120 perc szenvedés után Portugália 11-esekkel a négy között!

2016.06.30. 20:50
Portugália tizenegyespárbajban jutott be a legjobb négy közé (Fotó: AFP)
A portugál labdarúgó-válogatott tizenegyesek után legyőzte Lengyelországot a franciaországi Európa-bajnokság negyeddöntőjében, így bejutott az elődöntőbe, amelyben a Wales–Belgium meccs győztesével játszik július 6-án Lyonban.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
NEGYEDDÖNTŐ
LENGYELORSZÁG–PORTUGÁLIA 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 3–5
Marseille, Stade Vélodrome, 62 940 néző. Vezette: Brych (német)
LENGYELORSZÁG: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 98.), Grosicki (Kapustka, 82.) – Milik, Lewandowski. Szövetségi kapitány: Adam Nawalka
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Eliseu – J. Mário (Quaresma, 80.), W. Carvalho (Danilo Pereira, 96.), R. Sanches, Adrien (Moutinho, 73.) – Nani, C. Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: Lewandowski (2.), ill. R. Sanches (33.)

Tizenegyesrúgások (vastaggal, akik berúgták): Cristiano Ronaldo, Lewandowski, Renato Sanches, Milik, Moutinho, Glik, Nani, Blaszczykowski, Quaresma

ONLINE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A negyeddöntő első mérkőzése előtt Marseille-ben egyperces tapssal emlékeztek meg az isztambuli terrortámadás áldozatairól.

A kezdő sípszó után pedig alig kellett várni a gólra: egy perc negyven másodperc elteltével Robert Lewandowski vezetést szerzett övéinek azt követően, hogy Kamil Grosicki nagyszerűen elment a bal oldalon, és középre passzolt. A Bayern München csatárának ez volt az első gólja az Eb-n – kiválóan időzítette. 1–0

Ez volt az Eb-történelem második leggyorsabb találata az orosz Dmitrij Kiricsenko 2004-es, görögök ellen szerzett gólja után (68 mp).

A szünetre azonban 1–1-gyel vonultak a felek, a portugálok ugyanis Renato Sanches szép találatával egyenlítettek. Az ifjú középpályásnak Nani sarokkal készítette le a labdát, lövése pedig egy lengyel védőt érintve a bal alsóban kötött ki. 1–1

A 18 éves és 317 napos Sanchesnek – aki nem mellesleg az Eb után Lewandowski csapattársa lesz a Bayernben – ez volt az első meccse kezdőként a portugál felnőttválogatottban, s egyben az első gólja. Ő lett az Eb-történelem legfiatalabb gólszerzője, aki betalált az egyenes kieséses szakaszban, illetve immár ő az Eb-történelem harmadik legifjabb góllövője a svájci Johan Vonlanthen és az angol Wayne Rooney után.

A második félidőben Cristiano Ronaldo szerezhetett volna gólt Nani remek indításából, de csúnyán az oldalhálóba lőtt. A lengyelek nem tudtak veszélyes helyzetet kialakítani – legalábbis az ellenfél kapuja előtt, mert Pepe indítását követően a labda egy lengyel védő lábáról centikkel Lukasz Fabianski kapuja mellett suhant el.

A rendes játékidő utolsó nagy sansza Ronaldóé volt, de Joao Moutinho pazar emelése után lyukat rúgott a tizenhatoson belül senkitől sem zavartatva – pedig nem volt lesen…

Kilencven perc alatt nem jutottak dűlőre a felek, így jöhetett a ráadás. A portugálok a nyolcaddöntőből is hosszabbítás után jutottak tovább (1–0) Horvátország ellen – újabb túlóra várt rájuk. Akárcsak a lengyelekre, akik 1–1 után tizenegyesekkel búcsúztatták a svájciakat.

A kétszer tizenöt perces hosszabbításban a csapatok a biztonságra törekedtek, nem vállaltak kockázatot. A legizgalmasabb jelenetsornak akkor lehettünk szemtanúi, amikor az egyik portugál szurkoló berohant a pályára Cristiano Ronaldóhoz, aki ügyes testcselt vetett be, hogy elkerülje a találkozást vele.

A tizenegyespárbaj során kilencen álltak a labda mögé, és csak a lengyel Jakub Blaszczykowski hibázott, 4–3-as állásnál. A portugáloknál Cristiano Ronaldo, Renato Sanches, Joao Moutinho, Nani és az utolsóként érkező Ricardo Quaresma lába sem remegett meg.

A portugálok rendes játékidőbeli győzelem nélkül, döntetlenekkel jutottak be az elődöntőbe, amelyben a Wales–Belgium mérkőzés továbbjutójával találkoznak. A lengyelek veretlenül búcsúztak, ráadásul az Eb során egyszer sem voltak hátrányban. A portugálok úgy jutottak be a legjobb négy közé, hogy az elődöntőig vezető úton összesen 22 percig vezettek…

Blaszczykowski tizenegyesét Rui Patrício a levegőben úszva hárította (Fotó: Action Images)