Jégkorong-vb: az oroszok elleni vereséggel kiesett Svédország

M. D.M. D.
2021.05.31. 21:41
Az oroszok végleg elütötték a svédeket a továbbjutástól (Fotó: AFP)
Az Egyesült Államok válogatottja 2–0-ra nyert Németország ellen, míg Csehország szétlövéssel győzte le Dániát a lettországi jégkorong-világbajnokság hétfői napjának délutáni programjában. Este Svédország kikapott az orosz csapattól, így biztossá vált a kiesése, míg Kazahsztánnak a továbbjutásába kerülhet a Norvégia elleni vereség.

A-CSOPORT

Csehország az oroszoktól és a svájciaktól elszenvedett vereséggel kezdte a világbajnokságot, utána azonban Fehéroroszországot, 0–2-ről felállva Svédországot, valamint Nagy-Britanniát, hétfőn pedig szétlövéssel Dániát is legyőzte, így most már továbbjutó helyen áll – ellenben a dánok kiesése biztossá vált.

A csehek az 1–1-es rendes játékidőt követően a hosszabbításban 4:37-nél betaláltak, ám Filip Hronek gólját hosszas videózás után les miatt érvénytelenítette a játékvezetői csapat. A szétlövésben szokatlanul hatékonyan lőtték a büntetőket a játékosok, hiszen a kilenc kísérletből hét gól született, a csehek közül senki sem hibázott (4–3).

A svédek az első két fordulóban a Dániától és a Fehéroroszországtól elszenvedett vereséggel nehéz helyzetbe sodorták magukat, majd a negyedik mérkőzésükön kétgólos előnyről Csehországtól is kikaptak, így az utolsó két csoportmeccsükön a szlovákok és az oroszok ellen is győzelmi kényszerben léptek jégre. Szlovákiát vasárnap 3–1-re legyőzte a legutóbbi három világbajnokságból kettőt (2017, 2018) megnyerő skandináv együttes, de az oroszok ellen sem hibázhatott (volna).

Egy emberelőnyös találatnak köszönhetően Svédország hosszú ideig vezetett, ám az orosz nemzeti csapat a harmadik harmadban 12 másodperc(!) leforgása alatt megfordította a meccset. Nem sokkal ezután a svédek a Buffalo Sabrest erősítő Victor Olofsson villanásával egyenlítettek, de nem tudtak nyerni a rendes játékidőben, pedig óriási szükségük lett volna a három pontra. Sőt, még kettőt sem szereztek, csak egyet, mert alulmaradtak a szétlövésben – Vlagyimir Taraszenko ütötte be a győztes találatot –, így matematikailag is biztossá vált a kiesésük.

S ezzel együtt az oroszon kívül a svájci, a szlovák és a cseh csapat továbbjutása is.

A svédek a jelenlegi lebonyolítási rendszer bevezetése óta először maradnak le az egyenes kieséses szakaszról!

Svájc–Nagy-Britannia
15.15: Csehország–Szlovákia (Tv: Sport1)

8. Fehéroroszország 6 1 1 4 10–23 4
Jason Robertson góljával szereztek vezetést az amerikaiak Németország ellen (Fotó: AFP)

B-CSOPORT

Az Egyesült Államok válogatottja Németország 2–0-s legyőzésével biztossá tette továbbjutását a legjobb nyolc közé. Az amerikaiak a második harmad végén Jason Robertson emberelőnyös góljával szerezték meg a vezetést – ez volt a Dallas csatárának harmadik találata a vb-n –, majd a meccs utolsó fél percében a New York Rangers játékosa, Colin Blackwell állította be a végeredményt egy üres kapus góllal.

Az amerikaiak az utolsó fordulóban Olaszországgal játszanak, míg a velük azonos pontszámmal álló finneknek várhatóan sokkal nehezebb dolguk lesz Kanada ellen. Nem elképzelhetetlen tehát, hogy a csoport élén helycsere történik majd az USA és Finnország között.

EGYESÜLT ÁLLAMOK–NÉMETORSZÁG 2–0

Az Egyesült Államok mellett Kazahsztán is biztossá tehette volna továbbjutását a negyeddöntőbe hétfőn, ám 3–1-re kikapott Norvégiától, így most már csak riválisai eredményétől függ, hogy bent marad-e az első négyben. Kedden a németek a lettekkel játszanak ki-ki meccset, míg Kanada – ahogy már említettük – Finnországgal csap össze.