Vb 2014: Chile és Ecuador a vb-n, Uruguayra Jordánia vár

2013.10.16. 06:34
Chile és Ecuador jövőre ott lesz Brazíliában (Fotó: Reuters)
Bár Uruguay hazai pályán 3–2-re legyőzte Argentínát, ez nem volt elég ahhoz, hogy egyenes ágon kvalifikálja magát a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokságra. Ahhoz, hogy ott legyen a jövő nyári tornán, le kell győznie Jordániát interkontinentális pótselejtezőn. A dél-amerikai zóna utolsó játéknapja előtt Uruguayt 3-3 ponttal megelőző Chile és Ecuador mérkőzését a hazaiak minimális különbséggel, 2–1-re megnyerték, mindkét csapat kijutott a vb-re.

Lehetetlen küldetés előtt állt Uruguay a dél.-amerikai vb-selejtező utolsó játéknapján: fölényesen le kellett volna győznie a már biztos csoportelső Argentínát, miközben a Chile–Ecuador összecsapáson valamelyik csapat szintén többgólos győzelmére lett volna szükség ahhoz, hogy az interkontinentális pótselejtező elkerülésével már kedden kijusson a világbajnokságra. A gólkülönbség ugyanis nem Uruguaynak kedvezett.

Chile és Ecuador megtehette volna, hogy egy buli döntetlennel kézen fogva kisétál a vb-re, de szó sem volt ikszről Santiago de Chilében. A hazaiak az első félórában a saját térfelére szorították Ecuadort, és több helyzetet is kidolgoztak, s a nagy nyomás Alexis Sánchez révén góllá érett, a Barcelona játékosa Eugenio Mena beadása után bólintott a vendégek kapujába. Három perccel később Sánchez szöglete után Gary Medel volt eredményes, és már kettővel vezetett Chile.

Ecuadorban elkezdhettek félni a nagyobb vereségtől és az uruguayi győzelemtől, de nem a pályán: a csapat a szünetben összeszedte magát, több gólt nem kapott, sőt Antonio Valencia vezérletével a szokásos kontratámadások egyike végén Felipe Caicedo szépített.

Több ilyen támadást nem vezettek, de a vereséggel is kijutottak a vb-re.

Uruguaynak még két meccset játszania kell Jordániával, és ha úgy megy nekik, ahogy az eddig csupán egy vereséget elszenvedő Argentína ellen, nem lesz kérdéses a kijutásuk.

Kiváló találkozót játszott a két csapat, a nagy iramban mindkét oldalon alakultak ki helyzetek, s gólokban sem volt hiány, az első félidőben kétszer szerzett vezetést Uruguay, s kétszer egyenlített Argentína. A vendégek játszottak inkább fölényben, Uruguay elsősorban az ellentámadásaira épített.

A fordulás után Edinson Cavani egy Luis Suárez-szöglet után ismét előnyhöz juttatta Uruguayt, amely újabb gólokra hajtott, de többször nem tudta bevenni a támadásban egyre erőtlenebb argentinok kapuját. A végén tiszta argentin kezezés ellenére sem kapott tizenegyest Uruguay, de nem ezen múlt a 4. hely, Ecuador így is néggyel jobb gólkülönbséggel zárta a selejtezősorozatot.

A legutóbbi négy világbajnokságra kijutó Paraguay egy órát játszott emberelőnyben hazai pályán Kolumbiával szemben, mégis kikapott, és utolsóként zárta a dél.a,erikai zóna küzdelemsorozatát. A Jordánia ellen készülő Uruguayt persze aligha vigasztalja, hogy van lejjebb…