Bombameglepetés: Észak-Macedónia idegenben verte Németországot

K. Zs., M. D., V. J.K. Zs., M. D., V. J.
2021.03.31. 20:35
Még maguk az északmacedónok is nehezen hiszik el – két gólt szerezve győztek Németországban (Fotó: AFP)
A labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének 3. fordulójában, szerda este tizennégy mérkőzést rendeztek, amelyek során Németország meglepetésre 2–1-re kikapott Észak-Macedóniától, Franciaország 1–0-ra verte Bosznia-Hercegovinát, Olaszország 2–0-s sikerrel távozott Litvániából, míg Spanyolország 3–1-re legyőzte Koszovót.

EURÓPAI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐK

B-CSOPORT
Görögország–Grúzia 1–1 (Kakabadze 76. – öngól, ill. Kvarachelia 78.)
Spanyolország–Koszovó 3–1 (Olmo 34., F. Torres 36., Gerard 75., ill. Halimi 70.)

A spanyolok összeállítása: Unai Simón – M. Llorente, Eric García (S. Ramos, 86.), I. Martínez, Jordi Alba – Koke, Busquets (Rodri, 82.), Pedri (Fabin Ruiz, 68.) – F. Torres, Morata (Gerard, 69.), Dani Olmo (Canales, 82.)

Spanyolország Sevillában fogadta Koszovót, melynek függetlenségét a spanyol állam nem ismeri el, ezért a meccset az országban közvetítő csatorna a televíziós eredményjelzőn a vendégek felségjelét (KOS) kis betűkkel, „kos”-ként tüntette fel az „ESP” (=Spanyolország) mellett.

Luis Enrique kezdőcsapatában helyet kapott a 2–1-es grúziai győzelem alkalmával betaláló Ferran Torres és Dani Olmo, s ők ketten ezúttal is bizonyították, helyük van az együttesben, az első félidőben ugyanis az ő góljaikkal vezettek 2–0-ra a hazaiak – nem érdemtelenül, kiindulva abból, hogy a spanyolok a meccs első felében 80 százalékban birtokolták a labdát. A két találat három perc leforgása alatt született, az elsőt Jordi Alba készítette elő (ő Tbilisziben két gólpasszt adott három nappal ezelőtt), a másodikat Pedri, akiről az UEFA helyszíni tudósítója, Graham Hunter szuperlatívuszokban írt a közvetítésében. Ferran Torres egyébként Luis Enrique kapitánysága alatt már hat gólnál jár a válogatottban, nála ebben az időszakban csak Sergio Ramos (9) szerzett többet.

A spanyolok az 53. percben Olmo újabb próbálkozásával már a 18. kapura lövési kísérletüket jegyezték fel, úgy tűnt, idő kérdése, hogy mikor születik meg a harmadik hazai találat. Aztán elérkeztünk a 70. perchez, amikor Unai Simón kapus felszabadítás helyett megpróbálta megjátszani a labdát, de elveszítette azt, majd az őt szerelő Besar Halimi körülbelül negyven méterről az üresen maradt kapuba ívelt.

Rövid életű volt azonban a koszovóiak pontszerzési reménye, öt perccel később a csereként beálló, a Villarrealban az utóbbi időben remek formában futballozó Gerard Moreno fejesével kialakult a 3–1-es végeredmény.

Az utolsó másodpercekre Luis Enrique becserélte Sergio Ramost, aki 180. alkalommal szerepelhetett a nemzeti együttesben.

A Spanyolország–Koszovó mérkőzés góljai

A csoport másik meccsén Görögország nem bírt Grúziával, melynek soraiban az FTC légiósa, Lasa Dvali végig a pályán volt, a Mol Fehérvárt erősítő Budu Zivzivadzét pedig a 63. percben cserélték le. Az Újpest FC támadója, Giorgi Beridze ezúttal nem játszott.

Észak-Írország–Bulgária 0–0

Olaszország sorozatban harmadik győzelmét szerezte meg csoportjában, ezúttal Litvániában tudott nyerni. A vezetést a vendégek a második félidő elején szerezték meg, amikor Stefano Sensi a tizenhatosról lőtt a hazai kapuba, majd a hajrában Ciro Immobile tizenegyesével biztosították be győzelmüket.

Az olaszok vezető gólja

Észak-Írország és Bulgária összecsapása volt a mai napon az egyetlen európai vb-selejtező, amelyen nem esett gól.

(Jaremcsuk 20., ill. Muzsikov 59.)
Bosznia-Hercegovina–Franciaország 0–1 (Griezmann 61.)

A franciáknak győzelmet hozott a két korábbi szarajevói fellépésük, és tekintettel az ukránok elleni múlt heti hazai pontvesztésükre, szerda este a „szokásos" kimenetelben reménykedtek a bosnyák fővárosban. Az első félidejük a biztató kezdés ellenére nem igazán sikerült, aztán a fordulás után, a 60. percben Antoine Griezmann csak-csak befejelte válogatottbeli 35. gólját, amely győzelmet ért. A „kékek” sorozatban a nyolcadik idegenbeli meccsüket nyerték meg, ilyen szériájuk korábban még sosem volt (0–1).

Griezmann gólja

Ukrajna az értékes franciaországi és a kevésbé értékes, finnek elleni hazai döntetlen után a csoport leggyengébb csapatát, Kazahsztánt fogadta Lvivben, és úgy tűnt, ezúttal nem lesz gond, hiszen Roman Jaremcsuk viszonylag korán megszerezte a vezetést. Csakhogy a második félidőben Szerikzsan Muzsikov is betalált ugyanabba a sarokba! A 67. perctől a ferencvárosi Zubkovot is a soraikban tudó ukránok nyomasztó fölényben futballoztak, de nem sikerült újabb gólt szerezniük – kénytelenek voltak elkönyvelni a harmadik döntetlenjüket is (1–1).

Moldova–Izrael 1–4
(Carp 29., ill. Zahavi 45+2., Szolomon 57., Dabur 65., Natho 66.)
Kiállítva: Nicolaescu (Moldova, 50.)
Skócia–Feröer 4–0 (McGinn 7., 53., C. Adams 60., Fraser 70.)
Ausztria–Dánia 0–4 (Skov Olsen 60., 74., Maehle 64., Hojberg 67.)

Két forduló után egyedül Dánia volt százszázalékos a csoportban, ám az osztrákok elleni első félidő láttán drukkereik alighanem eljátszottak a gondolattal: a moldovaiaknak gurított nyolcasból néhány gólt talán el kellett volna spájzolni Bécsre. A fordulás után aztán jött a nagy fordulat: a néhány perccel korábban becserélt Andreas Skov Olsen remekül érkezett Thomas Delaney beadására, az 58. percben megszerezte a vezetést, majd negyed óra elteltével lőtt még egyet – és közben betalált Joakim Maehle és Pierre-Emile Höjbjerg is! A dánok nagyon elrontották a Fehérvárra tartó Szabics Imre búcsúját az osztrák válogatott edzői stábjától (0–4)...

A dán mészárlás

A skótok két döntetlennel a hátuk mögött az első győzelem reményében fogadták Feröert Glasgow-ban, és John McGinn duplájának köszönhetően a második félidő elejére remek pozícióba kerültek. Nem maradt el a gólerős folytatás sem – megszületett az első győzelmük (4–0).

Sem Moldova, sem Izrael nem úgy kezdte a sorozatot, ahogyan remélte. Chisinauban a hazaiak kezdtek jobban, csakhogy Catalin Carp találatát a leshatárról kilépő Eren Zahavi még a szünet előtt megválaszolta. A második játékrész elején aztán Ion Nicolaescu nekifutásból felöklelte az egyik csapattársával huzakodó izraeli Loaj Tahát, a dunaszerdahelyi légiós piros lapot kapott – csapata pedig villámgyorsan három gólt (1–4).

I-CSOPORT
Andorra–MAGYARORSZÁG 1–4 (M. Pujol 90+2. – 11-esből, ill. Fiola 45+2., Gazdag 51., Kleinheisler 58., Nego 90.)
Anglia–Lengyelország 2–1
(Kane 19. – 11-esből, Maguire 85., ill. Moder 58.)
San Marino–Albánia 0–2 (Manaj 63., Uzuni 85.)

Albánia kétgólos győzelmet aratott San Marinóban. A vendégeknél a félidőben csereként állt be az FTC játékosa, Myrto Uzuni, aki először gólpasszt adott, majd maga is betalált. A DVTK légiósa, Hysen Memolla a kispadról figyelhette az eseményeket.

Magyarország Andorra elleni győzelméről ITT, az angolok lengyelek elleni sikeréről pedig IDE KATTINTVA olvashat!

Liechtenstein–Izland 1–4
(Frick 79., ill. Saevarsson 12., B. Bjarnason 45., Pálsson 78., Sigurjónsson 90+3. – 11-esből)
Németország–Észak-Macedónia 1–2 (Gündogan 63. – 11-esből, ill. Pandev 45+2., Elmasz 86.)
Örményország–Románia 3–2 (Szpercjan 56., Harojan 87., Barszegjan 89. – 11-esből, ill. Cicaldau 62., 72.)
Kiállítva: Puscas (Románia, 78.)

Gólgazdag mérkőzést játszott egymással a találkozó előtt még nyeretlen és gólképtelen liechtensteini és izlandi válogatott a vaduzi Rheinpark Stadionban. A találkozót a szinte végig mezőnyfölényben játszó Izland nyerte.

Yanik Frick becsavarta a szögletet – ezzel szépített Liechtenstein

Németország óriási meglepetésre hazai pályán szenvedett vereséget szenvedett Észak-Macedóniától. A duisburgban rendezett mérkőzésen a vendégek nem sokkal a szünet előtt szerezték meg a vezetést: ekkor a korábbi Újpest-játékos Enis Bardhi tálalt Goran Pandev elé, a balkániak veteránja pedig nem hibázta el a kaput.

Észak-Macedónia vezető gólja

A fordulást követően Ilkay Gündogan tizenegyesével egyenlítettek a németek, ám az északmacedónok a hajrában újra lecsaptak: Arijan Ademi találta meg a védők által igen lazán őrzött Elif Elmaszt a tizenhatoson belül, aki nyolc méterről megszerezte hazája győztes gólját. A mérkőzést a vendégek színeiben a Mol Fehérvár középhátvédje, Viszar Muszliu végigjátszotta.