Sima lengyel győzelem, de a San Marinó-iak is örülhetnek

2021.09.05. 20:44
Lewandowski első gólja előtt (Fotó: AFP)
A magyar válogatottal azonos világbajnoki selejtezőcsoportban szereplő Lengyelország 7–1-re győzött San Marino otthonában, s ezzel átvette a csoport második helyét.

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK
5. FORDULÓ

I-CSOPORT
San Marino–Lengyelország, 1–7 (Nanni 48., ill. Lewandowski, 5., 21., Swiderski 16., Linetty 44., Buksa 67., 90+2., 90+4.)

A leggyengébb európai labdarúgó-válogatott, San Marino fogadta a Robert Lewandowskival rohamozó Lengyelországot, amely a 21. percre már 3–0-s előnybe került, a végére hétig jutott, de miniállam is örülhet: megszerezte első gólját a világbajnoki selejtezősorozatban.

Robert Lewandowskival a kezdőben rohamozott Paulo Sousa lengyel válogatottja, és a Bayern csatára semmit nem akart a véletlenre bízni, az 5. percben meg is szerezte a vezetést. Bő tíz perc múlva aztán Karol Swiderski megduplázta az előnyt, a 21. percre pedig a duplázó Lewandowski minden lényegi kérdést le is zárt.

Ez volt „Lewa” 72. válogatott gólja, amivel megelőzte Misolav Klosét az európai válogatottak legeredményesebb játékosainak listáján, s Cristiano Ronaldo (111), Puskás Ferenc (84) és Kocsis Sándor (75) mögött a negyedik helyre lépett előre. A Bayern csatára a két gól után még egy gólpasszt is kiosztott a szünet előtt Karol Linettynek, majd a második félidőre már Adam Buksa érkezett a helyére.

Mielőtt azonban az albánok ellen három napja első válogatott fellépésén betaláló csatár teljesítményét ecsetelnénk, meg kell említeni a 48. perc eseményét, amikor valósággal felrobbant a serravallei stadion: egy nagy védelmi hibát kihasználva ugyanis Nicola Nanni lecsapott a labdára, és 17 méterről kilőtte a bal alsó sarkot, vagyis San Marino két év után újra betalált tétmeccsen – ezzel egyébként a lengyel válogatott Belgium és Liechtenstein (3-3 gól), valamint Málta (2 gól) után a negyedik olyan csapat lett, amely egynél több gólt kap fennállása során San Marinótól: a 2013 szeptemberében lejátszott vb-selejtezőn 5–1-re győzött Lengyelország.

A szerzett gól után a hazaiak próbálták meg-megcibálni az oroszlán bajszát, ám aztán beindult a Buksa-show. A tengerentúlon, az MLS-ben szereplő New England Revolutionnál 23 bajnokin 10 gólnál járó 25 éves csatár előbb a 67. percben megszerezte az ötödik lengyel gólt, majd a hosszabbításban még kétszer betalált, így a vége 7–1-es vendéggyőzelem lett.

A lengyelek győzelmükkel feljöttek a csoport második helyére, s szerdán Anglia ellen lépnek pályára Varsóban, míg San Marino Albániába látogat.