Kopasz Bálint és Csipes Tamara is világbajnok K–1 1000 méteren!

2019.08.24. 11:24
Csipes Tamara és Kopasz Bálint is világbajnok Szegeden! (Fotó: Tumbász Hédi)
Kopasz Bálint szenzációs hajrával aranyérmes lett a szegedi kajak-kenu világbajnokságon K–1 1000 méteren, így huszonkét év után van újra magyar világbajnoka a királyszámnak. Az ezüstérmes a cseh Josef Dostál, a bronzérmes a portugál Fernando Pimenta. Kopasz Bálint után Csipes Tamara is aranyérmes lett K–1 1000 méteren, Lucz Dóra pedig épphogy lemaradt az olimpiai kvótáról, mivel a hatodik helyen zárt K–1 200 méteren. Férfi K–2 500 méteren Noé Zsombor és Bogár Gábor ötödikként végzett.

Férfi K–1 1000 méteren ott volt az A-döntőben Kopasz Bálint – a magyar kajakozó a hetes pályáról indult. Jól kapta el a rajtot, ám hamar az élre állt nagy portugál riválisa, Fernando Pimenta. Kopasz Bálint fél távnál hét tizeddel volt lemaradva, a harmadik helyen, kétszázzal a vége előtt viszont óriási hajrába kezdett, s félelmetes produkcióval, több mint egy hajóhossznyival megnyerte a számot, egyúttal világbajnok lett!

GALÉRIA A SZOMBATI NAPRÓL ITT!

Kopasz Bálint 22 év után tudott magyarként aranyérmet nyerni a számban.

Pimenta végül a harmadik lett, a második helyre a cseh Josef Dostál jött be.

Kopasz Bálint nagyszerű hajrája

Kopasz az NSO Tv-nek már edző édesanyjával, Demeter Irénnel idézte fel a döntőt és a győzelem utáni pillanatokat.

A győzelem után megöleltük egymást, nem vagyunk nagyon beszédesek mondta Demeter Irén. – Tökéletes futam volt, nagyon büszke vagyok rá! A közönség biztatása azért el is viheti a versenyzőt, de Bálint nagyon profin kezelte, és tartotta a taktikát, amit megbeszéltünk.”

A nőknél K–1 1000 méteren Csipes Tamara volt érdekelt – remekül kezdett, 250 méter után egy hajóhossznyi volt az előnye, 500 méter után pedig már két másodperccel előzte meg ellenfeleit. Hétszázötvennél Csipes és az üldözők közti távolság nem csökkent, s végül simán meg is nyerte a versenyt, összességében pedig a hetedik világbajnoki címét szerezte!

Az ezüstérmes a lengyel Justyna Iskrzycka, a bronzérmes a brit Lizzie Broughton lett.

„Nagyon különleges ez a nap: bár már volt a születésnapomon verseny, ilyen szülinapi versenyem még nem volt”
– mondta Csipes Tamara.

A női K–1 200 méteres A-döntőben Lucz Dóra állt rajhoz. A szám kétszeres olimpiai bajnoka, az új-zélandi Lisa Carrington már az elején az élre tört, előnyét pedig tovább növelte, végül több mint egy hajóhosszal győzött. Lucz sokáig a második helyen haladt, az utolsó métereken viszont a hatodikra esett vissza (41.65) – ez azt jelenti, hogy egy pozícióval maradt le az olimpiai kvótás helyről.

Lucz Dóra a futama után elmondta, noha közel volt a kvóta, azért örül ennek a hatodik helynek.

– Azt azért jó látni, hogy mosolyog...
– Igen, örülök az eredményemnek. Bár nem lett meg a kvóta, ez a legjobb eredményem világbajnokságon ebben a számban. Most nem sikerült az ötödik hely, de bízom benne, hogy jövőre a pótkvalifikáción meglesz az olimpiai indulói hely.

– Párja, a német Tom Liebscher aranyérmes lett pénteken ötszáz méteren. Mondott valami szakmai tanácsot?
– Én az a versenyző vagyok, aki nem szívesen beszél a magánéletéről, de annyit mondhatok, hogy mindenben mellettem áll és támogat. A szakmai jellegű kérdéseket pedig Somogyi Bélával beszéljük át.

– És ő mivel indította útnak?
– Hogy nyomjam meg. És én nyomtam, ahogy bírtam.

– Mennyit lépett előre a közös edzésekkel?
– Hát ennyit, a legjobbamat értem el.

– Marad ez a felállás?
Erről még nem nagyon beszéltünk. Nekem mindenképpen pozitív volt az elmúlt két hónap, amit Danával tölthettem el, én lehetőségnek fogtam fel ezt a munkát, és úgy érzem, sikerült belőle kihozni a legtöbbet.

Videónkban arról is beszél, mik voltak az első szavai a pénteki versenynapon bronzérmet nyerő húgához, Lucz Annához:

Férfi K–1 200 méteren nem szurkolhattunk magyarnak. Az élen a brit Liam Heath zárt, szerb ezüst-, spanyol bronzérem született. A nőknél C–1 200 méteren az amerikai Nevin Harrison ért be elsőként, s lett világbajnok.

Férfi C–2 1000 méteren a kínai páros nagyon bekezdett, s még fél távnál is vezetett egy hajóhossznyival. A kubaiak mintegy kétszázzal a vége előtt nagy hajrába fogtak, ám csak megszorongatni tudták a kínaiakat. A harmadik helyen a brazil duó ért be.

Férfi K–2 500 méteren Noé Zsombor és Bogár Gábor volt érdekelt hazai részről. A magyar duó a négyes pályáról indulva sokáig versenyben volt a bronzéremért, az utolsó métereken viszont elfáradt, s az ötödik helyen végzett.

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja:Pircs Anikó, Lipiczky Ágnes, Koncz György (fotó), Tumbász Hédi (fotó), Pusztai Viola (videó)