Osztrák hokiliga: a Fehérvár 7–0-ra kiütötte a Salzburgot

K. G.K. G.
2020.12.21. 21:24
Ez nem a salzburgiak napja volt (Fotó: Soós Attila/HydroO Fehérvár AV19)
Az osztrák bázisú jégkorongbajnokság hétfői játéknapján a Fehérvár AV 19 hazai pályán 7–0-ra kiütötte a Red Bull Salzburgot.

Maradjunk annyiban, a Salzburg nem tartozik a Fehérvár AV19 kedvenc ellenfelei közé, bár ezzel alighanem mindenki így van az osztrák bázisú liga környékén, érthető okokból: a Red Bull-család osztrák hokis tagja a „rokonokhoz” hasonló erőt képvisel mind financiálisan, mind játékerőben – a kettő nyilván nem független egymástól. A Volán elleni előző öt bajnokijából például négyet megnyert, s hiába kínlódnak meg a koronavírussal a salzburgiak is (a fehérváriaknál hét meccsel kevesebbet játszottak), a vesztett pontok alapján ebben az idényben is az ICEHL egyik legjobbjai.

Így több mint sokkoló lehetett számukra a hétfő esti, székesfehérvári összecsapás kezdete és további alakulása.

Pedig nem mondhatni, hogy a mieink szempontjából tervszerűen indult volna a mérkőzés,

Hári János a huszadik másodpercben kiállíttatta magát, ám a Volán már a hátrányban elkezdett veszélyeztetni. A kiegészülés után pedig nemcsak veszélyeztetett, de jött egy villámgyors dupla: előbb Bartalis István nézte meg magának a sarkot, és pókhálózta ki, majd nem telt bele egy perc, Mihály Ákos hagyta ott okosan a korongot Timothy Campbellnek, aki védőjét megelőzve takarásból kilőtte a botos oldalt.

És ha egy üzlet beindul...

A 12. minutumban az üresen megiramodó Szabó Dániel tökéletes befejezése után már hárommal ment a Fehérvár, hogy a Salzburg látványos nyitó harmadbeli összeomlását végül Lamoureux tegye teljessé, szimbolikusan is. Még mindig csak a 14. perc elején jártunk, amikor a társaihoz hasonlóan meglehetősen indiszponáltnak tűnő kanadai hálóőr Alexander Petan éles szögből leadott lövésénél a mamutja alá beszoruló koronggal együtt becsúszott a gólvonal mögé, így kevesebb mint negyed óra alatt a Volán néggyel, a kanadai kapus meg zuhanyozni ment...

S ha ez nem volna elég, a székesfehérváriak még háromszor megforgatták a kést a fejben láthatóan teljesen máshol járó salzburgiakban. Amellett, hogy ezen az estén támadásban tőlük teljesen életidegen módon semmit sem mutattak – szeretnénk hinni, hogy ez azért nagyban a fehérvári csapat érdeme is –, védekezésben is roppant szervezetlen brigád képét mutatták, a középső harmad végi újabb rövidzárlat során Szita Donát és Petan is büntetett, ezzel 40 perc után valószínűtlen 6–0 állt a Raktár utcai eredményjelzőn.

Innentől már tényleg csak az volt a kérdés, mennyinél áll meg a Volán, s hogy Jaroslav Janus kapusnak meglehet-e a shutout – egyik kérdés sem gyakran szokott felvetődni a „bikák” ellenében... Egy ilyen ünnepi gálaesten mindenesetre Hári János sem maradhatott gól nélkül, a záró játékrészben a biztonság kedvéért ő is betalált, és a második kérdésre is igen lett a válasz, ez pedig így ebben a formában egy tökéletes estét jelentett: a Fehérvár történelmi kiütést mért a hatszoros EBEL-bajnokra, kedden pedig végképp hazazavarhatja a salzburgiakat.

JÉGKORONG

OSZTRÁK LIGA, ALAPSZAKASZ

HYDRO FEHÉRVÁR AV19–RED BULL SALZBURG (osztrák) 7–0 (4–0, 2–0, 1–0)
Székesfehérvár, zárt kapuk mögött. V:Kincses, Soós D., Kis-Király, Muzsik
FEHÉRVÁR:JANUS – Stipsicz(1),T.CAMPBELL1 (1)–Caruso, Szabó B.–Geiger, Szabó D.1 – Hargrove, Hári J.1 (1),Kuralt–ERDÉLYCs.(1),BARTALISI.1 (1),PETAN2 (1)–Mihály Ákos(2),KäHKÖNEN(2),Szita1–Kovács Alex. Edző:Antti Karhula
SALZBURG:J-P.Lamoureux(Eliasson) – Chorney, Hochkofler–Joslin, Rattensberger–L. Viveiros, Pallestrang – Raffl, Schofield, Huber–Schütz, McIntyre, Hughes–Lutz, Baltram, Feldner–Leonhardt, Pilloni. Edző:Matt McIlvane
Kiállítások:6, ill.10perc
Kapura lövések:41–25
Antti Karhula:
–Nagyon büszke vagyok a srácokra, ahogy ezt a hatvan percet végignyomták! Az első húsz percben talán kicsit szerencsénk is volt, de cserébe legalább hatékonyak voltunk, utána pedig okosan és keményen játszottunk. Végig a gázpedálon tartottuk a lábunkat, és a játék minden elemében remekeltünk!
Matt McIlvane:– A Fehérvár érdemel minden dicséretet, egyértelműen ők voltak a sokkal jobb csapat. Rengeteg egyéni hibát követtünk el, így már az első harmadban elment a meccs. A másodikban is sokkal több helyzete volt az ellenfélnek, mi csak próbáltuk a kapunktól távol tartani a pakkot – kevés sikerrel... Ez a meccs nagyon messze van az elvárásainktól, az egyetlen pozitívum, hogy kedden máris visszavághatunk!