Kajak-kenu vk: hat magyar érem, közte két arany a szombati döntőkben

2021.05.15. 14:48
Nádas Bence a dánok sztárját megelőzve nyert (Fotó: Karnok Csaba/Délmagyarország)
Két-két arany-, ezüst- és bronzérmet nyertek a magyarok a szegedi világkupaverseny szombati döntőiben – a vb-címvédő Kopasz Bálint meglepetésre negyedikként ért célba.

VÉLEMÉNYEK

Kőhalmi Emese, a K–1 1000 m aranyérmese: – Nagy boldogság, hogy a felnőttmezőnyben is tudtam nyerni. Igyekeztem jó pályát evezni, az első ötszázon próbáltam egy erős iramot menni, majd utána fokoztam a csapásszámot, és egy kemény második ötszázat kajakoztam. Régen jól ment az ezer méter, most külön nem készülünk erre a távra, ahogy a nagyok mondják, az egy kilométer valóban benne van a magyar női kajakosok kezében.

Bakó Olga, a K–1 1000 m bronzérmese: – Miután a világkupa az első felnőtt nemzetközi versenyem, az előfutam rajtja előtt nemigen tudtam, milyen elvárásokat fogalmazhatnék meg magammal szemben. Nagyon örülök, hogy dobogós helyezés lett belőle. Egyáltalán nem készültem ezer méterre, az előfutamban arcul is csapott, hogy mennyire hosszú ez a táv. A döntőben próbáltam belőni a tempót, segített, hogy Emese mellettem evezett.

Fekete Ádám, a C–2 500 m ezüstérmese: – A rajtunk és a hajránk is jól sikerült, a pálya közepe volt egy kicsit diszharmonikus. Ha van még néhány méterünk, akkor mi nyerünk. Én nehezebb lettem, mint tavaly voltam, Jonatán pedig könnyebb, és még nincs meg a megfelelő egyensúly a hajóban. Az eredmény főként úgy nem rossz, hogy eddig csak ezer méterre készültünk, és idén a vk-döntő volt a harmadik ötszáz méteres pályánk.

Bragato Giada, a C–1 500 méter bronzérmese: – Ahhoz képest, hogy nem sokat készültem a világkupára, és nagyon kezdetleges még a formám, ez egy bravúros bronzérem. Biztató, hogy úgy is dobogóra tudtam állni, hogy nem voltam százszázalékos formában. A válogatóra C–1 200 méteren készülök, és mindent beleadok, hogy ha nem én jutok is ki Tokióba, megnehezítsem annak a dolgát, aki kivívja az olimpiai indulást.

Izgalmas és változatos csatákat hozott a kajak-kenusok szegedi világkupaversenyének első döntős napja – a mieink 11 fináléból nyolcban voltak érdekelve szombaton, és két-két arany-, ezüst- és bronzérmet nyertek.

Az olimpiai távon, 500 méteren versenyző férfi kajak négyes „fele”, Tótka Sándor (UTE) és Nádas Bence (MVM Szeged) egyaránt megerősítést kapott arról, hogy jó úton halad a felkészülésben. Nádas három századmásodperccel verte a dán klasszis Rene Holten Poulsent a K–1 500 méter fináléjában, Tótka pedig ugyanekkora különbséggel lapátolt célba az olimpiai és világbajnoki címvédő brit Liam Heath mögött K–1 200 méteren.

„Sanyi és az én eredményem is az edzőnk, Hüvös Viktor és a csapatunk szisztematikus munkájának az eredménye – szögezte le Nádas Bence. – A döntő mindössze a harmadik ötszáz méteres pályám volt idén, a világkupa-győzelem jó visszajelzés arra vonatkozóan, hogy helyem van a négyesben; továbbra is az eredményes csapathajós szereplés az elsődleges célunk.”

Tótka úgy nyilatkozott: jó az irány, és megerősítette, a négyes mellett a sprintszámmal is jelentős tervei vannak.

„Az egyesre 2014 óta nem készültem annyit, és olyan tudatosan, mint most. Egyébiránt pont abban az évben ugyancsak ezüstérmet nyertem a milánói vk-n, ami azért is emlékezetes, mert másnap érettségiztem
– mondta Tótka. – A két érem nem összehasonlítható, a mostanit sokkal erősebb mezőnyben szereztem. A formába hozás még csak most kezdődik, bízom benne, hogy úgy fognak állni a csillagok, hogy méltó legyek arra, hogy olimpián versenyezhessek.”

A nap kellemes meglepetését a női kajakosok K–1 1000 méteres döntőjében a 19 éves Kőhalmi Emese és a 20 éves Bakó Olga szolgáltatta, a KSI tehetségei már a szakág jövőjét vetítették előre, amikor magabiztos versenyzéssel nyertek arany-, illetve bronzérmet.
A férfi kajakosok ezerméteres versenye, a királyszám valóban fejedelmi ütközetet hozott; a döntőben ott volt az előző három világbajnokság győztese, a cseh Josef Dostal, a portugál Fernando Pimenta és a győriek klasszisa, Kopasz Bálint. Végül valamennyiüket megtréfálta az új trónkövetelő, a 21 éves német Jacob Schopf, míg Kopasz negyedikként zárt.

„A formám nem volt rossz, annyi történt, hogy a többiek alaposan felkészültek a versenyre. Ennyire erős utazósebességet nem szoktunk evezni a rajttól a célig, a végén ugyan indítottam, de a többiek is bírták a hajrát. Hiába szerettem volna, most nem volt több az izmaimban, nem vagyok elégedett a negyedik helyezéssel, de azt nyújtottam, amire jelenleg képes vagyok
” – analizálta a versenyzését Kopasz, aki Nádassal az ezerméteres páros számra is készül a hónap végi válogatóra. Egybecsengő szakmai vélemények szerint a kettejük duója igen ígéretes.

A vasárnapig tartó világkupán összesen 26 számban osztanak érmeket és 45 versenyző képviseli a hazai színeket. A viadal a járványügyi intézkedések miatt nézők nélkül zajlik a Maty-éren.