Bale a hajrában lőtt tizenegyesgólt, amivel belerondított az amerikai álomba

2022.11.21. 19:50
Gareth Bale tizenegyesgóljával egyenlített Wales az Egyesült Államok ellen (Fotó: AFP)
A walesi labdarúgó-válogatott 1–1-es döntetlent játszott az Egyesült Államokkal a katari világbajnokság B-csoportjának második mérkőzésén, az 1. fordulóban.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
1. FORDULÓ

B-CSOPORT
EGYESÜLT ÁLLAMOK–WALES 1–1 (1–0)
Al-Rajjan, Ahmed bin Ali Stadion, 43 418 néző. Vezette: al-Dzsasszim (katari)
EGYESÜLT ÁLLAMOK: M. Turner – Dest (Yedlin, 74.), Ream, Zimmerman, A. Robinson – McKennie (Aaronson, 66.), T. Adams, Musah (Acosta, 74.) – Weah (J. Morris, 88.), Sargent (H. Wright, 74.), Pulisic. Szövetségi kapitány: Gregg Berhalter
WALES: Hennessey – Mepham, Rodon, B. Davies – C. Roberts, Ampadu (Morrell, 90+5.), Ramsey, N. Williams (B. Johnson, 79.) – H. Wilson (S. Thomas, 90+3.), Bale, D. James (K. Moore, a félidőben). Szövetségi kapitány: Robert Page
Gólszerző: Weah (36.), ill. Bale (82. – 11-esből)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A B jelű kvartettben az Egyesült Államok Wales ellen kezdte meg világbajnoki szereplését, s két igencsak hasonló képességű csapat nézett farkasszemet – nem úgy, mint a csoport másik meccsén, amelyen Anglia 6–2-re kiütötte Iránt.

Az Egyesült Államok rendesen bekezdett, többet birtokolta a labdát, amikor pedig Walesnél volt a labda, az amerikaiak folyamatosan letámadták a védelmet. A nagy nyomás a 8. percben már helyzet formájában is megmutatkozott: Dest indította remekül Weaht, aki egyből középre tette a labdát. Rodon menteni próbált, ám kis híján a saját kapujába fejelt, Hennesseynek védenie kellett. Néhány másodperccel később Sargent is fejjel veszélyeztetett, a labda a jobb kapufáról kifelé pattant.

Az első negyedóra után kissé leült a mérkőzés, az amerikaiak irányítottak, Wales pedig türelmesen várt a kontralehetőségre. Robert Page csapatának egyértelműen az volt a célja, hogy ne kerüljön hátrányba.

Nos, ez nem jött össze – a 36. percben Wales a saját térfelén elveszítette a labdát, majd Pulisic remekül ugratta ki Timothy Weaht, aki higgadtan gurított jobb külsővel a bal alsó sarokba. 1–0

Az aranylabdás George Weah fia az első játékos, aki a kétezres évek gyermekeként volt eredményes az Egyesült Államokban világbajnokságon.

A walesiek kezdték elveszíteni a hidegvérüket, a 40. percben Bale csúszott oda hátulról Musahnak, a bíró azonnal sárga lappal büntette az LA FC szélsőjét. A kapura azonban nem volt veszélyes Wales az első félidőben, így egygólos amerikai előnnyel vonultak szünetre a felek.

A fordulás után sokat változott a játék képe, pályára lépett a 196 centiméteres Kieffer Moore, aki jelentős problémát okozott az Egyesült Államok középső védőinek a levegőben. Wales folyamatosan beadásokkal próbálkozott, s a 64. percben nagyon közel került az egyenlítéshez – egy szabadrúgás utáni kavarodásból Ben Davies fejelt, Matt Turner óriási bravúrral a léc fölé tolta a labdát. A szögletből újabb óriási helyzet alakult ki, Moore nagyon kevéssel csúsztatott a kapu fölé.

Tizenöt perccel később Walker Zimmerman – kissé felelőtlenül – felrúgta Gareth Bale-t a tizenhatoson belül, a 33 éves rutinos támadó pedig védhetetlenül lőtt a kapuba büntetőből, Turner hiába vetődött a jó irányba. 1–1

Óriási volt az iram az utolsó percekben is, ám egyik csapat sem tudta megszerezni a győztes gólt, így maradt a döntetlen.

A második körben az Egyesült Államok Anglia ellen játszik, míg Wales Iránnal találkozik.

A csoport másik mérkőzésén
Anglia–Irán 6–2
(Bellingham 35., Saka 43., 62., Sterling 45+1., Rashford 71., Grealish 89., ill. Taremi 65., 90+13. – a másodikat 11-esből)

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK VILÁGBAJNOKI KERETE
KAPUSOK:
1 Matt Turner (Arsenal – Anglia), 12 Ethan Horvath (Luton Town – Anglia), 25 Sean Johnson (New York City FC)
VÉDŐK: 2 Sergino Dest (AC Milan – Olaszország), 3 Walker Zimmerman (Nashville SC), 5 Antonee Robinson (Fulham – Anglia), 13 Tim Ream (Fulham – Anglia), 15 Aaron Long (New York Red Bulls), 18 Shaq Moore (Nashville SC), 20 Cameron Carter-Vickers (Celtic FC – Skócia), 22 DeAndre Yedlin (Inter Miami CF), 26 Joe Scally (Borussia Mönchengladbach – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 4 Tyler Adams (Leeds United – Anglia), 6 Yunus Musah (Valencia – Spanyolország), 8 Weston McKennie (Juventus – Olaszország), 14 Luca de la Torre (Celta Vigo – Spanyolország), 17 Cristian Roldan (Seattle Sounders FC), 23 Kellyn Acosta (Los Angeles FC)
TÁMADÓK: 7 Giovanni Reyna (Borussia Dortmund – Németország), 9 Jesús Ferreira (FC Dallas), 10 Christian Pulisic (Chelsea – Anglia), 11 Brenden Aaronson (Leeds United – Anglia), 16 Jordan Morris (Seattle Sounders), 19 Haji Wright (Antalyaspor – Törökország), 21 Timothy Weah (Lille OSC – Franciaország), 24 Josh Sargent (Norwich City – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Gregg Berhalter

WALES VILÁGBAJNOKI KERETE
KAPUSOK: 1 Wayne Hennessey (Nottingham Forest – Anglia), 12 Danny Ward (Leicester City – Anglia), 21 Adam Davies (Sheffield United – Anglia)
VÉDŐK: 2 Chris Gunter (AFC Wimbledon – Anglia), 3 Neco Williams (Nottingham Forest – Anglia), 4 Ben Davies (Tottenham Hotspur – Anglia), 5 Chris Mepham (AFC Bournemouth – Anglia), 6 Joe Rodon (Rennes – Franciaország), 14 Connor Roberts (Burnley – Anglia), 15 Ethan Ampadu (Spezia – Olaszország), 17 Tom Lockyer (Luton Town – Anglia), 24 Ben Cabango (Swansea City)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 Joe Allen (Swansea City), 8 Harry Wilson (Fulham – Anglia), 10 Aaron Ramsey (OGC Nice – Franciaország), 16 Joe Morrell (Portsmouth – Anglia), 18 Jonny Williams (Swindon Town Anglia), 22 Sorba Thomas (Huddersfield Town – Anglia), 23 Dylan Levitt (Dundee United – Skócia), 25 Rubin Colwill (Cardiff City), 26 Matthew Smith (Milton Keynes Dons – Anglia)
TÁMADÓK: 9 Brennan Johnson (Nottingham Forest – Anglia), 11 Gareth Bale (csk, Los Angeles FC – Egyesült Államok), 13 Kieffer Moore (AFC Bournemouth – Anglia), 19 Mark Harris (Cardiff City), 20 Daniel James (Fulham – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Rob Page