Férfi kézi Eb: izlandi gála, fölényes spanyol siker

B. L.B. L.
2020.01.13. 23:24
Izland nagyon simán megverte Oroszországot (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában Izland 34–23-ra kiütötte Oroszországot a mieink kvartettjében. Mivel később ikszeltünk Dániával, Izland már továbbjutott.

Izland bravúrral kezdte az Európa-bajnokságot, miután 31–30-ra legyőzte a dánokat az első csoportfordulóban, de a másodikban, az oroszok ellen egyáltalán nem lehetett észrevenni, hogy sokat vett volna ki belőlük a skandináv rangadó.

Igaz, az Izland–Oroszország összecsapás első négy percében egyáltalán nem esett gól, de utána belehúztak az északiak, az első félidőben már kilenccel is vezettek Eduard Koksarov együttese ellen, és az első harminc percben eldöntötték a találkozó sorsát.

Az orosz együttes a második félidőben sem tudott felpörögni, kulcsemberei csak árnyékai voltak önmaguknak, és szinte semmi sem ért, hogy védekezésben rendre kiléptek az irányítóra, mint ahogy az sem, hogy Tyimur Gyibirov ott lihegett Aron Pálmarsson nyakán. A Barca világsztárja ugyan nem szerzett gólt, de az izlandiak nélküle is megoldották a feladatot, nagyon gyorsan zártak vissza, mindkét kapusuk remekül védett, a hat-hatgólos jobbátlövő Alexander Petersson, a jobbszélső Sigvaldi Gudjónsson és a balszélső Bjarki Már Elísson vezetésével nem csökkent az előny.

Az oroszok az utolsó percekben kettős emberhátrányba is kerültek, a vége pedig kiütéses, 34–23-as izlandi siker lett, ami egyben azt is jelentette, hogy az olimpiai selejtezőben bízó oroszok búcsúztak az Eb-től. Izland viszont továbbjutott, köszönhetően a magyar–dánon született döntetlennek.

A mieink sorsa pedig az utolsó fordulóban dől el. A lehetséges forgatókönyvekről itt olvashatnak!

3. FORDULÓ

Az A- és a C-csoportban már a csoportzáráshoz érkeztek a felek, a szerbeket legyűrő Montenegró Fehéroroszország ellen sem kezdett rosszul (6–4), de Karalekék egy 7–1-es szériával fordítottak és megléptek (8–11), majd előnyüket folyamatosan növelve az utolsó percben volt már közte tíz is. Bár Filip Vujovics időn túli hetesével 27–36-ra szépített Montenegró, a továbbjutást ez már nem befolyásolta természetesen.

A szerb–horvát meccs gyakorlatilag semmiről sem döntött már, hiszen előbbi csapat biztosan utolsó, utóbbi biztosan elsőként zárta a kört, de azért ez a két szomszédot persze nem akadályozta meg abban, hogy egy izgalmas csörtét vívjanak. A szerbek meglepően jól tartották magukat, az első félidő végén sorozatban háromszor találtak be, így 10–8-as előnnyel mehettek pihenőre, és még a 42. percben is vezettek kettővel (14–12). A következő 11 percben viszont csak egyszer találtak be, Domagoj Duvnjakék pedig egy 9–2-es szériával úgy tűnt, hogy eldöntötték a meccset (15–21). Igen ám, de a szerbek egy 4–0-s periódussal az 55. percre feljöttek mínusz kettőre (19–21), így ismét nyíltnak tűnt a meccs, hogy aztán Luka Cindric gyorsan lerendezze a vitás kérdéseket (19–24), innentől pedig már nem volt visszaút (21–24). A szegedi Luka Stepancic öt gólt lőtt a szerbeknek, klubtársa, Bogdan Radivojevics négyet a horvátoknak, a veszprémi Vladimir Cupara pedig nyolc védést mutatott be a horvátok ellen, mindhiába.

A németek sorsa saját kezükben volt, a lettek ellen a 12. percben ritmust váltottak, 6–5-ös hátrányból hamar 11–7-re fordítottak, majd a fordulást követően már héttel is vezettek (11–18). Még a 47. percben is volt hat az előny (19–25), de innentől kezdve kicsit elkényelmesedtek, az utolsó percben pedig már csak egy volt a differencia, ez mondjuk aztán már kitartott (27–28).

A hollandok a németektől elszenvedett 11 gólos vereség miatt már csak egy fölényes (legalább 10 gólos) sikerrel lett volna a csapatnak továbbjutni (a németek hármas körbeverésből nem jöhettek volna ki rosszul), de erre gyakorlatilag egy pillanatig sem volt esély. A spanyol csapat ugyanis ezúttal is lehengerlően játszott, a 8. percben már 5–1-re vezetett, majd az első negyedórát végén bekövetkező hatperces holland gólcsendet kihasználva 9–6-ról 13–6-ra elhúzott. A második félidőben még többször mínusz négyig tudtak kapaszkodni a hollandok (16–20), de ezt követően újra kinyílt az olló, a spanyolok végül 11 góllal nyertek (25–36). A szegedi légiósok közül Jorge Maqueda hat, Joan Canellas két góllal vette ki a részét a sikerből.