Chema Rodríguez németországi döntetlennel mutatkozott be

2022.03.19. 16:04
Chema Rodríguez döntetlennel mutatkozott be a kispadon (fotó: MKSZ/Sascha Klahn)
Felkészülési mérkőzésen a magyar férfi kézilabda-válogatott kiegyenlített küzdelemben döntetlent játszott Gummersbachban Németország ellen. A folytatás vasárnap, Kasselban.

FÉRFI KÉZILABDA FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 31–31 (17–16)
Gummersbach, 2480
néző. V: Fonseca, Santos (portugálok)
NÉMETORSZÁG: A. Wolff – Zerbe 1, WIEDE 9, Witzke 2, GOLLA 4, KÜHN 5, Mertens 1. Csere: Klimpke (kapus), Ernst, Köster 2, Kohlbacher, Zechel, Schiller 2 (1), Schmidt, Kastening 1, KNORR 4. Szövetségi kapitány: Alfred Gíslason
MAGYARORSZÁG: Mikler R. – HANUSZ 3, Ancsin G., Sipos A., Topic 1, Szita 3, Kovacsics 4. Csere: SZÉKELY (kapus), P. RODRÍGUEZ 7, Balogh Zs. 2 (1), Leimeter 2, SZÖLLŐSI SZ. 2, Ligetvári 2, JUHÁSZ Á. 4, Fazekas G. 1. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 7 perc: 5–2. 11. p.: 7–5. 13. p.: 8–8. 19. p.: 10–11. 24. p.: 15–12. 37. p.: 22–20. 43. p.: 23–24. 48. p.: 27–25. 51. p.: 28–28. 56. p.: 30–31
Kiállítások: 12, ill. 8 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 2/1

Mind a 19 játékosát benevezte a férfi kézilabda-válogatottunk élén szövetségi kapitányként debütáló spanyol Chema Rodríguez a Németország elleni első idegenbeli felkészülési mérkőzésre szombaton, ezzel megteremtette a lehetőséget a mieink 18 éves irányítójának, Fazekas Gergőnek, hogy először ugyanott viselje a címeres mezt, ahol édesapja, a nemzeti színekben 238 fellépésig jutó legendás kapus, Fazekas Nándor 2006 és 2009 között védett: az ötszörös Bajnokok Ligája-győztes, 12-szeres Bundesliga-aranyérmes, jelenleg a német másodosztályban szereplő VfL Gummersbach otthonául szolgáló 4132 férőhelyes Schwalbe-Arenában.

Rendesen megküzdött a nevekkel a helyi műsorközlő – a mieink legnagyobb örömére –, különösen a technikai vezetőként és fizioterapeutaként a kispadon helyet foglaló Szikra-Mezey Csabáéval. A szakmai stábot egyébként a kapitányon kívül ezúttal a kapusedző Porobic Haris és az erőnléti felkészítésért felelős norvég Tord Elligsen alkotta.

Talán a sok hiányzó alapember – Bánhidi Bence, Bodó Richárd, Bóka Bendegúz, Lékai Máté, Máthé Dominik – miatt nem kezdtünk jól, védekezésben és támadásban sem találtuk a távolságot, a hazaiak pedig úgy mentek át rajtunk hátul, mint kés a vajon. Mikler Rolandnak kevés sikerélmény jutott a kapunkban, helyezkedéssel, sánccal, de még megállító faultokkal sem tudtuk őt kisegíteni. Az mindenesetre már az elején szembetűnő volt, hogy a balul elsült Európa-bajnoksággal ellentétben milyen sokat megy le a szélre a labda. Rodríguez Pedrónak köszönhetően a jobb szárnyunk volt a legaktívabb, a honosított spanyol kínaiból szerzett gólját még a hazai publikum is megtapsolta, míg egyetlen balszélsőnk, Kovacsics Péter befutásaival keltett zavart.

A 16. percben Balogh Zsolt révén sikerült utolérnünk a németeket (9–9), ám az átlövéseink továbbra sem ültek, és Bánhidi hiányában beállóból gyakorlatilag egészen addig veszélytelenek voltunk, amíg a válogatottba 2018 után visszatérő Szöllősi Szabolcs pályára nem lépett. A védekezésünk ezt követően felkeményedett (bár kettes pozícióban továbbra is akadtak problémáink), elöl pedig leginkább akkor mutattunk jó dolgokat, amikor a másik nagy visszatérő, Juhász Ádám irányított. Ligetvári Patrik meg végre támadhatott, egyből ki is pókhálózta a jobb felsőt, a lengyel Kielcével BL-negyeddöntőre készülő Andreas Wolffnak esélye sem volt a hárításra. Az utolsó perceket azonban megint megnyomta Németország, amely így minimális előnnyel mehetett szünetre (17–16).

A második játékrészt az elsőhöz hasonlóan kezdtük – rosszul. A Wolffot váltó Till Klimpkét egyből „belőttük”, elöl pontatlanok voltunk, Marcel Schiller viszont nem hibázott a túloldalon, így hamar három lett közte. A bajt csak tetézte, hogy a Luca Witzke lövőkezét a 37. percben visszarántó Ancsin Gábort végleg kiállították a portugál játékvezetők, ami mégsem törte meg a mieinket. Mert Szita Zoltán elkapta a fonalat, Hanusz Egon meg lendületesen vezette a támadásainkat, és Székely Mártonban is egyre több labda akadt el. A mentalitásunkat jól jellemezte, hogy amikor Balogh 24–24-nél hetest hibázott, a cserepadon ülők – Chemával az élen – pacsival fogadták.

A hajrában aztán már inkább nekünk állt a zászló, és ekkor jól is kevergettük a kártyáinkat: a nagy kedvvel játszó Juhász mellé például bejött Fazekas, akinek a gyors testcseleit nem igazán tudták lekövetni a német bekkek, Szöllősi pedig bal egyben védekezett hatékonyan. A döntetlent egyrészt Fabian Wiedének köszönhetjük, aki a lefújás előtt az egyszerűbb megoldás helyett a bonyolultat választotta: a cundere a kapufáról kifelé jött; másrészt a bíróknak, akik az időkérésünk után szinte egyből passzívat jeleztek, így hiába volt 18 másodpercünk, hogy megnyerjük a meccset, elvették a labdát, és maradt a 31–31.

A két csapat vasárnap 17.15-kor a Gummersbachtól 230 kilométerre található Kasselben ismét megmérkőzik egymással.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, döntetlennel mutatkozott be Chema Rodríguez a magyar válogatott kispadján. 31–31

60. perc: Elvették a labdát a bírók valamiért... Ember nem látta, hogy miért, de így vége lett a meccsnek. Később kiderült, hogy passzív miatt vették el.

60. perc: Vajon sikerül-e az utolsó pillanatokban gólt szerezni?

60. perc: Magyar időkérés.

60. perc: Passzívot jeleztek a bírók, Wiede viszont hiába került nagy helyzetbe, a kapufára pörgetett.

59. perc: Juhász lövése elzúgott a jobb alsó mellett, jöttek a németek, és időt kértek.

58. perc: Sokáig játszottak a németek, majd végül Wiede kínaiból lőtt szép gólt. 31–31

58. perc: Elvették a labdát a bírók, már állva buzdítja a németeket a gummersbachi közönség.

57. perc: Schiller lövését nem fogják költeménybe foglalni, mert a labdát Székely védte a jobb kapufánál.

56. perc: Juhász lövőcslére hárman is elmentek, így könnyen lőtt a bal alsóba. 30–31

55. perc: Fazekas nagy lendülettel, egyenesen bevágta, majd szinte pillanatokon belül egyenlített Knorr, aki két védőt vert meg. 30–30

54. perc: Nagyon jó magyar védekezés után Schiller nem tudott betalálni a bal szélről.

53. perc: Megint egyenlő. Kovacsics kapta üresen a jobb oldalon, és a jobb alsóba lőtt. 29–29

52. perc: Golla szabadította ki magát a védőőrizetből, sajnos kapta is a labdát, és be is dobta a hálóba. 29–28

51. perc: Nem hitték el Juhászról, hogy lőni fog, pedig ő lőtt, és a jobb alsóból lehetett kikaparászni a labdát... 28–28

51. perc: Emberelőnybe kerültünk Wiede szabálytalansága után.

50. perc: Fazekas passzolt jó ütemben a bemozduló Leimeterhez, aki okosan a hálóba pattintott. 28–27

50. perc: Hú, ezt nagyon megcsináltáki... Knorr passzolt az üresbe befutó Wiedéhez, aki könnyen belőtte. 28–26

50. perc: Német időkérés.

49. perc: Szita lövést imitált, majd a középre befutó Kovacsicshoz játszott, ő pedig remekül belőtte. 27–26

48. perc: Eladott labda után Wiede indult ziccerbe, és biztosan belőtte a helyzetét. 27–25

47. perc: Knorr passza jutott el Gollához, aki beállóból szépen belőtte. 26–25

47. perc: Becsúszott, de nem bántuk. Leimeter lövése a kapufa és a kapus segítségével jutott a hálóba. 25–25

46. perc: Megint vezetnek a németek. Knorr megint csak talajról lőtt gólt a jobb alsóba. 25–24

45. perc: Köster lőhetett ziccert egy óriási kombináció után, viszont Székely remek védése megakadályozta a gólt.

44. perc: Hetest harcolt ki a magyar csapat, az újonc Fazekas hozta össze. A hetest Balogh kihagyta...

44. perc: Hű, ez nagyon besurrant. Knorr talpról óriási gólt dobott. 24–24

43. perc: Székely remek védése után jöhetett a magyar támadás, Hanuszt állították meg szabálytalanul, de nem kapott hetest. Aztán megint ő próbálkozott, de itt már nem tudták megállítani, bedobta a jobb felsőbe. 24–23

42. perc: Hanusz tört be szinte a jobb szélről, és remekül bevágta. 23–23

41. perc: Megint vezetnek a németek, Knorr átlövése jutott a hálóba. 23–22

40. perc: Leimeter labdát csent, látta, hogy indult Szita, aki nagyjából a kezőkörből lőtt az üres kapuba. 22–22

40. perc: Székely szép védése után a másik oldalon Szita lövését is védte a kapus.

38. perc: Hanusz cikázott a védők között, és kiharcolt egy emberelőnyt. Szépen széthúztunk a védelmet, Kovacsics egyedül maradt, és biztos kézzel használta ki a helyzetét. 22–21

37. perc: A hetest Schillera jobb felsőbe dobta. 22–20

37. perc: Pillanatok alatt helyzetbe kerültek a németek, Ancsin durván faultolt, hetes, emberelőny a németeknek, piros a magyar játékosnak.

37. perc: Hosszasan támadott a magyar csapat, végül Szita talált be elhajlásból. 21–20

36. perc: Nem jutott védő Wiedére, így könnyű gólt lőni... 21–19

35. perc: Kühn lövését védte Székely, a másik oldalon Szöllősi kapott jó labdát, és remekül belőtte. 20–19

34. perc: Szita nem hagyta magát, megint elvállalta, de most jó volt a lövése. 20–18

33. perc: Kastening maradt egyedül a jobb szélen, be is lőtte, persze, ráadásul Topicot kiküldték két percre. 20–17

33. perc: Rodríguez egyszerűen nem tud hibázni, megint remekül belőtte. 19–17

32. perc: Szita megint elsztórta a labdát, a bal szélről Schiller került helyzetbe, és be is lőtte. 19–16

31. perc: Szita lövését védte Klimpke, hogy aztán a másik oldalon Golla három ember között lőjön a jobb alsóba. 18–16

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, vezetnek a németek. 17–16

30. perc: Sokáig támadtunk, végül Ligetvári lőtt nagy gólt a bal felsőbe. 17–16

29. perc: Elrontott magyar támadás után Zechel került tiszta ziccerbe, de elhibázta.

28. perc: Az már nem volt olyan szép, hogy pillanatok alatt gólt szereztek a németek, Wiede gyalogolt be helyzetig. 17–15

28. perc: Elképesztő gól! Balogh nagy meglátással passzolt Rodrígueznek, aki a jobb szélről beugrova kínaiból lőtt gólt. 16–15

27. perc: Újra két gól a külüönbség, Wiede lőtte be egy leütés után a jobb alsóba. 16–14

26. perc: Belemenéssel rontottak a németek, jöhetett a magyar támadás. Pedro kapta ezúttal is, és most nem cifrázta, kegyetlenül bevágta a jobb felsőbe. 15–14

26. perc: Német időkérés.

25. perc: Ez szép volt. Juhász egy csellel elküldte a védőjét, majd a kapu bal oldalába lőtt. 15–13

24. perc: Balogh nem találta el a kaput, az ellentámadásból viszont Köster kis résbe is betalált. 15–12

22. perc: Magyar időkérés.

22. perc: Kínai jellegű góllal vezetnek a németek, Wiede révén, majd labdalopás után Mertens növelte az előnyt. 14–12

22. perc: Ügyes elzárás után Juhász Ádám vállalta el a lövést, és igaza volt, megszületett az egyenlítés. 12–12

21. perc: Góllal büntettek a németek, a szabadon hagyott Kühn lőtt a jobb alsóba. Ki más?! 12–11

21. perc: Sipos ma még nem kapott kétperces büntetést, most viszont igen.

20. perc: Pedro újított a lövőrepertoárján, Wolff viszont kivédte a lövést.

19. perc: Ha a többiek nem sikeresek, akkor Kühnben bízhatnak a németek, ezúttal a jobb alsóba vágta a labdát. 11–11

18. perc: Székely védte remekül Kohlbacher lövését. A magyar támadásban Ligetvárit fedezhettük fel, és ha már ott volt, átlövésből lőtte ki a jobb felsőt. 10–11

17. perc: Szöllősi szabadult meg a védőjétől, és beállóból a hálóba gyötörte a labdát. 10–10

17. perc: Ez a Kühn nem viccel. Megint ellőtte átlövését, megint bement. 10–9

16. perc: Szita imitált lövést, de inkább Baloghhoz játszott, aki gyönyörűen ejtett a kapuba. 9–9

15. perc: Szándékos lábot fújtak a németeknél, kiegyenlítődött a létszám.

15. perc: Bal szélre jött ki a németek figurája, Mertens nagyon egyedül maradt ott, be is dobta a nemrég beállt Székelynek. 9–8

14. perc: Ancsin kapott kétperces büntetést egy szigorú faultért.

14. perc: Rodríguez lopott labdát szemtelenül, majd a félpályától az üres kapuba ejtett. 8–8

13. perc: Megint Pedróra jött ki a figura, és kiderült, hogy neki a szinte nulla fokos szög sem akadály, így is belőtte. 8–7

12. perc: Köster nagyon könnyen került helyzetbe, és mivel eddig az átlövéseket nem tudtuk menteni, ő is rálőtte. Hát nem bement?! 8–6

11. perc: Hanusz rántotta magára a védőket, adta ki a labdát Rodrígueznek, aki éles szögből kiválóan belőtte. 7–6

11. perc: Wiede szép csellel etette meg Szitát, majd remekül ejtett a magyar kapuba. 7–5

10. perc: Topic harcolt ki hetest, amelyet megspékeltek egy emberelőnnyel is. A hetest Balogh könnyen dobta a kapuba. 6–5

10. perc: Kühnt nem törte le az előbbi hiba, felugrott, és bevágta. 6–4

9. perc: Kühn lövése ezúttal nem sok vizet zavart, viszont a másik oldalon Hanusz használta ki, hogy nem figyeltek rá eléggé, és a bal alsóba lőtt. 5–4

8. perc: Rodríguez futott be köüzépre, nem figyeltek rá, összeszedte a labdát, és a kapu közepébe lőtt. 5–3

8. perc: Kühn labdát lopott, indította a meginduló Gollát, aki a ziccert a bal alsóba vágta. 5–2

7. perc: Ha nem lép ki a védelem, akkor könnyen lehet gólt szerzni, ezt bizonyította Fabian Wiede.4–2

6. perc: Ancsin lövését kifogta Wolff, de a kipattanót Topic összeszedte, és bedobta. 3–2

5. perc: Kühn indult meg középre, aztán mivel nem akadályozták, bevágta a bal felsőbe. 3–1

5. perc: Labdát loptunk, Kovacsics gyorsan megindult, és bedobta a ziccert. 2–1

4. perc: Nincs még meg az első magyar gól, kiszorított pozícibóól lőtt Szita, a blokkon megpattant a labda, védett a kapus.

3. perc: Golla került ziccerbe, Mikler lábbal védett. Maradt a labda náluk, Zerbe a jobb szélről kegyetlenül bevágta. 2–0

2. perc: Ancsin lőtte el 10 méterről, a német kapus kiszedte a labdát a jobb felsőből.

2. perc: Witzke máris góllal nyitott, vagy 8 méterről lőtt gólt a bal felsőbe. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a németek tiszta fehérben, a magyarok tiszta pirosban játszanak.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TAVASZI PROGRAMJA

Felkészülési mérkőzések
Március 20., 17.15, Kassel: Németország–Magyarország
Világbajnoki selejtezők
Április 13.: Litvánia–Izrael előselejtező győztese–Magyarország
Április 16.: Magyarország–Litvánia–Izrael előselejtező győztese
A párharc győztese jut ki a 2023. januári, lengyel-svéd közös rendezésű világbajnokságra.

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT KERETE A NÉMETORSZÁGI MÉRKŐZÉSEKRE
Kapusok:
Borbély Ádám (Fejér-B.Á.L. Veszprém), Mikler Roland (Pick Szeged), Székely Márton (Eurofarm Peliszter, északmacedón)
Jobbszélsők:
Bujdosó Bendegúz (Ferencváros), Rodríguez Pedro (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők:
Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Balogh Zsolt (Grundfos Tatabánya), Leimeter Csaba (PPD Zagreb)
Irányítók:
Fazekas Gergő (Fejér-B.Á.L. Veszprém), Hanusz Egon (TVB Stuttgart, német), Juhász Ádám (Grundfos Tatabánya)
Beállók:
Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Dabas), Topic Petar (Balatonfüredi KSE), Vajda Huba (Fejér-B.Á.L. Veszprém)
Balátlövők:
Nagy Bence (Ferencváros), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock, lengyel)
Balszélső:Kovacsics Péter (Ferencváros)

ELŐZMÉNYEK

A csalódást keltő Európa-bajnoki szereplés után a hétvégén először lép pályára férfiválogatottunk – rögtön kétszer is. A Németország elleni két idegenbeli mérkőzés nem a januári Eb-15. helyezést van hivatva feledtetni, sokkal inkább már a jövőnek szól, és ez még akkor is igaz, ha a Gulyás István helyére egy hete kinevezett Chema Rodrígueznek különböző okok miatt ezúttal több olyan alapembert is nélkülöznie kell, akikkel a 2024-es párizsi olimpiát megcélozhatja.

Fazekas Gergőimmár másodszor készülhet együtt a felnőttválogatottal. A Fejér-B.Á.L. Veszprém fiatal irányítója nem támasztott magával szemben elérhetetlen célokat,csupán élvezni akarja azokat a játékperceket, amelyeket Chema Rodrígueztől kap a két találkozón.

Balogh Zsoltcsaknem egy éve, a Nemzeti Sportnak adott interjúbanbeszélt arról,megviselte, hogy a magyar férfi kézilabda-válogatottban már csak harmadik számú jobbátlövőként számítottak rá a vb-n.Ezt azonban elrendezte magában, s készült arra, hogy pályára lépjen a 2022-es, részben hazai rendezésű Eb-n, azonban csak a bő keretbe került be.

Miután Máthé Dominik súlyosan megsérült, ismét adva van neki a lehetőség, hogy a németek elleni, két felkészülése mérkőzésenbizonyítsona másodedzőből szövetségi kapitánnyá előlépő Chema Rodrígueznek:van olyan formában, hogy segíteni tudja a válogatottat.

Juhász Ádámnaka két és fél évig tartó Gulyás-érában egyszer sem sikerült megmutatnia magát címeres mezben, miután többször sérülés, betegség hátráltatta, vagy éppen a pandémia szólt közbe, ezért elsősorban most annak örül, hogy végre bizonyíthat a kapitánynak.

„Kétezertizenkilenc szeptemberében szakadt el a keresztszalagom, azóta kétszer kaptam meghívót, de egyszer sem tudtam eljönni az összetartásra    – mondta a Nemzeti Sportnak a Grundfos Tatabánya KC 26 esztendős, 42-szeres válogatott irányítója.   –Gondolom, Chemáék tudták, hogy Lékai Mátéra most nem számíthatnak, így felszabadult egy hely a poszton, másrészt valószínűleg meg akarták nézni, mire vagyok képes. Bármi is legyen az oka, nem számít, boldog vagyok!”

Juhász felkészültnek érzi magát, a hosszú távollét ellenére sem stresszel, csak élvezné a játékot és élne a sansszal. Az irányítók között nagy a verseny, ezért úgy fogalmazott, ha jobb lenne náluk, már korábban számoltak volna vele. A négynapos budaörsi edzőtáborban először a taktika elsajátítását tűzte ki célul, mivel a Bányászt edző Dragan Djukics és a mieinket irányító Chema Rodríguez alapvetően más stílust képvisel. Egyébként érdemes megjegyezni, hogy Juhász a szélen is bevethető, bár fiatalon azt nyilatkozta, nem szeretne balszélsőként játszani.

„Remélem, legalább az egyik meccsre beneveznek– folytatta a tatabányai játékmester. –Hosszú volt az út idáig, talán könnyebben elviseltem volna, ha azután nem tart igényt rám a szakmai stáb, hogy edzésen látott, mint azt, hogy különböző okok miatt el sem jutottam odáig. Nehéz olyan sérülésből visszatérni, mint amilyennel én bajlódtam – az egy év rehabilitációt követően sokáig kerestem a formámat, és beletelt kis időbe, hogy ne féltsem a lábamat. Ez viszont a múlt, a térdem már egyáltalán nem fáj, a gyorsaságomat pedig kezdem visszaszerezni. A terhelést néha megérzem, ám akkor is inkább a fáradtságot.”

Julius Kühn, a német válogatott balátlövője nagyra tartja a magyar irányítókat, beállókat és kapusokat – mondta el aNémet Kézilabda-szövetség honlapjának.

„A magyar keretben sok játékos rendszeresen a BL-ben játszik, egyénileg jó kézilabdázói vannak, a legutóbbi világbajnokságon is meggyűlt a bajunk velük. Nem lesz könnyű elérni a célunkat s megnyerni mindkét hazai meccset”– mondta el az MT Melsungen átlövője, aki hozzátette, az Eb-n alulmúlta a magyar együttes az előzetes várakozásokat.

A 28 éves játékos különösen sokra tartja a magyar válogatott irányítóit, beállóit, valamint kapusait.