Történelmi (és gyönyörű) gól a 92. percben: Kamerun legyőzte Brazíliát!

2022.12.02. 19:50
Vincent Aboubakar gólöröme (Fotó: AFP)
Brazília válogatottja nem kis meglepetésre, Vincent Aboubakar 92. percben született góljával 1–0-ra kikapott Kameruntól a katari labdarúgó-világbajnokság pénteki játéknapján, ami azt is jelenti, hogy a csoportkört egyetlen csapat sem zárta százszázalékos mérleggel. Brazília a veresége ellenére is megnyerte a G-csoportot, a nyolcaddöntőben Dél-Koreával találkozik, Kamerun pedig, bár emlékezetes győzelmet aratott az ötszörös világbajnok ellen, kiesett.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ

G-CSOPORT
KAMERUN–BRAZÍLIA 1–0 (0–0)
Loszaíl,Lusail IconicStadion,85 986néző.Vezette:Elfath (amerikai)
Kamerun:Epassy – Fai, Wooh, Ebosse, Tolo – Anguissa, Kunde (Ntcham, 68.) – Mbeumo (Toko Ekambi, 64.), Choupo-Moting, Ngamaleu (Ngom Mbekeli, 86.) – Aboubakar.Szövetségi kapitány:Rigobert Song
Brazília:Ederson – Dani Alves, Militao, Bremer, Alex Telles (Marquinhos, 54.) – Fabinho, Fred (Bruno Guimaraes, 54.) – Antony (Raphinha, 79.), Rodrygo (Éverton Ribeiro, 54.), Martinelli – G. Jesus (Pedro, 64.).Szövetségi kapitány:Tite
Gólszerző:Aboubakar (90+2.)

Kiállítva:Aboubakar (90+3.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Kényelmes helyzetben lévő, biztos továbbjutóhoz méltó kezdő tizenegyet küldött pályára Tite, persze ami a brazil mérce szerint tartalékos, az a kameruni szerint semmiképpen sem, szóval Rigobert Song és emberei még véletlenül sem érezhették magukat kedvezményezettnek.

A brazilok első két (nyertes) fellépéséből kimaradó vagy azokon csupán beugrószerephez jutó labdarúgók testben az afrikaiakkal versenyeztek ezen az estén, lélekben sokkal inkább a saját posztriválisaikkal – ez már az első percekben nyilvánvalóvá vált. Sokkal intenzívebben kezdett a brazil csapat, mint néhány nappal ezelőtt a francia „fakó”. Szinte állandóan a kék mezeseknél volt a labda, értelemszerűen támadásra használták, az első 25 percben öt szögletet rúgtak, igaz, Devis Epassynak csak egyszer kellett nagyot védenie, Gabriel Martinelli fejesét tolta a léc fölé.

Az első játékrész utolsó negyedórájában a gólszerzésre is alkalmas szabadrúgások gyakorlására is nyílt lehetőség – a veszélyfaktor nem jelentkezett a kísérletekben –, Antony távoli lövése aztán már eltalálta a kaput, de Epassy könnyedén védett. Martinelli lövésének is ez lett a vége, Rodrygo közelről a kapu mellé pörgetett.

A ráadásban aztán megmutatta magát egy olyan brazil is, aki addig szinte teljes tétlenségre volt kárhoztatva: Ederson kapus nagy vetődéssel hárította Mbeumo földre pattintott fejesét – nem sokon múlt, hogy Kamerun előnnyel vonuljon pihenőre.

A kameruniak a Mbeumo-fejes kiváltotta lelkesedéssel és lendülettel vetették bele magukat a második negyvenöt percbe, most már érezhető volt, hogy reményeik életben tartásának utolsó lehetőségéhez értek. Az első 15 percben több időt töltöttek a brazil térfélen, mint addig együttvéve, próbáltak támadásokat építeni, de gólhelyzet odaát adódott – Epassy előbb Martinelli, majd Éder Militao lövését védte.

Dani Alves (balra) brazil vb-korrekorder lett, de az emlék nem lesz tökéletes (Fotó: AFP)

A 64. percben Tite beküldte az utolsó olyan brazil mezőnyjátékost is, Pedrót, aki eddig még nem játszott ezen a világbajnokságon, szóval a „mozgassunk meg mindenkit!” kívánalom teljesült. Már csak egy gól hiányzott ahhoz, hogy a csapatkapitányi karszalagot 39 évesen és 210 naposan viselő Dani Alves ne egy szomorú 0–0-val vonuljon be a brazil futballtörténelembe, mint az ország legidősebb, világbajnokságon pályára lépő játékosa.

Nos, a gól jött is, csak hát…

A cserék jót tettek a második félidőben már korántsem olyan lendületes brazil csapatnak, az utolsó 15-20 percben futott jó néhány gyors támadás, azonban vagy egy technikai hiba csúszott be, vagy egy-egy önfeláldozó kameruni. S bár a továbbjutás elúszni látszott, Kamerun nemhogy kikapni nem akart – de győzött!

A 90+2. percben Jerome Ngom Mbekeli tökéletes jobb oldali beadásábólVincent Aboubakar gyönyörű fejest küldött a brazil kapu bal oldalába! 1–0

A gólszerző a mezét levéve ünnepelt, és mivel már volt egy sárga lapja, megkapta a pirosat is – de miközben félmeztelenül leballagott, a szája szegletében mosoly bujkált, neki így is megérte. Megértjük.

A brazilok először kaptak ki afrikai válogatottól világbajnokságon, az 1998-as vb óta először vesztettek csoportmérkőzést (akkor Norvégia győzte le őket) – de e ritka vereség ellenére megnyerték csoportjukat, a nyolcaddöntőben Dél-Koreával találkoznak.

A MÉRKŐZÉS HIVATALOS ÖSSZEFOGLALÓJA A KÉPRE KATTINTVA MEGTEKINTHETŐ!

KAMERUN
KAPUSOK: 1 Simon Ngapandouetnbu (Olympique Marseille – Franciaország), 16 Devis Epassy (Abha – Szaúd-Arábia), 23 André Onana (Internazionale – Olaszország)
VÉDŐK:
2 Jerome Ngom Mbekeli(Colombe Sportive), 3 Nicolas Nkoulou (Arisz Szaloniki – Görögország), 4 Christopher Wooh (Rennes – Franciaország), 17 Olivier Mbaizo (Philadelphia Union – Egyesült Államok), 19 Collins Fai (al-Taj – Szaúd-Arábia), 21 Jean-Charles Castelletto (Nantes – Franciaország), 24 Enzo Ebosse (Udinese – Olaszország), 25 NouhouTolo (Seattle Sounders – Egyesült Államok)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 5 Gaël Ondoua (Hannover 96 – Németország), 7 Georges-Kevin Nkoudou (Besiktas – Törökország), 8 André-Frank Zambo Anguissa (Napoli – Olaszország), 14 Samuel Gouet (Mechelen – Belgium), 15 Pierre Kunde (Olympiakosz – Görögország), 18 Martin Hongla (Hellas Verona – Olaszország), 22 Olivier Ntcham (Swansea City – Wales/Anglia), 26 Souaibou Marou (Coton Sport)
TÁMADÓK: 6 Moumi Ngamaleu (Young Boys – Svájc), 9 Jean-Pierre Nsame (Young Boys – Svájc), 10 Vincent Aboubakar (al-Nasszr – Szaúd-Arábia), 11 Christian Bassogog (Sanghaj Senhua – Kína), 12 Karl Toko Ekambi (Olympique Lyon – Franciaország), 13 Eric-Maxim Choupo-Moting (Bayern München – Németország), 20 Bryan Mbeumo (Brentford – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Rigobert Song

BRAZÍLIA
KAPUSOK
: 1 Alisson (Liverpool – Anglia), 12 Weverton (Palmeiras), 23 Ederson (Manchester City – Anglia)
VÉDŐK: 2 Danilo (Juventus – Olaszország), 3 Thiago Silva (Chelsea – Anglia), 4 Marquinhos (Paris Saint-Germain – Franciaország), 6 Alex Sandro (Juventus – Olaszország), 13 Dani Alves (UNAM Pumas – Mexikó), 14 Éder Militao (Real Madrid – Spanyolország), 16 Alex Telles (Sevilla – Spanyolország), 24 Bremer (Juventus – Olaszország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 5 Casemiro (Manchester United – Anglia), 7 Lucas Paquetá (West Ham United – Anglia), 8 Fred (Manchester United – Anglia), 15 Fabinho (Liverpool – Anglia), 17 Bruno Guimaraes (Newcastle – Anglia), 22 Éverton Ribeiro (Flamengo)
TÁMADÓK: 9 Richarlison (Tottenham Hotspur – Anglia), 10 Neymar (Paris Saint-Germain – Franciaország), 11 Raphinha (FC Barcelona – Spanyolország), 18 Antony (Manchester United – Anglia), 19 Gabriel Jesus (Arsenal – Anglia), 20 Vinícius Júnior (Real Madrid – Spanyolország), 21 Rodrygo (Real Madrid – Spanyolország), 25 Pedro (Flamengo), 26Gabriel Martinelli (Arsenal – Anglia)