Vb 2022: focisuli Amszterdamban – Depayék kitömték a törököket

2021.09.07. 22:39
A második gól pillanata: Memphis Depay ütemtelen lövésébe a törökök kapusa csak beleérni tudott (Fotó: Twitter/OnsOranje)
Memphis Depay vezérletével a holland labdarúgó-válogatott 6–1-re kiütötte Törökországot a világbajnoki selejtezősorozat európai zónája G-csoportjának 6. fordulójában. A norvégok Erling Haaland triplájára alapozva 5–1-re megverték Gibraltárt, míg Montenegró otthon nem bírt Lettországgal.

A holland válogatott összeállítása: Bijlow – Dumfries (Rensch, 71.), De Vrij, Van Dijk, Blind – Wijnaldum (Til, 61.), F. de Jong (Koopmeiners, a szünetben), Klaassen (Gravenberch, 71.) – Berghuis, Depay, Bergwijn (Malen, 61.)

Csoportrangadót rendeztek Amszterdamban, az Ajax stadionjában, ahol a holland válogatott a forduló előtt még veretlenül éllovas Törökországot fogadta, amelytől márciusban 4–2-re kikapott idegenben. Most az oranje revansot vett a törökökön, mégpedig szebbnél szebb gólokat szerezve.

Louis van Gaal együttese már az első perc végén megszerezte a vezetést, Davy Klaassen talált be a Memphis Depayjal lejátszott gyönyörű kényszerítője után (1–0). Negyedórával később maga Depay is eredményes volt – Klaassen visszaadta neki a „kölcsönt”, a gólpasszt –, ütemtelen lövésébe a törökök kapusa csak belekapni tudott (2–0).

A szünet előtt tizenegyesből a Barcelona kiválósága másodszor is betalált (3–0), majd Caglar Söyüncü kiállítása miatt a török válogatott emberhátrányba került, így a találkozó már az első félidőben eldőlt. A kérdés az volt, hogy a másodikban a hazaiak mennyire erőltetik a támadásokat…

…és nem voltak kíméletesek. Depay az 54. percben megszerezte a harmadik gólját is, így életében először triplázott a holland válogatottban, s a nemzeti együttes örök-góllövőlistáján Johan Cruyffot és Abe Lenstrát utolérve feljött a nyolcadik helyre 33 találattal (4–0). Ráadásul a Barca játékosa ebben az évben már 12 gólnál jár a válogatottban, ezzel beállította Patrick Kluivert 2000-es holland rekordját.

A hajrá örömfociba ment át: a 80. percben a Feyenoord középpályása, Guus Til meglőtte az első gólját a válogatottban (5–0), tíz perccel később a dortmundi Donyell Malen is beköszönt a nemzeti csapatban most debütáló 18 éves Ajax-védő, Devyne Rensch átadásából (6–0), majd a hosszabbításban Virgil van Dijk kényelmességét kihasználva Cengiz Ünder szépített (6–1).

A török válogatott 1990 októbere óta a legsúlyosabb vereségét szenvedte el – akkor Írországtól kapott ki 5–0-ra Európa-bajnoki selejtezőn –, és visszacsúszott a harmadik helyre a csoportban, mert a norvégok a mesterhármast elérő klasszisuk, Erling Haaland vezérletével 5–1-re megverték Gibraltárt. Montenegró gól nélküli döntetlenre végzett otthon Lettországgal, így már négy forduló óta nyeretlen.

Októberben Lettország–Hollandia és Törökország–Norvégia meccsekkel folytatódik a selejtezősorozat.

HOLLANDIA–TÖRÖKORSZÁG 6–1

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK
6. FORDULÓ

G-CSOPORT
Montenegró–Lettország 0–0
Hollandia–Törökország 6–1
(Klaassen 1., Depay 16., 38., 54. – a másodikat 11-esből, Til 80., Malen 90., ill. Ünder 90+2.)
Kiállítva: Söyüncü (Törökország, 44.)
Norvégia–Gibraltár 5–1 (Thorstvedt 23., Haaland 27., 39., 90+1., Sörloth 59., ill. Styche 43.)