Vb 2014: német siker Chile ellen, Uruguay nem bírt Ausztriával

2014.03.05. 22:49
Götze emelése hozta meg a német sikert Chile ellen (Fotó: Reuters)
A német labdarúgó-válogatott felkészülési mérkőzésen 1–0-s győzelmet aratott Chile ellen, Svájc és Horvátország 2–2-re végzett, Uruguay 1–1-et játszott Ausztriában. Belgium már 2–0-ra vezetett Elefántcsontpart ellen, de a végén be kellett érnie a döntetlennel.

A német válogatottat Joachim Löw szövetségi kapitány a Lahm, Schweinsteiger szűrőkettőssel és jobbhátvédben Kevin Grosskreutzcal küldte pályára a szokásos, rendkívül agresszív 4–3–3-at alkalmazó chileiek ellen. A chileiek nagyon kellemetlen ellenfélnek bizonyultak – kiváló letámadásukkal a meccs elején megbénították a németek játékát –, ám a szünetre az idegenbeli mezében játszó Nationalelf vonulhatott előnnyel: a 16. percben Mesut Özil kiváló passza után Mario Götze maradt nagyon egyedül és Herrera fölött a kapuba emelt.

MARIO GÖTZE GÓLJA

Ezzel el is dőlt a találkozó (mivel a chileiek csak kapufáig és gólvonalig jutottak), Németország sorozatban nyolcadik mérkőzésén maradt veretlen – a mérleg hat győzelem, két döntetlen. Kérdés, hogy több kiválasztottjának formája miatt aggódó Joachim Löw mennyivel lett nyugodtabb, mivel csapata nem találta a ritmust a rendkívül kellemetlen stílusú chileiek ellen. A hajrá az ekkor végrehajtott hét csere miatt nehezen volt értékelhető, bemutatkozott viszont a németeknél a Freiburg ifjú védője, a korosztályos válogatottakat már végigjáró Matthias Ginter.

Az uruguayi nemzeti csapat már a 14. percben hátrányba került Ausztriában: egy Leitgeb, Junuzovic, Janko akció végén kis szerencsével került az osztrák center elé a labda, az viszont már nem a szerencsén múlt, hogy Janko precízen kilőtte a bal alsó sarkot. Ausztria a 66. percig tartotta az előnyt, ekkor azonban a csereként beálló Álvaro Pereira egy szögletet követően egyenlített.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A Sankt Gallenben rendezett svájci–horvát mérkőzésen a két vb-résztvevő jó kis „ütésváltásba” keveredett: a horvát származású Josip Drmic kétszer szerzett vezetést a házigazdáknak, Ivica Olic kétszer egyenlített. A svájciak a mostani előtt novemberi felkészülési meccsüket sem tudták megnyerni, a horvátok veretlenek legutóbbi három találkozójukon. Niko Kovac már a várható vb-támadósorral kezdett, Nikica Jelavic volt a center a kezdő tizenegyben a vb első mérkőzésén eltiltását töltő Mario Mandzukic helyett.

Belgium és Elefántcsontpart izgalmas, jó színvonalú felkészülési összecsapáson 2–2-re végzett egymással Brüsszelben.

Brüsszelben két olyan válogatott csapott össze, amely a vb-n meglepetést szerezhet. A remek iramot hozó találkozón a belgák kezdtek jobban, ám Marouane Fellaini nagy helyzeténél Mandé Sayouba védett, néhány perccel később viszont egy szöglet után már ő is tehetetlen volt, amikor a Manchester United középpályása emelkedett a legmagasabbra. Az afrikaiak nagy labdabirtoklási fölényt alakítottak ki a folytatásban, de Dirk Mertens révén a hazaiaknak volt ziccerük. A második félidő elején ennek ellenére növelte az előnyt Belgium: a csereként beálló Radja Nainggolan éles szögből talált be, Sayouba óriásit hibázott a gólnál.

Ezzel azonban még nem volt vége az összecsapásnak, hiszen a vendégeknél is betalált két cserejátékos. Előbb Didier Drogba brusztolt ki három védő között egy aprócska gólt, majd a 92. percben Mark Gradel használta ki, hogy a belgák röviden szabadítottak fel, és labdája megtalálta az utat a jobb alsóba a lábak erdejében, így 2–2-re végeztek a felek.

Sokáig kérdéses volt az ukrán–amerikai meccs megrendezése, végül Larnacában ez összejött, de a vb-re készülő Egyesült Államok ennek nem örülhetett, mivel 2–0-ra kikapott. Az első gólnál Gyenisz Harmas érkezett mélységből, majd a leshatáron kapott egy ívelt indítást. Tim Howard kiszolgáltatott helyzetben hárította a ziccert, a kipattanót begyűjtő Harmas aztán nem ismételt, hanem önzetlenül középre passzolt, és a második hullámban érkező Andrij Jarmolenko az ötösről a kapuba lőtt.

A második gólnál az ukránok labdaszerzés után középen átrobogtak az amerikai gárdán, Marko Devics ziccerben vezethette rá a labdát Howardra, akit egy lövőcsellel elfektetett. Az amerikai kapus azonban bravúrral beledobta magát a lövésbe, ám az ismétléssel szemben tehetetlen volt. Az amerikai védelem a támadásoknál is asszisztált, az újrázásoknál pedig nem segítette ki kapusát.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK

NÉMETORSZÁG–CHILE 1–0 (0–0)
Stuttgart, Mercedes Benz Arena
Németország: Neuer – Grosskreutz, J. Boateng, Mertesacker, Jansen (Schmelzer, 24.) – Lahm, Schweinsteiger – Özil (Ginter, 89.), Kroos, Götze (Podolski, 83.) – Klose (Schürrle, a szünetben) Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Chile: J. Herrera – Isla, Medel, Jara, Beausejour (Valdivia, 76.) – Silva (M. González, 83.), F. Gutiérrez, Vidal (M. Fernández, 90.) – Aránguiz (Orellana, 80.), A. Sánchez, Vargas (Pinilla, 87.). Szövetségi kapitány: Jorge Sampaoli
Gólszerző: Götze (16.)

AUSZTRIA–URUGUAY 1–1 (1–0)
Klagenfurt
, Wörthersee Stadion
Ausztria: Almer (Lindner, a szünetben) – Garics (Klein, 17.), Hinteregger, Dragovic, Suttner – Junuzovic (Hinterseer, 68.), Leitgeb (Kavlak, 71.), Alaba, Arnautovic (Sabitzer, 81.) – Harnik (Ivanschitz, a szünetben), Janko. Szövetségi kapitány: Marcel Koller
Uruguay: Muslera – M. Pereira (Lodeiro), Lugano (Giménez, 30.), Godín, Fucile – Arévalo (Á. González, 81.), D. Pérez (Gargano, a szünetben) – Stuani, Forlán (G. Ramírez, a szünetben), C. Rodríguez (Á. Pereira, 64.) – L. Suárez. Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Gólszerző: Janko (14.), ill. Á. Pereira (66.)

SVÁJC–HORVÁTORSZÁG 2–2 (2–1)
St. Gallen
, AFG Arena
Svájc: Benaglio – Lichtsteiner (Lang, 62.), Djourou, Von Bergen, R. Rodriguez – Behrami (Schwegler, a szünetben), Inler (Dzemaili, 62.) – Shaqiri (Mehmedi, a szünetben), Xhaka (Gavranovic, 79.), Stocker (Barnetta, 79.) – Drmic. Szövetségi kapitány: Ottmar Hitzfeld
Horvátország: Subasic – Srna, Corluka, Lovren (Schildenfeld, 57.), Pranjic – Males (Modric, 56.), Rakitic (Vukojevic, 88.) – Perisic (Milic, 75.), Kovacic (Eduardo, 56.), Olic – Jelavic (Mandzukic, a szünetben) Szövetségi kapitány: Niko Kovac
Gólszerző: Drmic (33., 41.), ill. Olic (39., 54.)

BELGIUM–ELEFÁNTCSONTPART 2–2 (1–0)
Brüsszel
BELGIUM: Courtois – Alderweireld (Vanden Borre, a szünetben), Van Buyten (Lombaerts, a szünetben), Kompany, Vertonghen (Pocognoli, 82.) – Fellaini (Nainggolan, a szünetben), Witsel – Mertens, K. De Bruyne, Mirallas (E. Hazard, 62.) – Benteke (Lukaku, 73.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
ELEFÁNTCSONTPART: Sayouba – Aurier, K. Touré, Zokora, Boka (Djakpa, a szünetben) – Tioté, Serey Die – S. Kalou, Y. Touré (Bony, 83.), Sio (Drogba, a szünetben) – Gervinho (Gradel, 64.). Szövetségi kapitány: Sabri Lamouchi
Gólszerzők: Fellaini (17.), Nainggolan (51.), ill. Drogba (74.), Gradel (92.)

UKRAJNA–EGYESÜLT ÁLLAMOK 2–0 (1–0)
Larnaca.
UKRAJNA:
Pjatov – Fedeckij, Kucser, Hacseridi, Sevcsuk (Makarenko, 80.)– Timoscsuk, Garmas (Bezus, a szünetben), Rotan (Edmar, 78.) – Jarmolenko (Morozjuk, 90.), Zozulja (Huszev, 65.), Konopljanka (Devics, 65.). Szövetségi kapitány: Mihail Fomenko
EGYESÜLT ÁLLAMOK: Howard – Cameron, Onyewu, Brooks, Castillo (Shea, 63.) – J. Jones (D. Williams, 80.), Dempsey, Kljestan (Jóhannsson, 63.)– Bedoya (Boyd, 91.), Altidore (Agudelo, 85.), F. Johnson Szövetségi kapitány: Jürgen Klinsmann
Gólszerző: Jarmolenko (12.), Devics (68.)