Férfi kézi Eb: Izland meglepte Dániát, sima spanyol siker a németek ellen

B. L.B. L.
2020.01.11. 20:15
Izland meglepte Dániát (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének 2. fordulójában a horvátok gond nélkül elintézték Fehéroroszországot, a szerbek elleni montenegrói sikernek köszönhetően pedig továbbjutottak. Gyakorlatilag továbbjutottak a spanyolok is, a mieink csoportjában pedig Izland megtréfálta az olimpiai és világbajnoki címvédő Dániát.

E-CSOPORT

Dán hurrogás
A Malmö Aréna tele volt dán szurkolókkal szombat este, ami nem csoda, hiszen Koppenhágából mindössze negyven perc átérni vonattal a svéd városba. Több ezren jöttek, hogy a helyszínen biztassák az olimpiai és világbajnok dán válogatottat első Eb-csoportmeccsén, Izland ellen.
Valószínűleg győzelemre számítottak, mert a lefújás után tőlük merőben szokatlanul lehurrogták az övéiket legyűrő riválist.

Az izlandiak ugyanis nemcsak szépen tartották magukat, de a 43. percben megfordították az állást, sőt, később már három góllal is vezettek, és végül a Barcában játszó, tízgólos Aron Pálmarsson vezetésével 31–30-ra le is győzték a papíron esélyesebb ellenfelet.

Dániának a meccs végén még egy időn túli szabaddobással lett volna lett volna esélye a döntetlenre, amit legnagyobb sztárja, a kilenc gólt szerző Mikkel Hansen ugyan szépen elcsavarta a sorfal mellett, de a hosszú saroknál álló kapusban, Björgvin Páll Gústavssonban elakadt a labda, így meglepetésre Izlandé lett a két pont!

Csoportunk másik meccsén a dánok favorithoz méltóan indítottak, Mikkel Hansen a nyolcadik percben már négy gólnál járt, csapata pedig rendre kétgólos előnyre tett szert. Az izlandiak az ihletett formában játszó Aron Pálmarsson vezérletével azonban időről időre visszakapaszkodott, a 23. percben pedig már vezetett is (11–12).

A második félidő elején két góllal elhúztak, de erre Michael Damgaard villámgyors triplája, majd Mads Menseh lövése volt a válasz (19–17), és újra jöttek a kétgólos dán vezetések. A 41. percben viszont megtört a lendület (22–20), a következő hat percben csak egyszer talált be a dán csapat, ezt pedig Pálmarssonék alaposan megbüntették (23–26). A végjátékhoz érve az olimpiai és világbajnok feljött még egy gólra (27–28), sőt az 55. percben egyenlített is (29–29), de az izlandiak nem engedték ki a kezükből a sikert (30–31). A veszprémi Rasmus Lauge öt góllal terhelte meg az izlandi hálót, mindhiába.

A-CSOPORT

A nyitó mérkőzésen Montenegró ellen egy félidőn át szenvedő horvátok ezúttal már a meccs elejére is „megérkeztek”, Domagoj Duvnjak vezérletével 5–1-re és 7–2-re is vezettek már. A rendkívül sok hibával játszó – az első félidő után nyolc labdavesztésnél járó – fehéroroszok az öt és fél perces horvát gólcsendet kihasználva visszakapaszkodtak mínusz egyre (7–6), és még az utolsó percekhez közeledve is csak kettő volt a hátrány (12–10), de ekkor Luka Cindricék újra belelendültek (15–10), és a második félidő elején már nyolccal vezettek (18–10). A különbség először a 44. percben nőtt tízre Igor Karacic bombájával (24–14), innentől pedig már nem maradt kérdés (31–23). A szegedi Luka Stepancic remek napot fogott ki, ötször is mattolta a riválist.

A szerbek nagyon bealudtak a meccs elején, Montenegró 4–1-re és 7–3-ra is vezetett már, de a szünet előtt felzárkóztak, és a második félidő elején fordítottak is (12–11), majd elléptek három góllal (16–13). Amikor már eldőlni látszott a mérkőzés, jött a Tatabányáról távozó Milos Bozsovics gyors három találata, Montenegró pedig kezébe vette az irányítást (17–19). A szerbek az 57. percben még visszajöttek ikszre (20–20), de a végjátékot jobban bírta a rivális, így a horvátok két meccs után továbbjutottak, sőt csoportgyőztesek, míg a szerbek kiestek (21–22)! A szegedi Bogdan Radivojevics öt gólja is kevés volt a szerb sikerhez.

C-CSOPORT

A hollandok a németeket, a lettek a spanyolokat szorongatták egy ideig a nyitányon, hogy végül mindketten 11 gólos vereséget szenvedjenek. A két kiscsapat csatáján előbbiek kezdtek jobban, a szünetben már hattal vezettek (16–10) – és bár Dainis Kristopansék háromra is felzárkóztak –, végül simán nyertek is (32–24).

A legutóbbi két győztes csatáján a címvédő kezdett jobban, a spanyolok a 10. percben már 6–1-re vezettek, de a már 10–4-es hátrányban is lévő németek Uwe Gensheimer vezérletével egyre settenkedtek (10–9). A játékrész utolsó tíz percét ismét megnyomták a spanyolok (14–11), és a négy gólig jutó szegedi Jorge Maqueda találata a 36. percben újra fölényes előnyt jelentett már (18–13). Erre egy háromgólos sorozattal még feleltek a németek (18–16), de Ángel Fernándezék újabb rohamot vezéreltek és az 51. percre már tíz volt közte (29–19). A végén még kozmetikázásra futotta a németek erejéből (33–26). A szegedi játékosok közül Joan Canellas is kitett magáért, ő háromig jutott.

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Vincze Szabolcs