Moratáék mindent kihagytak – nem született gól a spanyol–portugál meccsen

BALÁZS DÁVID KÁROLYBALÁZS DÁVID KÁROLY
2021.06.04. 19:16
Cristiano Ronaldóék jobbára a kontrákra rendezkedtek be (Fotó: Getty Images)
A június 11-én kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságra készülő spanyol válogatott Madridban, felkészülési mérkőzésen 0–0-s döntetlent játszott a szintén az Eb-re készülő, a mieinkkel egy csoportban szereplő Portugáliával.

SPANYOLORSZÁG–PORTUGÁLIA 0–0 (0–0)
Madrid. Vezette: Pawson (angol)
SPANYOLORSZÁG: Unai Símon – M. Llorente, Laporte (D. Llorente, 79.), Pau Torres (Eric García, 63.), Gaya – Thiago Alcantara (Pedri, 63.), S. Busquets (Rodri, 63.), Fabián Ruiz (Koke, 75.) – Sarabia (Gerard Moreno, 75.), Morata, Ferran Torres. Szövetségi kapitány: Luis Enrique
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – N. Semedo, Pepe (William Carvalho, 59.), Fonte, Guerreiro (Nuno Mendes, 81.) – Sérgio Oliveira (B. Fernandes, 59.), Danilo Pereira, Renato Sanches (R. Silva, 69.) – C. Ronaldo, Joao Félix (Pedro Goncalves, a szünetben), Diogo Jota (Palhinha, 70.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos

Jobban kezdte a mérkőzést a spanyol válogatott, amely rengeteget birtokolta a labdát az első félidőben. A portugálok kontrákra rendezkedtek be, de Cristiano Ronaldóék nem sok jó labdát kaptak hátulról. A 22. percben azonban így is megrezdült a hazaiak hálója, de a játékvezető – helyesen – szabálytalanság miatt nem adta meg José Fonte gólját. Mindent elmond az első játékrészről, hogy a két csapat összesen négyszer próbálkozott lövéssel, ezek közül egy sem találta el a kaput.

A fordulás után sebességet váltottak a spanyolok és számos lehetőséget kidolgoztak. Álvaro Morata és Ferran Torres volt a legveszélyesebb hazai oldalról, de ők a kapu előterében rendszerint rossz döntést hoztak és elpuskázták az ígéretes helyzeteket. A túloldalon a csereként pályára lépő Bruno Fernandes beadása után Cristiano Ronaldo fejesénél alakult ki némi veszély, de sem ő, sem egy másik szituációban Diogo Jota nem tudott eredményes lenni a mérkőzésen. Veszélyesen futballozott viszont a spanyolok kapuvédője, Unai Símon, aki az első félidőben Ronaldóba püfölte a labdát, a 66. percben pedig az öt és felesen belül borzolta a kedélyeket cseleivel, de mind a két szituációból végül jól jött ki.

A hajrában Morata eldönthette volna a meccset, szépen lépett ki ziccerben, ám a keresztlécre bombázta a labdát, így maradt a gól nélküli döntetlen.

Mint ismert, a címvédő portugálokkal szerepel egy csoportban a magyar labdarúgó válogatott az Európa-bajnokságon. Mielőtt 15-én a Puskás Arénában megütköznének a mieink ellen, még Izraellel is összecsapnak a felkészülés jegyében, míg a spanyolok Litvániával mérkőznek meg az Eb előtt.

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+2. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 0–0

90+1. perc: Morata ziccerben a felsőlécet töri ketté! Marad a 0–0!

90. perc: Kettő perc a ráadás.

88. perc: Nagyot véd Rui Patrício egy oldalszabadrúgás után. Veszélyesen csavarodott a labda a kapu előterébe, végül Ferran Torres csúztatott bele. Hatalmas reflexszerű védés volt!

84 perc: A hajrára ismét felélénkült a mérkőzés.

81. perc: Guerreiro le, Nuno Mendes be.

80. perc: A spanyoloknak semmi nem jön ma össze, ezúttal Morata nem tudott sarokkal belepiszkálni egy beadásba.

79. perc: Laporte le, Diego Llorente be.

77. perc: Ferran Torres ismét nagy helyzetet hagyott ki, most sem született meg az első gól.

75. perc: Sarabia és Fabián Ruiz le. Gerard Moreno és Koke be.

70. perc: Renato Sanches és Jota le. Joao Palhinha és Rafa Silva be.

69. perc: Bruno Fernandes oldalszabadrúgása után Ronaldo csúztatott, de ő sem találta el a kaput.

67. perc: Ferran Torres lőtt 18 méterről középről, de ballal csúnyán mellé lőtte.

66. perc: Unai Símon cselezte ki Jotát az öt és felesen belül. Hajmeresztő megoldás volt, de a nézőknek tetszett!

63. perc:Thiago Alcantara,Busquets és Pau Torres le. Pedri, Rodri és Eric García be.

60. perc: A porutgálok előtt is adódott egy nagy lehetőség: Ronaldo beadását Jota nem tudta a kapuba fejelni.

59. perc: Pepe és Sérgio Oliveira le. Bruno Fernandes és William Carvalho be.

58. perc: Sarabia is kihagy egy ziccert, pedig már a kapus verve volt!

54. perc: Morata lábában maradt a gól! Hatalmas lehetőséget puskázott el a támadó, aki kétszer is bevehette volna a kaput!

Mindeközben a magyar válogatott Schäfer András góljával megszerezte a vezetést Ciprus ellen a Szusza Ferenc Stadionban! 1–0

50. perc: Morata lövését fogja könnyedén Rui Patrício.

48. perc: Jota kezére pattant fel a labda, így elúszott a lehetősége a portugáloknak.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ!

46. perc: Joao Félix le, Pedro Goncalves be.

45. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NINCS GÓL! 0–0

44. perc: Kifejelték a beadást a vendégek.

44. perc: Újabb spanyol-szöglet.

43. perc: Semedo lúdult meg a szélen, de pontatlanul centerezett középre, így blokkolták a passzát.

41. perc: Semedo távoli lövése szállt magasan a kapu fölé.

40. perc: Ferran Torres harcolt ki szögletet a saroknál.

37. perc: Unai Símon rúgta bele a labdát Cristiano Ronaldóba, de számára szerencsésen pattant vissza róla a labda.

35. perc: Ahhoz képest, hogy felkészülési meccs, több keményebb belépőt is láthattunk már (minden bizonnyal azért, mert mindenki küzd, hogy szerepet kapjon majd az Eb-n).

33. perc: A portugálok nagyon masszívan védekeznek.

29. perc: Kezd felélénkülni a mérkőzés.

27. perc:Morata beadása után Ferran Torres fejelhetett, de mellé bólintott egy kissé jobbról, kb. 6 méterről.

25. perc: A portugál szabadrúgásból nem lett semmi.

Fonte valóban támaszkodott, jó ítélet született.

22. perc: A labda a spanyol kapuban, de szabálytalanság miatt nem adja meg a gólt a játékvezető. Marad a 0–0!

21. perc: Renato Sanches verekedte magát a tizenhatoson belülre, de végül leszerelték őt.

19. perc: Egy spanyol-beadás száll el mindenki felett.

18. perc: Sokat van a labda a hazaiaknál.

15. perc: A spanyolok szögletét hatástalanítják a portugálok.

13. perc: A spanyolok kb. 50 méteres indítását tisztázták a vendégek.

10. perc: Remek akciót vezettek a spanyolok, de az utolsó passz pontatlanra sikeredett.

7. perc: Most már jóval többet van a labda a spanyoloknál.

Felüdülés ezt látni és hallani: nézők előtt rendezik meg a mérkőzést a spanyol bajnok Atlético Madrid stadionjában, a Wanda Metropolitanóban.

5. perc: Eddig kiegyenlített a játék és nem láthattunk lövést.

3. perc: A spanyolok hosszan indított labdája után végül nem alakult ki veszély a portugál kapu előtt.

2. perc: Portugál szabadrúgás következhet a félpályánál.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A spanyolok piros felsőben és kék nadrágban, míg a portugálok tiszta fehérben láthatóak.

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, a címvédő portugálokkal szerepel egy csoportban a magyar labdarúgó válogatott az Európa-bajnokságon. Mielőtt 15-én a Puskás Arénában megütköznének a mieink ellen, a spanyolokkal és Izraellel is összecsapnak a felkészülés jegyében.

A CSOPORTTAGOK FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEI
Június 2., szerda,
Innsbruck (Ausztria): Németország–Dánia 1–1 (Neuhaus)
Nizza: Franciaország–Wales 3–0 (Mbappé, Griezmann, Dembélé)
Lisszabon, 20.45: Portugália–Izrael

A portugál válogatott keretének 27.9 év az átlagéletkora, amivel amúgy sem tartozik az Eb legfiatalabb csapatai közé, de a védelmet, illetve a hátsó alakzatot kiváltképp rutinos játékosok alkotják. Kezdve a negyedik Európa-bajnokságára készülő, az angol Wolverhampton Wanderers 33 éves, 92-szeres válogatott kapusával, Rui Patrícióval, folytatva a 37 esztendős középső védővel, a nemzeti csapatban csak 30 évesen bemutatkozó José Fontéval (Lille OSC) és az FC Porto honosított braziljával, a szintén belső védő, 113-szoros válogatott Pepével, aki Rui Patrícióhoz hasonlóan negyedszer vehet részt Európa-bajnokságon. Ráadásul, ha a portugálok megvédenék Eb-címüket, akkor a 38. életévét februárban betöltő Pepe lehetne a kontinensbajnokságok történetének legidősebb Európa-bajnoka – a csúcsot jelenleg Ricardo Carvalho tartja, aki 2016-ban 38 évesen és 53 naposan nyert Eb-t a portugál válogatottal.

Továbbá azt is fontos hangsúlyozni, hogy Fonte és Pepe személyében még véletlenül sem a keretben megtűrt „öregemberekről” beszélünk, hiszen mind a ketten főszerepet játszottak klubcsapatuk idei menetelésében. Pepe a Bajnokok Ligájában a Juventus kiverésével bejutott a legjobb nyolc közé az FC Portóval, Fonte pedig a francia bajnokságot nagy meglepetésre a PSG előtt megnyerő Lille-ben számított kulcsembernek. A válogatottban Pepe tavaly óta sérülés miatt csak öt mérkőzésen szerepelt a keretben (idén egyszer sem), de mind az öt meccsen kezdett (négyet végig is játszott), a horvátok ellen még gólpasszt is adott. Fonte három olyan találkozón játszott, amikor Pepe pont hiányzott.

Kettejük közül várhatóan egyikük kezd a mieink elleni, június 15-i csoportmeccsen, viszont egyikük szinte biztosan játszik majd, tekintve, hogy rajtuk kívül már csak egy belső védő szerepel a keretben. A 2020–2021-es idény egyik nagy európai felfedezettjének számító, 24 éves Rúben Diasnak várhatóan hosszú évekig bérelt helye lesz a portugál válogatott kezdőjében, azok után, hogy a Manchester Citynél eltöltött első idényében – miután „potom” 68 millió euróért megvették a Benficától – az általa vezérelt védelem kapta a legkevesebb gólt a Premier League-ben, 32-t, és a Bajnokok Ligájában, a döntőig vezető úton is 12 meccsen csak négyet (az ötödiket a fináléban).

Ugyanakkor nem Rúben Dias az egyetlen, aki a Manchester City kiváló védelméből meghatározó tagja lehet a portugál válogatottnak, ugyanis a Cityben az idény során 43 tétmeccsen szereplő, három gólt szerző és öt gólpasszt adó jobbhátvéd, Joao Cancelo is tagja a válogatott keretének. Utóbbi alternatívája a Wolverhamptonban futballozó Nélson Semedo lehet. Balhátvéd poszton a Borussia Dortmund légiósa, a Cancelóhoz és Semedóhoz hasonlóan 27 éves Raphaël Guerreiro jelentheti az egyik választást, aki védő létére 40 tétmeccsen 18 találatból vette ki a részét klubjában (hat gól, 12 gólpassz volt a mérlege). A másik opció a portugál keret meglepetésének számító, 18 esztendősen már háromszoros válogatott, balszélsőként és bal oldali védőként is bevethető Nuno Mendes lehet, aki a csoportkör második fordulójában, a németek elleni, június 19-i meccs napján tölti be a 19. életévét. Ha pályára lép az Eb-n akár a torna legfiatalabb játékosa is lehet – a már említett Pepe pedig a legidősebb.

A 2016-ban Európa-bajnoki címet szerző gárdából tizenegyen lesznek ott az idei kontinenstornán is, de az öt évvel ezelőtti hátsó alakzatból, a védők közül csak hárman, Fonte, Pepe és Guerreiro, valamint a két kapus, Rui Patrício és Anthony Lopes – a harmadik számú kapus, Rui Silva eddig csak csere volt a válogatottban.

A fentiek mutatják, a portugálok sincsenek szűkén a választási lehetőségeknek, Fernando Santos szövetségi kapitány csapatában jól kiegészíthetik egymást a rutinosabb és a fiatalabb játékosok.

PORTUGÁLIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
Anthony Lopes (Olympique Lyon – Franciaország), Rui Patrício (Wolverhampton Wanderers – Anglia), Rui Silva (Granada – Spanyolország)
VÉDŐK:Joao Cancelo (Manchester City – Anglia), Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderers – Anglia), José Fonte (Lille – Franciaország),Pepe (Porto),Rúben Dias (Manchester City – Anglia),Nuno Mendes (Sporting CP),Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:Danilo Pereira (PSG – Franciaország), Joao Palhinha (Sporting CP), Rúben Neves (Wolverhampton Wanderers – Anglia), Bruno Fernandes (Manchester United – Anglia),Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers – Anglia), Renato Sanches (Lille – Franciaország), Sérgio Oliveira (Porto), William Carvalho (Real Betis – Spanyolország)
TÁMADÓK:Pedro Goncalves (Sporting CP),André Silva (Eintracht Frankfurt – Németország),Bernardo Silva (Manchester City – Anglia),Cristiano Ronaldo (Juventus – Olaszország),Diogo Jota (Liverpool – Anglia), Goncalo Guedes (Valencia – Spanyolország),Joao Félix (Atlético Madrid – Spanyolország), Rafa Silva (Benfica)

Németország–Magyarország

Spanyolország a portugálokkal szemben egy könnyebb csoportba került: a lengyelekkel, a szlovákokkal és a svédekkel fog összecsapni. A mai mérkőzés után még Litvániával ütközik meg a spanyol válogatott a felkészülés jegyében.

Május 29., szombat,
Stockholm: Svédország–Finnország 2–0 (Quaison, S. Larsson)
Június 1., kedd,
Ried (Ausztria), 18.00: Szlovákia–Bulgária 1–1 (Bénes)
Június 1. kedd, Wroclaw, 20.45: Lengyelország–Oroszország 1–1 (Swierczok)
Június 5., szombat, Stockholm, 20.45: Svédország–Örményország
Június 6., vasárnap, Bécs, 17.30: Ausztria–Szlovákia
Június 8., kedd, Poznan, 18.00: Lengyelország–Izland
Június 8., kedd, Leganés, 20.45: Spanyolország–Litvánia

Joao Félix számára különleges lehet a mai találkozó, hiszen a klubcsapata, az Atlético Madrid stadionjában rendezik meg a mérkőzést.

Mint ismert, egyetlen Real Madrid-játékos sem került be a spanyol válogatott Európa-bajnoki keretébe. Sosem fordult még elő ilyen felnőtt világversenyen. A szóba jöhető játékosok közül Sergio Ramos, Nacho, Isco és Marco Asensio behívásától eltekintett Luis Enrique szövetségi kapitány, Dani Carvajal és Lucas Vázquez pedig sérülés miatt maradt ki.

Nem tagja a keretnek Jesús Navas, Sergio Canales, saját kérésére Inigo Martínez, valamint a La Liga gólpasszkirálya, a mögöttünk hagyott bajnoki idényben 14 gólig és 13 asszisztig jutó Iago Aspas sem. Bekerült viszont a frissiben honosított Aymeric Laporte, a Wolverhamptont erősítő Adama Traoré, a PSG-nél futballozó Pablo Sarabia, valamint a Chelsea-vel a Bajnokok Ligája döntőjére készülő César Azpilicueta is, aki 2018 novembere óta először kapott meghívót a válogatottba.

A Manchester Cityt négy (Laporte, Eric García, Rodri, Ferran Torres), az FC Barcelonát három (Sergio Busquets, Jordi Alba, Pedri) játékos képviseli a nemzeti csapatban.

„Nem pont ezt a keretet képzeltem el, de fontos játékosokra nem számíthatunk sérülés miatt – mondta Luis Enrique a kerethirdetést követő sajtótájékoztatón. – Sergio Ramos azért nem került be, mert január óta gyakorlatilag nem edzett a csapattársaival és nem játszott mérkőzést. Tegnap felhívtam őt telefonon. Azt tanácsoltam neki, hogy legyen kicsit öncélú a nyáron és próbálja meg visszanyerni a legjobb formáját.”

SPANYOLORSZÁG – VÉGLEGES KERET (24 fő)
KAPUSOK
: Unai Simón (Athletic Bilbao), David de Gea (Manchester United – Anglia), Robert Sánchez (Brighton – Anglia)
VÉDŐK: José Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City – Anglia), Eric García (Manchester City – Anglia), Diego Llorente (Leeds United – Anglia), César Azpilicueta (Chelsea – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Marcos Llorente (Atlético Madrid), Sergio Busquets (Barcelona), Rodri (Manchester City – Anglia), Pedri (Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool – Anglia), Koke (Atlético Madrid), Fabián Ruiz (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: Dani Olmo (RB Leipzig – Németország), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Álvaro Morata (Juventus – Olaszország), Gerard Moreno (Villarreal), Ferran Torres (Manchester City – Anglia), Adama Traoré (Wolverhampton – Anglia), Pablo Sarabia (PSG – Franciaország)

Svédország–Lengyelország

A portugálok és a spanyolok legutóbbi két összecsapása egyaránt döntetlent hozott: legutóbb tavaly októberben 0–0-ra végeztek felkészülési mérkőzésen, míg a 2018-as világbajnokságon egy emlékezetes 3–3-at játszottak.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SPANYOLORSZÁG–PORTUGÁLIA LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!