Férfi kézi Eb: hibátlan osztrák, norvég és szlovén csoportkör

B. L.B. L.
2020.01.14. 22:40
A norvégok a portugálokat is legyőzték a csoportkörben (Fotó: AFP)
Ausztria hibátlan mérleggel zárta a csoportkört a részben hazai rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon, a B jelű bécsi kvartett záró körében Észak-Macedóniát verte meg.

B-CSOPORT

A házigazda már a meccs elején a gázpedálra lépett (4–1), és bár innen még visszakapaszkodtak a vendégek (4–4), Nikola Bilykék újabb rohama (10–6) után fokozatosan nyílt az olló a felek között, a szünet előtt már volt nyolc is a differencia (18–10). Sztoilovék háromgólos szériájára az osztrákok hattalálatossal feleltek (24–13), s ezt követően nem maradt kérdés. Még az is belefért, hogy az 52. perc (32–22) után a hazaiak teljesen leálltak (32–28). Az északmacedónoknál a veszprémi Dejan Manaszkov egy gólt szerzett.

Az osztrák sikerrel az ukrán csapat kezébe került saját sorsa, az északmacedónoktól 26–25-re kikapó gárdának a Kiril Lazarovékat 27–25-re felülmúló csehek ellen két góllal kellett volna nyerni a továbbjutáshoz. Nem is indult rosszul a meccs Zahar Deniszovék számára, hiszen többször is vezettek kettővel az első félidőben, és a szünetben is náluk volt az előny (10–9). A folytatást követően fordulatossá vált a mérkőzés, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett, de az ukránok a 43. percben kissé megtorpantak, ezt pedig három góllal büntették a csehek (14–17). Innen még mínusz egyre visszajöttek, de erre egy újabb jó széria volt a válasz (17–22), ezzel pedig elszálltak a továbbjutási remények (19–23). Az orosházi Jevhen Bujnenko és a szegedi Stanislav Kaspárek is egyszer volt eredményes.

D-CSOPORT

A kétszeres olimpiai, hatszoros világ- és háromszoros Európa-bajnok franciák számára csak a dicstelen búcsú szebbé tétele maradt a záró fordulóra, a portugálok és a norvégok elleni vereség után a bosnyákok elleni ez azért összejött, bár a rivális még a 44. percben is csak két góllal volt lemaradva (19–21), Vincent Gérard-ék végül nyolccal nyertek (23–31). A veszprémi Mirsad Terzic két gólt szerzett, a gyöngyösi Mirko Herceg egyet.

A csoport rangadóján az volt a tét, hogy a portugál és a norvég csapat hány pontot visz a középdöntőre. Pedro Porteláék a 10. percben még 5–4-re vezettek, de ezt követően Sander Sagosenék alaposan belelendültek, és a 16. perc végén már négy volt az előnyük (6–10). A szünet előtt kozmetikáztak a déliek (14–16), de a fordulást követően Göran Johannessen vezérletével gyorsan állva hagyták ellenfelüket az északiak (15–22), ezt követően pedig hiába kapaszkodtak a portugálok, nem volt már esélyük a pontszerzésre (28–34).

F-CSOPORT

Az osztrákokhoz hasonlóan a szlovénok is hibátlanul zártak, igaz, a három győzelmüket összesen plusz kilences gólkülönbséggel abszolválták. Svájc ellen a 19. percben indult meg a csapat, és lett hamarosan kétgólos előnyről (6–8) hétgólos fór (6–13), és még a szünetre is volt közte hat (10–16). A fordulást követően ismét volt hét is a szlovén vezetés, és bár a végjátékban kozmetikázta a svájciak, pontszerzésre nem volt esélyük (25–29). A magyarországi légiósok közül a szegedi kontingens hét gólt szerzett – Nik Henigman (4), Mario Sostaric (3) –, a veszprémi pedig kettőt: Blaz Blagotinsek (1), Borut Mackovsek (1).

A társrendező svédeknek a svájciak 13 gólos kiütése után – és a svájciak hétgólos lengyelek elleni sikere következtében – arra kellett figyelniük, hogy ne kapjanak ki legalább tíz góllal a lengyelektől. Ez azért „hozhatónak tűnt”, még akkor is, ha a 13. percben kissé megrekedtek a hazaiak, és a lengyelek egy 5–0-s szériával 10–7-re fordítottak. Erre azonban jött egy 5–0-s svéd válasz (10–12), innentől kezdve pedig a 43. percig fej fej mellett haladtak a felek (21–22), amikor is Ekdahl Du Ritzék egymás után négyszer találtak be, végleg lezárva a továbbjutás kérdését (21–26). Innen még kettőre felzárkóztak a lengyelek, de többre nem volt sansz (26–28). A veszprémi Andreas Nilsson öt góllal vette ki a részét a sikerből.