Kajak-kenu vb: újabb négy magyar hajó a döntőben

MTI MTIMTI MTI
2014.08.08. 10:40
Kozák Danuta 500 méteren egyesben továbbra is a vb favoritja (Fotó: NS-archív, Tumbász Hédi)
Remekül szerepeltek a magyarok a moszkvai kajak-kenu világbajnokság pénteki versenynapjának délelőttjén, amikor hat 500 méteres és két 1000 méteres szám előfutamait bonyolították le. Négy hajó bejutott a döntőbe, a többi számban erre nem volt lehetőség.

A rövidebb távon elsőként az Európa-bajnok és a tavalyi, duisburgi vb-n második Lakatos Zsanett, Takács Kincső kenus duót szólították a rajthoz. A kettős esélyeshez méltóan teljesítette első pályáját, s futamgyőzelmével egyből a vasárnapi döntőbe került.

Ugyanerre, mármint az egyenes ági fináléba jutásra nem volt esélye a K–1 abszolút favoritjának, az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédő Kozák Danutának, miután a „királykategóriában” 48-an neveztek és összesen hat előfutamot kellett rendezni, ahonnan nem lehetett egyből a legjobb kilenc közé kerülni. Kozák mindenesetre győzelemmel mutatkozott be – folytatás délután, a középfutamban.

Bár a férfiak hasonló száma már nem szerepel az ötkarikás játékok műsorán, itt is sok az induló. A negyven fős mezőnyben Dombvári Bence indult magyar részről, ő csütörtökön nem jutott döntőbe 1000 méteren, most fél kilométeren próbál javítani, ahol tavaly negyedik lett. Kezdésként futamában másodikként ért célba a kanadai Adam van Koeverden mögött, de mivel itt sem lehetett megspórolni a középfutamot, mindketten vízre szállnak a második fordulóban is. Ahogy a győriek 19 éves ifjúsági világbajnok kenusa, Khaut Kristóf is, aki remekül debütált élete első felnőtt vb-jén, ugyanis az előfutamban nagy csatát vívott a tavaly vb-ezüstérmes üzbég Vagyim Menkovval, s végül második lett.

Párosban az első hely egyből finálét ért, ezt a lehetőséget pedig a Dombi Rudolf, Boros Gergely, valamint a friss Eb-győztes Szabó Gabriella, Csipes Tamara duó is kihasználta, így – ebben a számban – legközelebb csak vasárnap kell vízre szállniuk, akkor már a éremszerzés lesz a tét.

A két ezres szám közül az elsőben, férfi C–2-ben nem lehetett egyből a döntőbe kerülni, így a címvédőként induló, 500 méteren már finálés Vasbányai Henrik, Mike Róbert kettős is csak bemelegített a délutáni folytatásra. Ezt ugyanakkor stílusosan tették, bár a románok a hajrában megszorongatták őket, megnyerték versenyüket.

A délelőtt záró száma, a férfi K–4 1000 méter is magyar győzelmet hozott: az olimpiai ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel többek között az ötkarikás bajnok ausztrál egységet maga mögé utasítva ért elsőként a célba, és nagyszerű sikere nyomán már készülhet a fináléra, miután az első hely itt döntőt ért.

MAGYAROK A VILÁG KÖRÜL, A FÉL TÖRÖK CSAPAT MAGYAR
A negyvenfős magyar csapat tagjai mellett további nyolc olyan versenyző szerepel a világbajnokság mezőnyében, aki korábban magyar színekben küzdött, most azonban már más országot képvisel. Mindannyian kajakosok, s közülük többen nyertek világ- és Európa-bajnoki címet Magyarországnak.
Ilyen például a K–4 1000 méteren kétszeres vb-győztes (2006, 2007) Keresztesi Alexandra, aki öt éve ment feleségül az argentin Miguel Correához, 2010 óta szerepel a dél-amerikai ország válogatottjában, az orosz fővárosban pedig K–1 500 méteren indul. Párja is itt van Moszkvában, ő K–2 200 méteren áll rajthoz.
Faldum Bereniké évek óta bolgárnak számít kajakben. A korábbi maratoni világbajnok versenyző szombaton 5000 méteren szerepel a mostani vb-n, a hosszú távú verseny mezőnyében ott lesz korábbi párostársa, Csay Renáta is, akivel 2010-ben együtt nyertek vb-t.
A női K–1 1000 méter szintén szombati döntőjében három magyar is versenyez, az Ausztráliából idén hazatért Csipes Tamara Magyarországot, a világ- és Európa-bajnok Ruzicsics-Benedek Dalma Szerbiát, a 18 éves Simon Rebeka pedig Nagy-Britanniát képviselve. Utóbbi kajakos a kiváló edző, Simon Miklós lánya, 11 esztendős korában költözött a család Angliába. Simon Miklós korábban Benedek Dalma, Kozák Danuta és Szabó Gabriella trénere is volt, 2012 óta pedig a lánya felkészülését is irányítja.
A férje révén szerb állampolgár Benedeken kívül Holpert Ervin és Bedőcs Krisztina is Szerbia csapatát erősíti Moszkvában. Előbbi Újvidéken született, s először Magyarországon próbált bekerülni a válogatottba, de miután ez nem sikerült neki, visszatért Szerbiába. Utóbbi korábban a magyar maratoni válogatott tagja volt, majd ausztriai kitérő után tavaly óta szerepel a délszláv csapatban.
És végül: a vb-n induló négytagú török együttes fele magyar, miután tavaly óta a korábbi világbajnok, rutinos Gyökös Lajos és a fiatal, Universiade-bronzérmes Seprényi Sára is náluk kajakozik.