
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Vasárnapi sportműsor: a 7. helyért játszik a magyar válogatott a férfi kézi-vb-n
Vasárnap a férfi kézilabda-világbajnokság döntőjét Dánia és Franciaország vívja egymással. A 7. helyért a magyar válogat...
Dócs Ákos
Nem kétséges, az idei világbajnokság kihívás elé állítja a tanárokat Izlandtól Dél-Afrikáig és Mexikótól Japánig. A november-decemberi lebonyolítás korábban soha nem tapasztalt jelenségként érezteti hatását az iskolák életében, a mérkőzések tanév kellős közepén vonják el a diákok figyelmét, idejét a tanulástól, sőt sok helyen – például az európai időzónákban – az események közvetlenül tanítási időben is zajlanak. Persze tanulói szempontból valószínűleg nem ennyire izzasztó a probléma, álmatlan éjszakákat aligha okoz, a 2002-ben érettségiző vb-nemzedék tagjaként ezt saját ködös emlékeim is valószínűsítik. A háromszöghajú Ronaldo tündöklése és a dél-koreaiakat továbbcsaló Byron Moreno bíró ámokfutása mellett Csokonai Vitéz Mihály költészete vagy a Hunyadiak kora akkor másodlagos témának tűnt, a világbajnokság sportszerűtlenül erős konkurenciát jelentett az érettségi felkészüléssel szemben, a magyar vagy történelem tételek legfeljebb a meccsek közötti szünetekben rúghattak labdába.
Katarban ilyen gond nincsen. Az állam kimondta: amíg tart a vb, minden oktatási intézmény tartsa zárva a kapuit. Se általános iskola, se középiskola, se egyetem nem működik ezekben a hetekben, de más sem nagyon: mint a minap megtudtam, az állami hivatalok alkalmazottait is hazaengedik minden nap kettő órakor. A meccsnézés a helyi vb idején alanyilag járó katari jog.
Nem mintha a teljes állampolgársági státust élvezőknek egyébként lenne okuk panaszra: bármily hihetetlen, a katari embernek az oktatás mellett a háztartásokban nem kell fizetnie sem a vízért, sem az energiáért, és az is segíti egzisztenciális helyzetét, hogy az országban a személyi jövedelemadó fogalma ismeretlen. Mivel a 2.8 milliós lakosság jelentős hányada nem katari állampolgár, az oktatási és közüzemi díjak alóli mentesség őket nem érinti, ám például a 2.1 riálos (227 forint) literenkénti benzinár az olaj és gáz hazájában természetesen mindenkinek könnyíti az életét. Más kérdés, hogy az általánosan magas életszínvonal egyéb területeken, például a vendéglátásban igencsak felverheti az árakat.
Visszatérve az oktatási kérdésekre: a minap lehetőségem nyílt beszélgetni egy helyi tizenéves általános iskolással, aki elmondta, történelemórán elsősorban a brit és a katari eseményekre fókuszálnak. Utóbbiakkal kapcsolatban mosolyogva megjegyezte: „A katari történelmet megtanulni nem annyira nehéz. Felfedezték az olajat, aztán megrendezték a vb-t. Kábé ennyi” – jelenti katari tudósítónk, Csillag Péter.