Videó: amikor Eb-meccseken hét éven belül háromszor is megvertük a franciákat

2021.06.19. 09:07
Szombaton 15 órától a Puskás Arénában az aktuális világbajnok, 2016-os Eb-ezüstérmes Franciaország ellen folytatja Európa-bajnoki szereplését a magyar labdarúgó válogatott. A portugálokkal ellentétben a franciákat már sikerült legyőzni, nem is egyszer, hanem 12-szer. Ezek közül most azokat elevenítjük fel, amikor az 1964-es Eb – akkor még Európai Nemzetek Kupájának hívták – negyeddöntőjében oda-vissza nyertünk ellenük, majd hét évvel később egy párizsi selejtezőn újra megvertük őket.

Az 1962-es chilei labdarúgó világbajnokságon negyeddöntős volt a magyar labdarúgó válogatott, és ha csehszlovákok ellen (0–1) Tichy Lajos szabályos gólját megadja a szovjet játékvezető, Nyikolaj Latisev, akár még tovább eljuthatott volna. Ezután jött az 1964-es Nemzetek Kupája, amelyet azóta az Európa-bajnokságnak tekintenek. A sorozatra összesen 29 ország nevezett – most csak a döntőben vannak 24-en.

A 16 közé jutásért a Wales elleni, a nyolcaddöntőben az NDK elleni oda-visszavágós párharc megnyerésével jutottunk tovább, majd a negyeddöntőben a franciák következtek. A Baróti Lajos vezette magyar válogatott remekül kezdett, az első negyedóra végén Albert Flórián és Tichy Lajos góljával két perc alatt 2:0-ra elhúzott, amikor pedig Tichy a második félidőben újra betalált, örömében elsírta magát…

Még az belefért, hogy a hajrában a franciák a bal oldali szöglet után Szentmihályi Antalt a labdával együtt belökjék a kapuba, a vége 3:1 lett ide. „Piros macskák, kék egerek” – kommentálta találóan másnap a két csapat közti különbséget az egyik francia lap.

A budapesti visszavágó rosszul indult, hiszen a franciák rögtön a 2. percben megszerezték vezetést, sőt, volt lehetőségük arra, hogy újabb gólt lőjenek és összesítésben kiegyenlítsék a hátrányukat. Szerencsére ez nem következett be, sőt, Sipos Ferenc szabadrúgásával, majd Bene Ferenc akciógóljával sikerült megfordítani a meccset, így a magyar csapat két győzelemmel búcsúztatta a franciákat. A találkozó különlegessége az volt, hogy az akkori tudósítások szerint a magyar csapat a találkozón összesen 41-szer (!) vette célba Pierre Bernard kapuját. A spanyolországi négyes döntőben aztán a harmadik helyet sikerült megcsípni, máig ez legjobb magyar eredmény az Eb-ken.

Már túl voltunk a marseille-i kudarcon, amikor 1971 tavaszán a Népstadionban csak 1–1-re futotta a franciák ellen. Mivel ezután egy bulgáriai vereség (0–3) is becsúszott, nagyon jól jött, hogy akkor ősszel a francia fővárosban parádés játékkal 2–0-ra győzni tudott az éppen aranykorszakában lévő Újpesti Dózsa támadóira épített magyar válogatott. Az első gól előtt Dunai II Antal ritkán látható módon, ollózva adott gólpasszt társának, Bene Ferencnek, becsapva ezzel a teljes francia védelmet. A bal szélen játszó Zámbó Sándor pályafutása talán legjobb játékát nyújtotta a nemzeti csapatban, és elévülhetetlen érdemei voltak a második találatban. Összességében elmondható, hogy az eredmény a franciák számára volt hízelgő.

A franciák elleni örökmérlegünk 12 győzelem, 2 döntetlen és 8 vereség.

A magyar csapat csoportelsőként zárt, majd az 1972-es belgiumi négyes tornán a negyedik helyen végzett.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ

F-CSOPORT
15.00: MAGYARORSZÁG
–Franciaország, Budapest (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

A MAGYAR KERET
KAPUSOK: 22 – Bogdán Ádám
(Ferencváros), 12 – Dibusz Dénes (Ferencváros), 1 – Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország)
VÉDŐK:
26 – Bolla Bendegúz (Mol Fehérvár), 21 – Botka Endre (Ferencváros), 5 – Fiola Attila (Mol Fehérvár), 3 – Kecskés Ákos (Lugano – Svájc), 2 – Lang Ádám (Omonia – Ciprus), 14 – Lovrencsics Gergő (Ferencváros), 6 – Willi Orbán(RB Leipzig – Németország), 4 – Szalai Attila (Fenerbahce – Törökország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 – Cseri Tamás (Mezőkövesd), 11 – Holender Filip(Partizan Beograd – Szerbia), 15 – Kleinheisler László (NK Osijek – Horvátország), 8 – Nagy Ádám (Bristol City – Anglia), 7 – Loic Nego(Mol Fehérvár), 13 – Schäfer András (DAC – Szlovákia), 18 – Sigér Dávid (Ferencváros)
TÁMADÓK:25 – Hahn János (Paksi FC), 23 – Nikolics Nemanja (Mol Fehérvár), 20 – Sallai Roland (Freiburg – Németország), 24 – Schön Szabolcs (FC Dallas – Egyesült Államok), 9 – Szalai Ádám (Mainz – Németország), 19 – Varga Kevin (Kasimpasa – Törökország), 17 – Varga Roland (MTK Budapest)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Marco Rossi (olasz)

A FRANCIA KERET
KAPUSOK: 1 – Hugo Lloris
(Tottenham – Anglia), 16 – Steve Mandanda (Marseille), 23 – Mike Maignan (Lille)
VÉDŐK: 2 – Benjamin Pavard (Bayern München – Németország), 24 – Léo Dubois (Lyon), 4 – Raphaël Varane (Real Madrid – Spanyolország), 15 – Kurt Zouma (Chelsea – Anglia), 3 – Presnel Kimpembe (PSG), 5 – Clément Lenglet (Barcelona – Spanyolország), 21 – Lucas Hernandez (Bayern München – Németország), 18 – Lucas Digne (Everton – Anglia), 25 – Jules Koundé (Sevilla – Spanyolország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 13 – N'Golo Kanté (Chelsea – Anglia), 6 – Paul Pogba (Manchester United – Anglia), 14 – Adrien Rabiot (Juventus – Olaszország), 12 – Corentin Tolisso (Bayern München – Németország), 17 – Moussa Sissoko (Tottenham – Anglia), 8 – Thomas Lemar (Atlético Madrid – Spanyolország)
TÁMADÓK: 26 – Marcus Thuram (Mönchengladbach – Németország), 20 – Kingsley Coman (Bayern München – Németország), 10 – Kylian Mbappé (PSG), 7 – Antoine Griezmann (Barcelona – Spanyolország), 9 – Olivier Giroud (Chelsea – Anglia), 19 – Karim Benzema (Real Madrid – Spanyolország), 22 – Wissam Ben Yedder (Monaco), 11 – Ousmane Dembélé (Barcelona – Spanyolország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Didier Deschamps