Elképesztő meccs, férfi kéziseink ikszeltek Dániával

2020.01.13. 20:15
Máthé Dominik két gólt vállalt magára a dánok ellen (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Az Oroszország elleni győzelem után folytatta jó szereplését a magyar válogatott a férfi kézilabda Európa-bajnokság 2. fordulójában. Dánia ellen végig kiváló játékkal 24–24-es döntetlent értünk el. Bár a meccs nagy részében a magyar csapat vezetett, a dánok a vége előtt fordítottak, de innen is felálltunk, és megszereztük az egy pontot. Mindez azt jelenti, hogy Izland már továbbjutott, a mieink sorsa pedig az utolsó fordulóban dől el.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
E-CSOPORT (Malmö)
MAGYARORSZÁG–DÁNIA 24–24(13–11)
Malmö, 10 500
néző. V: Sondors, Licis (lettek)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 3, Sipos A., Bóka 2, Bánhidi, Ligetvári, Győri 1. Csere: Máthé 2, BALOGH ZS. 7 (4), NAGY B. 4, ifj. Rosta, SZITA 5, Tóth Á., Bartók. Szövetségi kapitány: Gulyás István
DÁNIA: N. LANDIN – Lindberg 2, M. Hansen 3 (2), Lauge 3, Toft Hansen 1, Damgaard 2, Möllgaard. Csere: Green (kapus), MENSAH 3, Zachariassen 2, BRAMMING 6, Kirkelokke 2, Saugstrup, Olsen. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
Az eredmény alakulása.
5. p.: 3–1. 12. p.: 6–4. 15. p.: 7–6. 21. p.: 10–6. 25. p.: 10–10. 36. p.: 16–13. 44. p.: 18–18. 48. p.: 21–19. 52. p.: 23–21. 57. p.: 23–24
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 3/2

Az utolsó pillanatban, a dánok elleni Európa-bajnoki csoportmérkőzés reggelén Gulyás István szövetségi kapitány még változtatott egyet a magyar férfi kézilabda-válogatott keretében, és Fekete Bálint helyett az oroszok ellen pihentetett jobbátlövőt, Bartók Donátot rakta be a tizenhat fős csapatba. Miután fiatal együttesünk bravúros győzelemmel kezdte a kontinensviadalt, nagy kérdés volt, meddig tudja tartani a lépést az Izlandtól elszenvedett vereségük miatt feltüzelt dán világklasszisok ellen. Akik ráadásul szinte hazai pályán játszhattak, a telt házas Malmö Aréna szinte pirosan világított a dán mezek miatt, annyi drukker jött át „a szomszédból” buzdítani őket.

A dánok viszont egyáltalán nem estek nekünk, mi pedig éltünk ezzel, és kifejezetten jól kezdtük a meccset. Védekezésben ráálltunk a legjobbjaikra, Boka Bendegúz Rasmus Laugéra, Ligetvári Patrik pedig Mikkel Hansenre lépett ki, a másik oldalon pedig René Toft Hansen és Henrik Möllgaard igyekezett beállónkat, Bánhidi Bencét már a kilences vonalon megfogni.

Az első öt percben 3–1-re elmentünk, Mikler Roland óriási bravúrral védte Mads Mensah Larsen ziccerét, Bóka pedig szemtelen cunderral csapta be a világ egyik legjobb kapusát, Niklas Landint. Az olimpiai és világbajnok dánok többször is pontatlanul játszottak, rosszul indítottak, körbelőtték a kapunkat, még a mindig megbízható, de legalább annyira flegma Mikkel Hansen hetese is a kapukeret felső részén csattant.

Balogh Zsolt újra fontos gólokat lőtt (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

Miközben az egyik karéjban a lelkes magyar szektor igyekezett felvenni a versenyt hangerőben tízezer dánnal, a 17. percben Chema Rodríguez kapott sárga lapot, miután olyan hevesen reklamált a játékvezetőnek, hogy Nagy Lászlónak kellett csitítgatnia és visszahúznia a padra. Az első félidőben a védekezésünk nagyon jól működött, látszott az elképzelés a védő- és támadójátékon is. A két szélsőnk, Bóka és Hornyák Péter is nagyon megbízhatóan játszott, húsz perc után már 10–6-ra vezettünk, és bár az ellenfél bizonyította, hogy pillanatok alatt képes visszajönni, szinte bármekkora hátrányból, a végre bátran kapura lövő húszéves Máthé Dominik száz kilométer/órás bombájával 13–11-re mi nyertük meg a félidőt úgy, hogy az első harminc percben egyszer sem vezettek a dánok.

És azt követően sem még hosszú ideig!

Az Eb-n a negyedik félidőnket is jól kezdtük, a védelmünk nem fáradt. Bánhidinek ugyan nem ment a támadás, de védelemben rengeteget számított, Mikler elképesztő bravúrokkal, Szita pedig remek átlövésgólokkal segített az előnyünk megtartásában. A kérdés az volt, az utolsó negyedórát, amikor az Eb-kiesés rémétől fenyegetett dánok majd rákapcsolnak, mentálisan bírja-e a fiatal magyar csapat. Egy kisebb hullámvölgy után az utolsó öt percet megint egyenlő állásról kezdtük, a csarnok felállva üvöltött, amikor 57. percben a meccsen először vezettek a dánok (23–24). A magyar csapat az utolsó percekben is bátor és szervezett volt, sikerült egyenlíteni, és bár 8 másodperccel a vége előtt a győzelemért támadhattak a mieink, a döntetlen is hatalmas bravúr az olimpiai és világbajnok Dánia ellen (24–24).

Mindez azt jelenti, hogy Izland már továbbjutott, a mieink sorsa pedig az utolsó fordulóban dől el. A lehetséges forgatókönyvekről itt olvashatnak!

4. Oroszország2248–60–120

AZ UTOLSÓ FORDULÓ PROGRAMJA (január 15., szerda)
18.15:
Izland–Magyarország (Tv: Sport1)
20.30: Dánia–Oroszország (Tv: Sport1)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, döntetlent játszottunk a világbajnokkal! 24–24
60. perc:
Kapkodtunk egy kicsit, kaptunk egy időn túli szabaddobást. Szita a blokkba dobta, döntetlen.
60. perc: Nyolc másodperc van hátra, időkérés, és támadhatunk a győzelemért!
60. perc: Nyitott védekezésre jöttünk ki, majd nem fújták le Lauge belemenését. Támadhattak tovább, már passzív volt, amikor Mikkel Hansen elhibázta a helyzetét.
60. perc: 53 másodperccel a vége előtt a dánok időt kértek.
59. perc: Belemenés a dánoknál! Szép támadás végén Szita egyenlített! 24–24
58. perc:
Nem sikerült, sőt lépéshiba miatt labdát vesztettünk.
58. perc: Először vezetnek a dánok, muszáj lenne egyenlíteni.
57. perc: A dánok lehetőséget kaptak, hogy átvegyék a vezetést, megtalálták Toft Hansent, és ő meg bedobta. 24–23
56. perc: Nagy Bence
lövését védte könnyen Landin.
55. perc: Kiegyenlítettek... Zachariassen maradt egyedül beállóban, és ha már ott volt, bedobta. 23–23
55. perc: Bartók
most állt be, mindjárt labdát vesztett, aztán mehetett ki két percre...
54. perc: De maradt a labda nálunk, letelhet a kiállításunk. Nem telt le, ráadásul Bramming elöl maradt, kapta a labdát, és belőtte. 22–23
54. perc: Nagy Bence csodás passzát Bánhidi összeszedte, és ez is hetes. A hetest Balogh ezúttal kihagyta... Green védett.
53. perc: Mikkel Hansen lövését kivédte Mikler a kapu jobb oldala elől.
52. perc: Kiállítás nálunk is, Sipost küldték ki.
52. perc: Sokáig támadtunk, aztán Ligetvári tört be, ez is hetes! A hetest Balogh a kapu bal oldalába pattintotta. 21–23
51. perc: Brammingnak játszották ki megint, mert ő belövi... 21–22
50. perc: A hetest Balogh a hálóba pattintotta. 20–22
50. perc:
Elrontottuk a támadást, de Mensah Larsen is eladta! Bóka megindult, hetes és emberelőny.
49. perc: Balogh
lövését védte Landin, Mikkel Hansen lövését pedig védte Mikler.
48. perc: Lauge tört be, nem tudtuk megállítani, ő meg bevágta. 20–21
48. perc: Emberhátrányban támadtunk, majd Balogh remekül lőtt a jobb alsóba. 19–21
47. perc: Brammingra játszották ki a figurát, ő pedig villámgyorsan szépített. 19–20
46. perc: Hornyákot
küldték ki két percre.
45. perc: Dramming belépett, jöhetett a magyar támadás. Amely Balogh szenzációs, jobb felsőbe küldött góljával végződött! 18–20
45. perc: Nagy Bence
futtából óriási gólt lőtt a kapu bal oldalába. 18–19
44. perc: Mensah Larsen egyenlített betörés után. 18–18
44. perc: Rosta került helyzetbe, de nem túl erős lövését kifogta Landin.
43. perc: Zachariassen került ziccerbe, és ezúttal a léc alá lőtt. 17–18
42. perc: Megint türelmes játékot láthattunk, de kiütötték a labdát a dánok. Passzívnál lőtt Szita, és most a bal alsóba. 16–18
41. perc: Megint hét a hatban a dánok, aztán Mikkel Hansen lőtt óriási gólt a bal fölsőbe. 16–17
40. perc: Nagy Bence
lövését ezúttal kivédte Landin.
40. perc:
Megszereztük a labdát, amely kiperdült Kirkelökke kezéből.
39. perc: Szitára nem figyeltek, átlövésből lőtt a jobb alsóba. 15–17
38. perc: A másik oldalon viszont Mensah Larsen góljával újra egy közte. 15–16
38. perc:
Sokáig, passzívig támadtunk, majd Bánhidi remekül fordult be, de kihagyta a ziccert.
37. perc: Győri labdát vesztett, Lindberg rohant végig, és bedobta a ziccerét. 14–16
37. perc:
Hét a hat ellen támadtak a dánok, majd Mikler védte Zachariassen helyzetét.
36. perc: Dán időkérés.
36. perc: Mensah Larsen
lövését védte az oldalvonalon túlra Mikler.
35. perc: Bánhidi fordult be két védő között, és hetest harcolt ki. A hetest Balogh a bal fölsőbe pattintotta. 13–16
35. perc:
Gyorsan jöttek fel a dánok, aztán Kirkelökke lőtt a bal kapufára.
34. perc: Szita lőhetett jó előkészítésből, de a labda lejött a sáncról. Balogh alsó lövése után jött a sarokdobás, majd Győri lövését védte Landin.
33. perc: Bramming harcolt ki hetest, amelyet Mikkel Hansen a jobb alsóba lőtt. 13–15
32. perc: Szita
lövését védte Landin, de az oldalvonalon kívül ment ki a labda, így maradt nálunk.
Bánhidi maradt ziccerben, de kihagyta a ziccert. Viszont Hornyák labdát szerzett, és ő már bedobta. 12–15
31. perc: Kirkelökke ugrott fel, majd szépen lőtt a bal alsóba. 12–14
31. perc: Magyar támadással indult a második játékrész.Nem hamarkodtuk el, de Balogh közbelövése meglepte Landint, így már hárommal vezetünk. 11–14

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, két gól az előnyünk. 11–13
30. perc: Az utolsó pillanatban miénk lett a slusszpoén, mert Máthé Dominiknagy gólt lőtt a bal alsóba. 11–13
30. perc: Mikler
megunta Bramming góljait, és védett egy szépet!
28. perc: Lauge ezt is elrontotta, fölé lőtt. Támadhattunk üres kapuval a hátunk mögött. Nem siettük el, jött is a passzívjelzés, Szita pedig jó messziről bevágta. 11–12
28. perc:
Emberelőnybe kerültek a dánok, Bánhidit küldték ki.
27. perc: Lauge elrontotta a lehetőségét, Hornyák dobhatott, látszólag hozzáértek, a bírók nem fújtak, ki is maradt a helyzet...
26. perc: Győri lövését megint védte Landin, ezúttal is lefelé célzott.
26. perc: Bramming kapott megint egy jó labdát a bal oldalon, és a kapu közepébe pattintott. 11–11
25. perc: Szita pattogtatta a labdát, aztán felemelkedett a levegőbe, és a bal alsóba zúdította. 10–11
24. perc: Győri lövését könnyen védte Landin, a gyors dán támadás után Mensah Larsen egyenlített. 10–10
24. perc: Rostát megszabadították a labdától, gyorsan indult Bramming, és Mikler lába között pattintott a hálóba. 9–10
23. perc: Kirkelökke lövése a sáncról pattant be a kapunkba. 8–10
23. perc: Rosta,
majd Sipos is hibázott kisebb, illetve nagyobb helyzetben.
22. perc: Bramminghoz került ki a labda a bal szélre, ő pedig a rövid sarokba pattintott. 7–10
21. perc: Újabb elrontott dán helyzet után Nagy Bence lőtt messziről az üres kapuba. 6–10
20. perc:
Gyenge lövést védett Mikler, majd indulhatott az emberelőnyös támadás, amely nem tartott sokáig.
19. perc: Dán időkérés.
19. perc: A labda a dánoké lett, de Zachariassent kiküldték két percre.
19. perc: Zachariassen került ziccerbe beállóból, de Mikler kivédte a lövést.
18. perc: Máthét visszarántani sem lehetett, nagy gólt lőtt a kapu jobb oldalába. 6–9
18. perc: Mikkel Hansen középre tartó lövését védte Mikler, majd a kipattantó megszereztük.
17. perc: Nagy Bence kapott labdát, betört, és valahogy begyötörte a nyolcadik magyar gólt. 6–8
16. perc: Ligetvári
jobb alsóra tartó lövését védte Landin. Damgaard betört, majd mellé lőtt.
15. perc: Lauge kissé jobbról Mikler keze közreműködésével lőtt a jobb alsóba. 6–7
14. perc: Nagy Bence óriási góljával megint kettő ide. 5–7
14. perc: Megint rontottunk, Lindberg viszont nem, belőtte a jobb szélről. 5–6
13. perc: Nagy Bence
csodás átadását Bánhidi ziccerben mellé lőtte. Aztán a másik oldalon vonalra lépett a dán játékos.
12. perc: Damgaard harcolt ki hetest, amelyet Mikkel Hansen a lécre vágott.
11. perc: Lauge technikai hibája után újra mi támadhattunk, nem siettük el a támadást, de Győri lövését passzívnál lesáncolták. Maradt a labda nálunk, végül Győri alulról a felső sarokba bombázott. 4–6
11. perc: Máthé
kapott nagy passzt, óriási lövése a lécről jött ki.
10. perc: Damgaard cselezett egyet, majd a jobb alsóba lőtt. 4–5
9. perc:
Sokáig támadtak a dánok, végül kétszer indultak, ezt használta ki Hornyák, aki gyorsan indult, és a jobb fölsőbe lőtt. 3–5
8. perc:
A középkezdés után Bóka meglepte a védekezőket, és ziccerből tekert a kapuba. 3–4
8. perc: Máthé
lövése mellé szállt, nem úgy Laugéé. 3–3
7. perc:
Elvették a labdát szabálytalan zárás miatt, majd Mensah Larsen betörését-ziccerét védte Mikler!
6. perc: Hetest kaptak a dánok Lauge betörése után. A hetest Mikkel Hansen a bal alsóba lőtte. 2–3
5. perc: Hornyák kapta a labdát, bemutatott egy cselt a jobb szélen, majd a hálóba pattintott. 1–3
5. perc: Möllgaard
került helyzetbe a bal szélen, de csúnyán ellőtte mellé.
3. perc: Újabb elpuskázott dán lövés, ezúttal Damgaardtól. Az ellentámadásból Győri lövését védte az oldalvonalon túlra Landin. Tovább támadtunk, Győri lövése nem ment be, de megrántották, így folytatódott a magyar akció. Ligetvári lövése viszont nem volt jó.
2. perc: Máthé volt nagyon aktív, betört, és hetest harcolt ki. A hetest Balogh a hálóba pattintotta. 1–2
2. perc: Gyorsan egyenlítettek a dánok, méghozzá Damgaard révén. 1–1
1. perc: A dánok kezdték a meccset, és labdát vesztettek, Bóka indult, és a léc alá lőtt. 0–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta zöldben, a dán fehér-pirosban játszik.