Kajak-kenu Eb: öt magyar arany született szombaton

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2017.07.15. 11:25
A női kajak négyes zseniálisan versenyzett (Fotó: MTI)
Bodonyi Dóra nyerte meg a plovdivi kajak-kenu Európa-bajnokság női K–1 1000 méteres döntőjét. A magyar sportoló 3:57.984 perc alatt teljesítette a távot. Hozzá hasonlóan aranyérmes lett 1000 méteren a női K–2-es csapat, valamint 500 méteren a női K–4-es és C–2-es egység, illetve a férfi K–4-esek is!

A magyarok közül elsőként a kajakos Bodonyi Dóra szállt vízre a kissé borult, ellenszeles időben, s ő máris megörvendeztette a maroknyi magyar szurkolósereget. A 23 éves szolnoki versenyző fél távnál még második volt az orosz Vera Szobjetova mögött, de 600 méternél már az élre állt, s bár lengyel és brit riválisa vele tartott, a hajrában még tudott egyet indítani, s ennek köszönhetően több mint egy hajóhossz előnnyel elsőként ért a célba.

„Nem rontottam el a rajtom, inkább azt mondom, az orosz volt ebben jó. Körülbelül ötszáz méternél tudtam átvenni tőle a vezetést. Egy ilyen helyzetet nekem mindig nehéz fejben megélni, nem szeretem, ha mennek előttem” – értékelt Bodonyi Dóra a kajakkenusport.hu-nak.

PARÁDÉS KEZDÉS 200-ON

Remekül kezdték a 200 méteres versenyeket a magyarok a plovdivi kajak-kenu Európa-bajnokságon: a szombat délutáni előfutamokból minden egységük egyenes ágon került a vasárnapi döntőbe, azaz a később sorra kerülő középfutamokban már egyetlen hajójuk sem lesz érdekelt.

BŐVEBBEN ITT!

A második fináléban, C–1-ben reálisan nem lehettek dobogós reményeik a magyaroknak, ugyanis Vasbányai Henrik betegen versenyez az Eb-n, néhány napja gyomorrontást kapott, nincs százszázalékos állapotban. A várakozás be is igazolódott, a 26 éves magyar a mezőnyben lapátolt, s miközben az élen ádáz csatát vívott egymással a címvédő, világ- és olimpiai bajnok német Sebastian Brendel és a cseh Martin Fuksa, Vasbányai az ötödik helyen ért be. Bár érmet nem szerzett, kiharcolta a vb-szétlövés lehetőségét, Hüttner Csaba szövetségi kapitány ugyanis kikötötte, hogy csak akkor csaphat össze Kiss Tamással a világbajnoki indulás jogáért, ha Plovdivban az első hat között zár. A kenu egyesek 1000 méteres küzdelmét a nagyszerű hajrát produkáló Brendel nyerte.

A férfi kajakosok hasonló távján a fiatal Kopasz Bálint ugyanúgy harmadik lett, mint tavaly Moszkvában. A 20 esztendős algyői versenyző – aki májusban, Szegeden megnyerte a világkupát – jól tartotta a lépést a két nagyágyúval, a címvédő portugál Fernando Pimentával és a világbajnok dán René Poulsennel, de győzelmi esélyei nem voltak. A harmadik helyet ugyanakkor remekül tartotta, így ismét felállhatott a dobogóra.

Női K–2 1000 méteren az utolsó pillanatban változás történt, Bodonyi helyett ugyanis Hagymási Réka került Farkasdi Ramóna elé a hajóba, de a módosítás nem zavarta meg a magyarokat. Ugyan sokáig fej fej mellett haladtak a lengyelekkel, de fél táv után elléptek, s előnyüket folyamatosan növelve magabiztosan nyerték meg az öt egységet számláló döntőt.

„Kétszer-háromszor csúsztunk ki Rékával edzésjelleggel, és már elsőre egy jó érzésű páros volt. Mondhatjuk, hogy okosan, hűvös fejjel versenyeztünk, bőven volt tartalékunk a végére, így minden csapásunkra tudtunk figyelni” – idézte Farkasdi Ramónát a kajakkenusport.hu.

„Ez egy ajándékpáros volt számunkra, picit féltem tőle, mert nem készültem ezres pályákra az idén, de minden klapolt Ramónával, így nagyon boldog vagyok” – tette hozzá Hagymási Réka.

Az ezres finálék után három 500-as éremcsata következett, s ezek közül az első – egy újabb női kajakos szám – ismét magyar sikert hozott. A Lucz Dóra, Medveczky Erika, Takács Tamara, Vad Ninetta alkotta egység már 250 méternél is az élen haladt, s bár az ukránok és a lengyelek követték, a finisre is maradt még erő, ezzel Magyarország csapata megvédte címét ebben a számban (tavaly a később olimpiai bajnok egység nyert).

„Éremre számítottam, titkon reméltem, hogy nyerünk, és szerencsére olyan jók voltunk az elején, hogy a végére sikerült is megőriznünk az előnyünket. Ezt hívják pozitív csalódásnak” – mondta Vad Ninetta.

Női kenu kettes 500 méteren az idén két világkupát is megnyerő Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső duó favoritként szállt vízre, és érvényesítette is a papírformát. A győriek kettőse gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, ezzel a tavalyi harmadik hely után ezúttal a dobogó tetejére állhatott.

„Nekem ez most elég kemény volt, az első négyszáz méter jó érzés volt, de az utolsó száz olyan lett, mintha egy teljes ötszáz métert kellett volna lenyomnom. Már nagyon vártam, hogy jöjjön a cél. Talán olyan jó időt nem eveztünk most, de a legfontosabb, hogy nyertünk” – elemzett Balla Virág.

A férfi kajak négyes megvédte a címét (Fotó: MTI)

Arról, hogy mindhárom szombati fél kilométeres döntő magyar aranyat hozzon, a Nádas Bence, Tótka Sándor, Molnár Péter és Mozgi Milán alkotta férfi kajak négyes gondoskodott, amely megvédte a címét – tavaly, Moszkvában Mozgi helyén még Somorácz Tamás ült. A magyar egység erőtől duzzadva lapátolt a győzelem felé, s megérdemelten kaparintotta meg ismét az aranyat.

„Reménykedtem benne, hogy a tavalyi csodát meg tudjuk ismételni. És persze most más volt ez az ötszáz méter, hiszen minden nemzet erre élezett. Már az előfutam után bíztam ebben az eredményben, és sikerült tökéletes pályát mennünk” – mondta a csapat rangidőse, Molnár Péter a kajakkenusport.hu-nak.

Ezer méteren a Korisánszky Dávid, Mike Róbert kenus és a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert kajakos duó éppen csak leszorult a dobogóról, egyformán negyedik lett, a Vasbányai, Varga Dávid, Sarudi Pál, Fekete Ádám összeállítású kenu négyes pedig a hatodik helyen ért célba a nyolc hajót számláló döntőben.

A többi finálét vasárnap rendezik, a bulgáriai Eb-n 36 ország kajakosai és kenusai versenyeznek.