Hat párosunk rögvest döntőbe jutott a kajak-kenu vb-n

BORBÉLY LÁSZLÓ, PIRCS ANIKÓ (Racice)BORBÉLY LÁSZLÓ, PIRCS ANIKÓ (Racice)
2017.08.24. 11:55
A Balla, Devecseriné Takács duó Európa-bajnokhoz illően kezdett (Fotók: Földi Imre)
Nagyszerűen kezdtek a magyar párosok a racicei kajak-kenu világbajnokságon, a csütörtök délelőtti programban a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső (női C–2 500 m), a Korisánszky Dávid, Mike Róbert (férfi C–2 500 m), a Balaska Márk, Birkás Balázs (férfi K–2 200 m), a Nádas Bence, Tótka Sándor (férfi K–2 500 m), a Takács Tamara, Vad Ninetta (női K–2 500 m) és a Farkasdi Ramóna, Medveczky Erika (női K–2 1000 m) duó is kiharcolta a döntőbe jutást.

A női kenusok C–2500 méteres előfutamával vette kezdetét a racicei kajak-kenu világbajnokság. Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső Európa-bajnokhoz illő módon rögvest bejutott a szombati fináléba. A kissé hűvösen induló reggelen a magyar egység szokásához híven már a rajtnál alaposan bekezdett, és bár a Simazu Szajako, Kubota Manaka kettős kicsit zárkózott Balláékra, a fél távnál már fél másodperccel vezettek mieink, s csaknem egy hajóhosszal nyerték az előfutamot.

A női K–1500 méteres előfutamából csak az elődöntőkbe lehetett bekerülni, s Medveczky Erika ezt könnyedén teljesítette is. A szélső pályán surranó Emma Jörgensen, Begona Lazkano kettős elképesztő tempóban kezdett, 250-hez érve előbbi vezetett, míg a magyar versenyző a negyedik helyen haladt, végül az orosz Jelena Anyusina húzta be a futamot, Medveczky kevéssel lemaradva a harmadik helyen jutott tovább.

A plovdivi viadalon 1000 méteren a dobogóról éppen csak lemaradó Korisánszky Dávid és Mike Róbert számára az első három hely egyike elegendő lett volna 500 méteren a fináléba kerüléshez, ezt pedig abszolválta is kenupárosunk. A Viktor Melantyev, Ivan Stil orosz kettős óriási rohamot vezérelve már az elején jelezte, őket ezen a délelőttön nem lehet megfogni, az egyébként jól rajtoló, 250-hez negyedikként érő magyar duót már másfél másodperccel előzte meg, és végül simán nyerte a futamot, a mieink a harmadik helyen jutottak tovább.

Korisánszky Dávid, Mike Róbert harmadik idővel kvalifikált (Fotó: Földi Imre)

Az 1000 méteren az első hat közé vágyó, Eb-bronzérmes Kopasz Bálint is könnyedén vette az első akadályt, a szám selejtezőjében a fehérorosz Aleh Jurenja külön szintet képviselt, mögötte a magyar kajakos 250-nél a harmadik helyen haladt, a fél távnál viszont már második volt, s ezt a pozíciót könnyedén őrizte a végéig.

Vasbányai Henrik 750 méterig Sebastian Brendel mögött a második helyen haladt, de aztán Makszim Piatru is megelőzte egy picivel, így a harmadik helyen jutott a C–1 1000 méter elődöntőjébe – a német pedig már készülhet a fináléra. A második futamot Martin Fuksa uralta, aki a közönség elképesztő támogatását élvezve – a cseh versenyzőknél egyébként is alaposan belelkesülnek folyamatosan a hazai szurkolók – 3:52.192 percet repesztett, így a végén megelőzte brazil riválisát.

Fuksáékhoz hasonlóan biztosan döntős már az Európa-bajnok kajakpárosunk, Balaska Márk és Birkás Balázs maga mögé utasította a teljes mezőnyt 200-on.

Balaska Márk és Birkás Balázs az egész előfutam legjobb idejét evezte (Fotó: Földi Imre)

Hajdu
Jonatán a hazai Dan Drahokoupillal csatázott a végén az C–1200 előfutamában a harmadik helyért, végül a negyedik lett, de ezzel is elődöntős.

Igazán lenyűgöző volt a szintén kontinensbajnok Nádas Bence, Tótka Sándor duó teljesítménye. A magyar kajakosok 250 méternél már másfél másodperccel verték a mezőnyt, így az is bőven belefért, hogy a táv hajrájára teljesen kiengedjenek, sőt, a legvégén már evezniük sem kellett.

Nem különben Takács Tamaráé és Vad Ninettáé!
Az ausztrál Alyce Burnett, Alyssa Bull kettős 250 méterig még úgy, ahogy tartotta a lépést, és csak fél másodperc volt a hátránya, a táv második felén viszont több mint három másodpercet vert rájuk a magyar duó. Nádasékhoz hasonlóan itt is sima volt a döntőbe jutás.

A női párosoknál 1000 méteren sem volt gond ezzel, Farkasdi Ramóna és Medveczky Erika a táv elején még az ausztrálok mögött haladt, 500-nál viszont már simán vezetett, és egy hajóhosszal nyert is.

A férfiaknál ebben a versenyszámban Hufnágel Tibor és Ilyés Róbert állt rajthoz, és a táv második felét megnyomva feljött a negyedik helyről a másodikra. Ők az elődöntőbe folytathatják – innen nem lehetett automatikusan a fináléba kerülni.