A csapatjáték diadala: a Montpellier mestermunkát végzett a Nantes ellen

2018.05.27. 17:46
Vincent Gérard parádézott a Montpellier kapujában (Fotó: AFP)
A Montpellier 32–27-re legyőzte a Nantes-ot a férfi kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében, ezzel 2003 után másodszor megnyerte az első számú európai kupasorozatot.

FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA
FINAL FOUR, KÖLN
DÖNTŐ
NANTES (francia)–MONTPELLIER (francia) 27–32
(13–16)
Lanxess Aréna, 19 250
néző. V: Raluy López, Sabroso Ramírez (spanyolok)
Gólszerzők:
K. Lazarov 6, Gurbindo, Balaguer, E. L. Hansen 4-4, Klein 3, Claire, Nyokas, Lagarde 2-2, ill. Fabregas, Simonet 6-6, Mamduh, Kavticnik 5-5, M. Richardson 4, Guigou 3, Faustin, Szuszi, Truchanovicius
Hétméteresek:
5/3, ill. 4/4
Kiállítások:
4, ill. 6 perc

A francia kézilabda ünnepét hozta a Bajnokok Ligája fináléja, hiszen ez volt a harmadik alkalom (2011: Barcelona–Atlético Madrid és 2014: Flensburg–Kiel után), hogy két azonos nemzetbeli csapat vívta a döntőt Kölnben. És tegyük hozzá: a finálé mindkét résztvevőjét az aktuális világbajnok országa adta úgy, hogy jó eséllyel egyik sem lesz első hazája bajnokságában.

A két együttes tíz napja a francia bajnokságban is találkozott, akkor a Montpellier öt góllal nyert hazai pályán, ám az elődöntő után senki sem írta le a Nantes-ot. A nagyobb meglepetésre a döntőbe jutó csapat jól is kezdte a mérkőzést, a spanyol szélső, David Balaguer révén óriási iramot diktált, és az első tíz percben vezetett is.

Igen ám, de a jó kezdés után szaporodtak a hibák, miközben a túloldalon Vincent Gérard ihletett formában védett, és óriási szerepe volt benne, hogy a Montpellier magához ragadta a kezdeményezést tíz perc után. A kapus parádéi ötperces nantes-i gólcsendet eredményeztek, és ugyan a Montpellier támadójátéka is akadozott, ám Patrice Canayer időkérésének pozitív hatása volt, és a pályára érkező Sebib Mamduh révén beállóból továbbra is parádés volt a Montpellier, amely megérdemelten vonult háromgólos előnnyel a szünetre. 13–16

A második játékrészre érkezett Espen Lie Hansen nantes-i oldalon, és ezzel kiegyensúlyozottabbá vált a fekete mezesek játéka, ráadásul a norvég átlövő négy átlövésből három góllal nyitott, így a döntő pillanatok alatt ismét szorossá vált. Igen ám, de a Montpellier nem engedte át a vezetést, és hol Michaël Guigou, hol Ludovic Fabregas vagy Diego Simonet lendített a csapatán, Vid Kavticnik pedig magabiztosan értékesítette a heteseket. Persze a jó játék alapja a remek védekezés volt, amely úgyis eredményezett könnyű gólokat, hogy Gérard halványabban védett, mint fordulás előtt.

Tíz perccel a vége előtt Cyril Dumoulin bravúrjai következtében, és Lazarov, valamint Eduardo Gurbindo góljaival ismét kiegyenlített a Nantes. Thierry Anti csapata viszont a vezetést nem tudta átvenni, és amikor a Montpellier ismét meglépett három góllal hat perccel a vége előtt, megroppant a Nantes, így a végjáték sima lett. A Montpellier 32–27-es sikerrel hódította el a trófeát.

Patrice Canayer vezetőedző, illetve az elnyűhetetlen csapatkapitány, a 36 éves Michaël Guigou 2003 után másodszor is Bajnokok Ligája-győzelmet ünnepelhet, és először lett svájci (Nikola Portner), argentin (Diego Simonet) és litván (Jonas Truchanovicius) győztese is a BL-nek. Tökéletes csapatjáték eredményeként.

A BL-szezon gólkirálya ismét a német Uwe Gensheimer lett 92 góllal.

A SZAKÉRTŐK SZERINT DIEGO SIMONET VOLT A NÉGYES DÖNTŐ LEGJOBB JÁTÉKOSA

60. Canayer már pityereg. 32–27 A VÉGE! A MONTPELLIER A BL-GYŐZTES!
56.
Lazarov labdája magas Tournat-nak. Nagy bajban a Nantes.
55.
Most dőlt el?? Újabb eladott labda, és Simonet is gólt szerez. 24–28
54.
Tisztára játszotta a játékot a Nantes, de eggyel több volt a passz passzívnál, és a leindulásból Mamduh betalált. 24–27
53.
Ismét Anti kért időt, ez az utolsó neki.
Lesz-e vissza újra a Nantes-nak?
52. Truchanovicius
az első gólját szerezte jó védekezés után. 24–26
52. Richardson
talpról a léc alá. 24–25
51.
Tournat ezúttal hetest harcolt ki, Gurbindo a bal alsóba helyezett. Egyenlő, 24–24!
51.
Truchanovicius centikkel fölé lőtt, Dumoulin hozzáért.
50.
Simonet ziccerét bravúrral védte Dumoulin! Lazarov pedig a megelőző labdaeladása után javít. 23–24
49.
Tournat-ról kiállítják Fabregast.
48.
Büntető a túloldalon is, Kavticnik a léc alá vágta a labdát. 22–24
47.
Újabb nantes-i hetes, és ismét jött Portner... Beleért, de bement Gurbindo lövése. 22–23
43.
Claire veszített labdát, Kavticnik visszaállítja a háromgólos különbséget. 18–21
42.
Jó volt a Nantes védekezése, de Guigou befutása meglepi a védőket. 18–20
41.
Porte-ot ápolni kellett, három támadásig nem jöhet vissza.
41.
Porte belement, Klein indult, gól. 18–19
40.
Tournat harcolt ki hetest, és a Portner újra védett! Lazarov hibázott.
39. Guigou-nak
nagyobb a helye, csukóból megoldja. 17–19
39.
Balaguert kiszorított helyzetből betakarja Gérard.
38.
Tournat-nál belemenést fújtak, majd Richardson ellen a másik oldalon is.
36. Lazarov
találatára Richardsontól jön a válasz. 17–18
35. Fabregasé
az első Montpellier-gól a 2. játékrészben.
34. Hansen remekül szállt be:
egy perc alatt két gól. Négy lövés, három gól a norvégtól, és máris egyenlő. 16–16
33.
Hansen ezúttal mellé, Kavticnik lövését Dumoulin védte.
31. Espen Lie Hansen
első lövése gólt szült. 14–16
31.
Elkezdődött a második félidő.

Nagy iramú, színvonalas volt az első félidő, Gérard szerepe eddig döntő. A Nantes-nak acéloznia kell védelmén, és jobban kell sáfárkodnia a ziccerekkel, ha szoros végjátékot szeretne.

30.
Persze, hogy egy Gérard-védéssel ér véget a félidő. Hatalmas szerepe van a Montpellier előnyében.
27.
Lazarov hetest harcolt ki, ám a büntetőjét a Gérard helyére beérkező Portner védte!
26.
Közelebb jöhetett volna a Nantes, de eladja a labdát, Kavticnikék pedig végigviszik, ismét Mamduh. 11–14
25. Lagarde
lőtt nagy gólt kilencről. 11–13
24. Mamduh
beállt, és gólt szerzett. 10–13
23.
Időt kért Patrice Canayer, akadozik a Montpellier támadójátéka.
Ha a Montpellier nyer, először lehet svájci (Nikola Portner), argentin (Diego Simonet) és litván (Jonas Truchanovicius) győztese a férfi kézilabda Bajnokok Ligájának.
23. Simonet a passzív végén szerez nagy gólt, Lazarov reagál azonnal. 10–12
Dominik Kleinnak ez az utolsó nemzetközi mérkőzése. A szezon vége után visszavonul.

21. Klein
első gólja még előnyből. 9–11
20. Simonetet
nem bírják levédekezni, hátrányból is betör. 8–11
19. Lazarov
használja ki az előnyt. Öt perc után Nantes-gól. 8–10
Melvyn Richardson nem más, mint a korábbi zseniális játékos, Jackson Richardson 21 éves fia.
18.
Óriási a rohanás, amit egy újabb két perc szakít meg. Richardsoné, neki már a második.
17.
Sőt: Balaguer ziccerét is. Gérard fantasztikus!
17.
Gérard kiválóan véd eddig, ezúttal Lagarde-ot, majd Kleint takarja be!
16. ...Nantes-időkérés 7–10-nél.
16.
Guigou-gól, Gérard-védés, Fabregas-találat...
13.
Ezúttal Richardson kapott két percet Tournat lebirkózásáért.
12. Balaguer
hátrányos góljára Faustin válaszolt gyorsan. 6–7
11. Kavticnik
ezúttal sem hibázott.
11. Nyokas
kapott két percet, a Montpellier pedig hetest.
10. Fabregas egyenlít.
A harmadik gólja.
10.
Balaguer rontott helyzetben.
A Montpellier-ben tegnap csupán 6 játékos szerzett gólt, Simonet ráadásul csak egyet, a győzelmet eredményező találatot.

9. Simonet
három védővel szemben játssza magát tisztára, gól. 5–4
8.
Tournat a második ziccerét hibázza el, de Gurbindo hetest harcol ki, és Lazarov bedobja. 5–3
7.. Fabregas
beállóból nem hibázik.
7. Balaguer
indulásból növelte az előnyt. 4–2
6.
Hosszú támadást védekezett ki a Nantes, Tournat ziccerben, de Gérard véd!
4.
Nyokas belement, Porte lövését védte Dumoulin, Nyokas újabb megmozdulása már gólt eredményez. 3–2
3. Fabregas
egyenlít. 2–2
3.
Portner lőtt az üres kapu fölé, Lagarde büntet a túloldalon.
2. Nyokas
egyenlített.
1. Kavticnik
értékesítette a büntetőt.
1.
Rögtön egy eladott labda, Guigou lódul meg, Gurbindo akadályozza: kétperces és hetes.
1. perc: A Nantes kezdte a meccset.

A Nantes fekete, a Montpellier fehér mezben játszik.

A Nantes-ban szerepel Faluvégi Rudolf is, ám a meccskeretbe nem került be a szezon során hosszabb időszakot kihagyó magyar irányító.

FELVEZETÉS

A helyszín ezúttal is a kölni Lanxess Aréna, ahol 19 250 néző fér el.

A két játékvezető a spanyol Óscar Raluy López, Ángel Sabroso Ramírez páros, akik másodszor vezetnek már döntőt a Bajnokok Ligájában, két éve ők dirigálták a Kielce és a Veszprém összecsapását is.

Ez a harmadik alkalom 2011 (Barcelona–Atlético Madrid) és 2014 (Flensburg–Kiel) után, hogy két azonos nemzetbeli csapat vívja a döntőt Kölnben.

A bajnokságban jelenleg második Montpellier és harmadik Nantes eddig csupán egyszer találkozott a nemzetközi porondon: 2014-ben az EHF-kupa negyeddöntőjében a Montpellier mindkétszer legyőzte Nantes-ot.

A Nantes-ból három rutinos légiósnak van már BL-győzelme: Dominik Klein, Eduardo Gurbindo és Kiril Lazarov korábbi csapataival egyaránt nyert már trófeát. Utóbbi az elődöntőben szerzett nyolc góljával – Filip Jichát (56) és Momir Ilicset (56) megelőzve – a final four történetének legeredményesebb játékosa lett, pillanatnyilag 59 gólnál tart.

Mindkét csapat először szerepel a final fourban, ám a korábbi rendszerben a Montpellier 2003-ban már volt győztes. Abból a 15 évvel ezelőtti csapatból két hírmondó maradt a csapatban: Patrice Canayer vezetőedző – aki lassan negyedszázada vezényli kék-fehéreket –, illetve az elnyűhetetlen csapatkapitány, a 36 éves Michaël Guigou. Nem is annyira mellékesként: a Nantes abban az időszakban még a harmadosztályban (!) játszott, és épp most van csak egy évtizedes jubileuma, hogy feljutott a francia élvonalba...

A harmadik helyért rendezett mérkőzést a PSG nyerte meg, azaz a tavalyi győztes Vardar Szkopje ebben a szezonban a negyedik helyen zár: PSG (francia)–Vardar Szkopje (macedón) 29–28 (14–15).

Emlékeztetőül a tegnapi elődöntő mérkőzései:
MONTPELLIER (francia)–VARDAR SZKOPJE (macedón) 28–27 (14–11)
NANTES (francia)–PARIS SAINT-GERMAIN (francia) 32–28 (17–14)

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT, KÖVETKEZIK A FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA 2017–2018-AS SZEZONJÁNAK DÖNTŐJE A NANTES ÉS A MONTPELLIER KÖZÖTT.