Remek kezdés, győzelem Oroszország ellen a kézi Eb-n

2020.01.11. 15:45
Bánhidi Bence négy góllal vette ki a részét a sikerből (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Megkezdte a szereplését Malmőben, a férfi kézilabda Európa-bajnokságon a magyar válogatott. Az első ellenfél Oroszország volt, amely ellen a koncentrált, jó játék egygólos sikert (26–25) hozott.
FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
E-CSOPORT (Malmö)

MAGYARORSZÁG–OROSZORSZÁG 26–25 (14–13)
Malmö, 9202 néző. V: Jurinovic, Mrvica (horvátok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 1, Máthé, SIPOS A. 1, Bánhidi 4, SZITA 4, Győri 3. Csere: BÓKA 3, BALOGH ZS. 7 (5), Ligetvári 2, Nagy B. 1, Fekete B., ifj. Rosta. Szövetségi kapitány: Gulyás István
OROSZORSZÁG: Kirejev – Siskarjov 2, Szurinszkij 2, Zsitnyikov 2, KALARAS 4, SZANTALOV 5, Gyibirov 3 (1). Csere: Zabolotyin (kapus), A. Kotov, Szoroka, Kovaljev, Jermakov 1, Atman, KOSZOROTOV 4, Andrejev 2. Szövetségi kapitány: Eduard Koksarov
Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–1. 10. p.: 6–4. 16. p.: 6–7. 23. p.: 9–11. 27. p.: 12–11. 38. p.: 19–15. 44. p.: 20–19. 53. p.: 25–21. 57. p.: 25–25
Kiállítások: 6, ill. –
Hétméteresek: 5/5, ill. 3/1

Bár leginkább a dán–izlandi skandináv rangadóra hangoltak a Malmö Aréna szurkolói, azért az előtte rendezett magyar–oroszra is összejött a telt ház, sőt, akadtak a lelátón olyan magyar drukkerek is, akik Hódmezővásárhelyről, Csurgóról és Balatonalmádiból egészen Svédországig követték a válogatottat, és tízezer ember között is hallatszott a hangjuk, amikor szükség volt rá.

„Én is ki fogok menni a lelátóra szurkolni a csapatnak!” – mondta a sajtóterem nagyon kedves magyar önkéntese, aki tíz éve él szüleivel a svéd városban, és mivel vendéglátást tanul, az iskolája kitalálta, hogy a diákok jöjjenek ki a férfi kézilabda Európa-bajnokságra. Nos, a 18 éves Adélnak volt is miért szorítania, mert nagyon sok minden múlt a magyar válogatott oroszok elleni első csoportmeccsén, amely tulajdonképpen a nemzeti csapat debütálása is volt, élesben ugyanis először lépett pályára ez a megfiatalított válogatott.

Gulyás István első tétmeccsére a Mikler Roland, Hornyák Péter, Máthé Dominik, Sipos Adrián, Bánhidi Bence, Szita Zoltán, Győri Mátyás felállásban küldte pályára a csapatot, támadásban a balszélső Bóka Bendegúz váltotta Sipost, az első gólunkat pedig Győri szerezte.

Egyáltalán nem kezdtünk megilletődötten, tíz perc után 6–4-re vezettünk, higgadtan és megfontoltan játszottunk. A magyar válogatott fegyelmezetten védekezett, szépen kidolgozta a támadásait, és lassította a játékot, láthatóan nem akart belemenni egy rohanós adok-kapokba, mert abból lehet, hogy az oroszok jöttek volna ki jobban, akik azonban valamiért szintén nem erőltették a gyors játékot.

Bár a magyar alakulat a széleket szépen levédekezte, a félidő felénél azért meglátszott, miről beszélt néhány napja a kapitány: ahogy hibázott a magyar csapat, azonnal lecsapott rá az ellenfél, és megbüntette, emiatt volt is egy olyan hatperces periódus, amikor gólt nem szereztünk, az oroszok viszont fordítottak. Ez azonban azért nem volt annyira látványos, mert ők is sokat hibáztak, amit legalább olyan hatékonysággal használtunk ki mi is.

A munkából mindenki kivette a részét, és azt tette, amire éppen szükség volt, amire a legjobb példa, amikor a védekező-specialista Sipos Adrián szerzett gólt lerohanásból – ez volt neki a huszadik találata a nemzeti csapatban –, de rá jött ki a helyzet, és ha neki kell futnia, hát akkor neki kell futnia.

Nagy Bence is feliratkozott a gólszerzőink közé (Fotó: MTI)

A félidőt egy góllal meg is nyerte a magyar együttes (14–13), de a leginkább biztató jel az volt, hogy ugyan időnként volt egy-egy rövid bizonytalanság, de nem voltak nagyobb hullámvölgyek a játékban.

A szünetben a magyar csapat agilitása semmit sem csökkent, a második játékrészt is remekül kezdte, és a védelmek keménysége sem változott. A 38. percben Balogh Zsolt hetesével már 19–15-re vezettünk, mire a másik kispadnál időt is kért Eduard Koksarov. Az első tíz perc után jött az első nagyobb hullámvölgy, amikor elkezdtünk hibázni, és eladni a labdákat, ekkor viszont Mikler Roland bizonyította a világklasszisát, mert előbb Tyimur Gyibirov, majd Dmitrij Kovaljov hetesét is védte. Hogy mennyit számít a jelenléte, jól mutatta, amikor a második büntetőnél Gyibirov egyszerűen belökte a pályára Kovaljovot, végezze el helyette, mert ő ugyan oda nem áll még egyszer hetest dobni Miklernek. És annak azért van súlya, ha sikerül egy Gyibirov kaliberű világklasszist elbizonytalanítani. A magyar válogatott meg is úszta ezt a periódust, ami lélektanilag is nagyon fontos volt, mert ahelyett, hogy egyenlő lett volna az állás, újra elhúzott négy góllal (24–20).

Mikler újabb védése után az utolsó két percre egygólos előnnyel fordult a magyar csapat (26–25), de akkor sem esett kétségbe senki, amikor Bánhidi lövését bravúrral védte Viktor Kirejev, főleg hogy egygólos magyar vezetésnél a meccs emberének választott Miklerben is elakadt Gyibirov kísérlete. A vége 26–25 lett, 2016. január 16., a Montenegró elleni 32–27-es lengyelországi győzelem után újra Európa-bajnoki meccset nyert meg a magyar férfi kézilabda-válogatott, és ami még ennél is nagyobb szó, hogy – a Szovjetuniót is beleértve – világversenyen először győzte le Oroszországot!

4. Oroszország1125–26–10
Magyar körtánc a lefújás után (Fotó: MTI)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége! Megnyertük, legyőztük az oroszokat! 25–26
60. perc: Négy passzuk volt az oroszoknak, hét a hat ellen támadtak, Mikler viszont kivédte Gyibirov ziccerét.

60. perc: Fél perc van hátra, támadnak az oroszok. Aztán inkább időt kértek.
59. perc:
Be kellett volna lőni, de Bánhidi kihagyta a ziccert.
58. perc: Hosszas orosz támadás végén Atman lövését Mikler kivédte!
57. perc: Balogh a kapufát találta el, de hetest adtak a bírók. A hetest Balogh a jobb fölsőbe lőtte. 25–26
56. perc: Labdát szereztek az oroszok, ezért kár volt... Ráadásul Koszorotov révén egyenlítettek az oroszok. 25–25
55. perc: Magyar időkérés.
55. perc: Balogh lövését védte a kapus, sajnos az ellentámadásból egy gólra hozta fel az oroszokat Siskarjov. 24–25
55. perc: Győri lövése ezúttal nem volt jó, a másik oldalon viszont Skurinszkij nagyon jól eltalálta. 23–25
54. perc: Koszorotov belemenésgyanús helyzetből lőtt, és a labda valahogy befért a jobb kapufa mellett a kapuba. 22–25
53. perc: Balogh tört be keményen, Siskarjov belül védekezett, ez pedig hetes. A hetest maga Balogh lőtte a hálóba. 21–25
52. perc: Zsitnyikov lövése kijött Miklerről, éppen Kalaras elé, aki a kipattanót a kapuba vágta. 21–24
52. perc: Szita
lövése nem volt jó, kimaradt.
51. perc: Mikler! Kivédte Zsitnyikov lövését.
51. perc: Szita lövése a kapufáról a kapusra, onnan a hálóba pattant. 20–24
50. perc: Atman
rosszul passzolt, miénk lett a labda.
50. perc: Újabb labdaszerzés után Sipos dobott kapufát ziccerben, majd a kipattanóra ugró Ligetvári odacsapott, de nem a labdát találta el, kiállították.
48. perc: Szép volt! Győri lőtt nagy gólt, majd labdát szereztünk, Bóka végigvitte, és bevágta. 20–23
48. perc:
Labdát vesztettünk, de Koszorotovnál lépéshibát fújtak.
47. perc: Koszorotov lövését védte Mikler, de maradt a labda náluk, majd hosszas orosz támadás végén Andrejev lőtt gólt beállóból. 20–21
45. perc: Zsitnyikov a kapufát találta el, gyorsan indultunk, Szita passzát Győri pattintotta a kapuba. 19–21
45. perc: Győri
ugrott be jobbról, és mellé lőtt.
44. perc: Balogh ezúttal eladta a labdát, hullámvölgybe kerültünk. Koszorotov tört be megint, és egy gólra hozta fel a csapatát. 19–20
42. perc: Baloghnál
belemenést fújtak, ráadásul az oroszok megint heteshez jutottak. A hetest Kovaljov végezte el, de Mikler ezt is kivédte!
41. perc: Belemenés után jöhettek az oroszok, Siskarjovhoz játszották ki a jobb szélre, belőtte, ráadásul Fekete kiállítása miatt emberelőnybe is kerültek. 18–20
40. perc: Bánhidi a kapufát találta el, gyorsan indultak az oroszok, Andrejev szépített. 17–20
39. perc: Koszorotov
megint betört, ezúttal gól helyett hetest harcolt ki. A hetest Gyibirov lőtte, de Mikler kitalálta a gondolatát!
39. perc: Győri játszotta meg a bal szélen Bókát, aki remekül belőtte. 16–20
38. perc: Koszorotov cselezett egy jót, majd a bal fölsőbe lőtt. 16–19
38. perc: Orosz időkérés.
37. perc: Győri tört be nem túl erőszakosan, de így is kiharcolt egy hetest. A hetest Balogh a jobb felsőbe lőtte. 15–19
36. perc: Zsitnyikov
alsó lövése lelassult, Mikler elkapta a labdát.
36. perc: Szantalovot lesáncoltuk, gyorsan indultunk, Bóka pedig bevágta. 15–18
35. perc: Nyitott védekezésre álltak át az oroszok, de hiába, mert Balogh váratlanul lőtt egyet, és a labda a bal alsóba jutott. 15–17
34. perc: Zsitnyikov vette észre Skurinszkijt, aki belőtte. 15–16
34. perc: Balogh tört be, elvesztette a labdát, de visszakapta, és ha már úgy lett, bedobta a jobb fölsőbe. 14–16
33. perc:
Lépéshiba Győrinél, jöhettek az oroszok, de Szantalov is ellépte.
32. perc: Passzívig játszottak az oroszok, de megtalálták Kalarast, aki a hálónkba pattintott. 14–15
31. perc: Mindjárt magyar góllal, hiszen Győri passzából Bánhidi volt eredményes. 13–15
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egy gól az előnyünk. 13–14
30. perc: Jermakov maradt egyedül beállóban, megkapta, és a bal alsóba lőtt. 13–14
29. perc: Ligetvári újabb nagy bombája robbant az orosz kapu jobb alsó sarkában. 12–14
29. perc: Mikler
védett nagyot, de maradt a labda az oroszoknál, majd Siskarjov lövését sikerült lesáncolni.
28. perc: Ligetvári nemrég állt be, most pedig átlövésből lőtt a bal alsóba. 12–13
28. perc: Zsitnyikov egyenlített gyorsan egyéni akció után. 12–12
27. perc: Labdát szereztünk, gyorsan indult Sipos, és szépen dobott a léc alá. 11–12
26. perc: Gyibirov kétszer indult, támadhattunk az egyenlítésért. Bánhidi kapott jó labdát, befordult, és begyötörte az egyenlítő gólt. 11–11
25. perc: Ez az! Nagy Bencekapott labdát, és középről irgalmatlanul bevágta a jobb fölsőbe. 11–10
24. perc:
Rossz zárás után jöhettek az oroszok, régen szereztünk gólt, de lépéshiba náluk.
24. perc: Nagy Bence tört be, de a lövése épp eltalálta a kaput. Nem úgy a másik oldalon Szantalovnak, akinek a lövése a sáncról pattant be. 11–9
23. perc: Szantalovra
játszották ki a figurát, ő pedig fölé lőtt.
23. perc: Orosz időkérés.
22. perc:
Gyorsan ellőttük, sajnos a kapufa mentett.
22. perc: Belemenést fújtak a magyar csapatnál, jöhettek az oroszok, Skurinszkij lövése elszállt a léc fölött.
21. perc: Kalaras kapott labdát beállóból és a bal alsóba pattintott. 10–9
20. perc: Szita beindult, ezúttal vagy 10 méterről lőtt gólt, a labda a kapusról pattant be. 9–9
19. perc: Hihetetlenül nagy gólt szerzett Szantalov, ez bizony nem hiányzott. 9–8
18. perc: Bánhidi szedte össze remekül passzívnál Szita passzát, és remek gólt szerzett. 8–8
18. perc: Magyar időkérés.
17. perc: Szantalov durrantott mellé, majd Szita rossz passza után Gyibirov robogott, és a bal alsóba lőtt. 8–7
17. perc: Szita nem hagyta, hogy meginduljanak az oroszok, átlövésből lőtt a bal alsóba. 7–7
16. perc: Kalaras révén vezetést szereztek az oroszok befordulás után. 7–6
16. perc: Szita
lövését sáncolták, majd Győri lövése ment nagyon fölé.
15. perc: Győri nagy lövése a kapufáról jött ki, Gyibirov összeszedte, majd megcélozta az üres kaput, de mellé lőtt.
1
4. perc: Balogh lövése a sáncról ment mellé, mentek a másodpercek... Aztán Balogh eladta, Szantalov pedig az üres kapuba lőtt. 6–6
13. perc: Mikler
védett ziccert, Gyibirov szomorkodott.
13. perc: Máthé csapott oda Kalarasnak, kiküldték két percre.
13. perc: Ismét Hornyák került nagy helyzetbe, de nem találta el a kaput...
12. perc: Máthé középre tartó lövését védte a kapus, aztán az oroszok elhamarkodták a támadást, megint mi jöhettünk.
11. perc: Zsitnyikov engedett el egy lövést alulról, amely utat talált a hálónkba. 5–6
10. perc: Eladták a labdát az oroszok, Hornyákhoz játszottuk ki a jobb szélre, ő pedig szépen pattintott a hálóba. 4–6
9. perc: Hornyák
próbált gólt dobni, de egy hetest azért kiharcolt. Megint Balogh állt oda, és megint belőtte. 4–5
7. perc:
Hetes a másik oldalon is, Sipos szabálytalankodott. A hetest Szoroka kihagyta, de ismételhettek az oroszok egy korai belépés után, Gyibirov viszont belőtte. 4–4
7. perc: Bánhidi
harcolt ki hetest, amelyet Balogh a jobb fölsőbe pattintott. 3–4
6. perc: Gyibirov maradt középen egyedül, erre nem számítottunk, be is dobta. 3–3
6. perc: Szenzációsan vette észre Szita, hogy nincs előtte védő, és bevágta a bal alsóba. 2–3
5. perc: Ott az egyenlítés, Szantalov emelkedett fel a szaggatottról, és a bal fölsőbe lőtt. 2–2
4. perc: Bánhidi maradt egyedül, kapta is a labdát Győritől, és a bal alsóba lőtt. 1–2
3. perc:
Majdnem labdát szereztünk, de az oroszok rácsaptak, aztán Mikler védte Siskarjov lövését.
2. perc: Lépéshiba nálunk, és megszerezték a vezetést az oroszok Szantalov révén, majd pillanatok múlva Győri egyenlített. 1–1
1. perc:
Az oroszoké volt az első támadás, Mikler nagyot védett, megszereztük a labdát.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, az orosz tiszta kékben játszik.

ELLENFÉLNÉZŐ: OROSZORSZÁG

Klasszis szélsők
Annyiban jó a magyar válogatott sorsolása, hogy azzal a csoportellenféllel néz először szembe, amely ellen a legnagyobb esélye van a győzelemre. A selejtezőn idegenben 25–19-re legyőztük az oroszokat, itthon döntetlent játszottunk velük, mégsem szabad ebből kiindulni, mert komplett csapatuk van, megtoldva azokkal a játékosokkal, akikre a selejtezőkön még nem számíthatott a kapitány. Négyükre különösen figyelni kell: a Szegedről már jól ismert irányítóra, Dmitrij Zsitnyikovra, a balátlövő Pavel Atmanra és a két világklasszis szélsőre,Tyimur Gyibirovraa bal, Danyiil Siskarjovra a jobb oldalon. Legnagyobb fegyverük a sebesség, nagyon gyorsan tudnak iramot váltani, védekezésből támadásba fordulni, ami azt jelenti, hogy a magyar csapatnak minél kevesebb technikai hibával és labdaeladással kell lehoznia a meccset.

A mérlegünk ellene:
4 győzelem,
2 döntetlen,
11 vereség

A legutóbbi mérkőzés
(2019. április 14., Érd, Eb-selejtező):Magyarország–Oroszország 23–23 (11–15).
A magyar gólszerzők:
Lékai 6, Bánhidi 3, Bóka 3, Vaszics 3, Balogh Zs. 2, Ligetvári 2, Máthé 2, Ancsin G. 1, Szita 1

Az orosz férfiválogatottban nagy a bizonyítási vágy, miután két évvel ezelőtt szégyenszemre először fordult elő, hogy nem jutott ki az Európa-bajnokságra, Horvátországba. A mostani csapat célja, hogy részt vegyen az áprilisi olimpiai kvalifikációs tornán, ehhez minél jobban kell szerepelnie ezen az Eb-n – mivel a legutóbbi világbajnokság legeredményesebb kontinense Európa lett, még két válogatottnak van rá esélye a 24 csapatos kontinenstornán. Legalább az olimpiai selejtezőben már biztosan ott lesz Norvégia, Franciaország, Németország, Spanyolország, Horvátország és Svédország.