Olaszország legyőzte Walest, és történelmet írt

2021.06.20. 17:50
A labdarúgó Európa-bajnokság történetében eddig még nem fordult elő olyan, hogy bármely együttes három győzelemmel, kapott gól nélkül jusson tovább: ezt vitte véghez a Roberto Mancini vezette olasz válogatott, amely a csoportkör harmadik, záró fordulójában 1–0-s győzelmet aratott Wales felett, így az első helyen zárt az A jelű kvartettben.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
OLASZORSZÁG–WALES 1–0 (1–0)
Róma, Olimpiai Stadion, 11 541 néző. Vezette: Hategan (román)
Olaszország: G. Donnarumma (Sirigu, 89.) – Tolói, Bonucci (Acerbi, a szünetben), Bastoni, Emerson Palmieri – Pessina (Castrovilli, 87.), Jorginho (Cristante, 75.), Verratti – Chiesa, Belotti, Bernardeschi (Raspadori, 75.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini
Wales:
Ward – Gunter, Rodon, Ampadu – C. Roberts, Allen (Levitt, 87.), Morrell (Moore, 60.), N. Williams (B. Davies, 86.) – Bale (Brooks, 86.), Ramsey, D. James (H. Wilson, 74.). Szövetségi kapitány: Rob Page
Gólszerző: Pessina (39.)
Kiállítva:
Ampadu (55.)EURÓPA-BAJNOKSÁG
Wales:
Kiállítva:
Ampadu (55.)

A MÉRKŐZÉS ÉLŐ, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT ITT TALÁLJA!

A két csapat legutóbb 2003 szeptemberében Eb-selejtezőn csapott össze egymással Milánóban, az olasz válogatott akkor Filippo Inzaghi triplájával és Alessandro Del Piero találatával 4–0-ra győzött.

Annak ellenére is az olaszok kezdték jobban a találkozót, hogy már biztos továbbjutóként léptek pályára: az első tíz percben jóval többet, mintegy 75 százalékban birtokolták a labdát. Sokkal veszélyesebben is játszottak a riválisuknál, Danny Ward kapusnak bőven volt feladata – Emerson Palmieri és Matteo Pessina lövését is hárította.

Huszonhat percet kellett várni az első walesi helyzetre: bal oldali szöglet után az üresen érkező Gunter fejelt, de a labda elszállt a keresztléc fölött.

A 35. percben elismerésre méltó mérföldkőhöz érkeztek az olaszok: 1000 perce nem találtak be ellenük.

Nem sokkal később góllal „ünnepelt” Roberto Mancini csapata: Marco Verratti szabadrúgásból ívelt a tizenhatoson belülre, Pessina érkezett, s remek találatot szerzett – a hosszú alsó sarokba lőtt. 1–0

EGY KIS STAT: Matteo Pessina hetedik alkalommal lépett pályára a felnőttválogatottban, amelyben a harmadik gólját szerezte – tétmérkőzésen életében először Wales ellen talált be.

A második félidőt olyan jól folytatták az olaszok, ahogyan az elsőt abbahagyták – Federico Bernardeschi kiválóan próbálkozott szabadrúgásból, de csak a kapufát találta el –, ráadásul az 55. percben emberelőnybe kerültek. A walesiek legfiatalabb tagja, a mindössze 20 esztendős Ethan Ampadu csúnyán rálépett Bernadeschi lábára, Hategan játékvezető pedig habozás nélkül felmutatta a piros lapot.

Federico Chiesáék folyamatosan nyomást gyakoroltak vetélytársukra, amelynek azért akadt veszélyes helyzete: bal oldali szabadrúgás után a teljesen üresen álló Bale kapásból a kapu fölé lőtt. Hiába támadtak folyamatosan az olaszok, nem tudták növelni az előnyüket: 1–0 lett a vége, tehát három győzelemmel, csoportelsőként jutottak tovább a kiesés szakaszba, amelyben a C-csoport második helyezettjével találkoznak június 26-án, szombaton Londonban.

Ami a walesieket illeti: egy-egy győzelemmel, döntetlennel és vereséggel másodikként harcolták ki a nyolcaddöntőt, és a B jelű kvartett második helyezettje ellen folytathatják szintén június 26-án, ám Amszterdamban.

EGY KIS STAT: Az Európa-bajnokság történetében eddig még nem fordult elő olyan, hogy bármely együttes három győzelemmel, kapott gól nélkül jutott tovább a csoportkörből. Roberto Mancini szövetségi kapitány beállította a legendás mester, Vittorio Pozzo rekordját, együttese immár 30 meccse nem talált legyőzőre.

A csoport másik mérkőzésén
Svájc–Törökország 3–1
(Seferovic 6., Shaqiri 26., 68., ill. Kahveci 62.)

OLASZORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:21 – Gianluigi Donnarumma(AC Milan),26 – Alex Meret(Napoli),1 – Salvatore Sirigu(Torino)
VÉDŐK:15 –Francesco Acerbi(Lazio),23 – Alessandro Bastoni(Internazionale),19 – Leonardo Bonucci(Juventus),3 – Giorgio Chiellini(Juventus),2 – Giovanni Di Lorenzo(Napoli),13 – Emerson Palmieri(Chelsea – Anglia),24 – Alessandro Florenzi(Paris Saint-Germain – Franciaország),4 – Leonardo Spinazzola(AS Roma),25 – Rafael Tolói(Atalanta)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:18 – Nicolo Barella(Internazionale),16 – Bryan Cristante(AS Roma),8 – Jorginho(Chelsea – Anglia),5 – Manuel Locatelli(Sassuolo),7 – Gaetano Castrovilli(Fiorentina),12 – Matteo Pessina(Atalanta),6 – Marco Verratti(PSG – Franciaország)
TÁMADÓK:9 – Andrea Belotti(Torino),11 – Domenico Berardi(Sassuolo),20 – Federico Bernardeschi(Juventus),14 – Federico Chiesa(Juventus),17 – Ciro Immobile(Lazio),10 – Lorenzo Insigne(Napoli),22 – Giacomo Raspadori(Sassuolo)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Roberto Mancini

WALES – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 1Wayne Hennessey(Crystal Palace – Anglia),12Danny Ward(Leicester City – Anglia),21Adam Davies(Stoke City – Anglia)