Eb 2020, J-csoport: egy híján tíz gólt szereztek az olaszok!

2019.11.18. 22:41
A sokadik olasz gólt már a hajrára csapatkapitánnyá előlépő Ciro Immobile is hitetlenkedve fogadta (Fotó: AFP)
Az olasz labdarúgó-válogatott gálával zárta le a 2020-as Európa-bajnokság selejtezőjét: Roberto Mancini tanítványai hazai pályán 9–1-re kiütötték Örményországot a J-csoport hétfői játéknapján. A már szintén Eb-résztvevő Finnország 2–1-re kikapott Görögországban, míg a biztos playoffrésztvevő Bosznia-Hercegovina második félidei gólokkal győzött 3–0-ra Liechtensteinben.

EB-SELEJTEZŐK
10. FORDULÓ
J-CSOPORT
Olaszország–Örményország 9–1 (Immobile 8., 33., Zaniolo 9., 64., Barella 29., Romagnoli 72., Jorginho 76. – 11-esből, Orsolini 78., Chiesa 91., ill. Babajan 79.)
Görögország–Finnország 2–1 (Mantalosz 47., Galanopulosz 70., ill. Pukki 27.)
Liechtenstein–Bosznia-Hercegovina 0–3 (Civic 57., Hodzic 64., 72.)

Amikor Ciro Immobile befejelte az első olasz gólt, még kevesen hitték, hogy ekkora parádé lesz a palermói meccs vége, és talán még akkor sem gondolt senki rekordközeli eredményre, amikor – Nicolo Zaniolo higgadt befejezése, majd a leshatár két jó ütemű áttörése következtében – 4–0-val fordultak a csapatok. A második játékrészben jó ideig tartották magukat az örmények, aztán az ötödiknél megtörtek, és az utolsó húsz percben kaptak még négyet – igaz, legalább a szépítés összejött nekik.

Riccardo Orsolini az első válogatott fellépését góllal ünnepelte, az első válogatott gólját szerezte Federico Chiesa is, míg a squadra azzurra először zárt 10/10-es mérleggel selejtezősorozatot – és először épített 11 mérkőzéses győzelmi szériát. Olyan sem volt még korábban, hogy az olasz nemzeti csapatnak hét különböző játékosa találjon be az ellenfél kapujába.

OLASZORSZÁG–ÖRMÉNYORSZÁG – AZ 1. FÉLIDŐ GÓLJAI

Még egy kis stat: kettő hónap híján száz évvel ezelőtt fordult elő az olasz válogatottal először, hogy 9 gólt szerzett egy mérkőzésen – a Franciaország elleni barátságos találkozón 9:4-re nyert Olaszország 1920. január 18-án. Az 1928-as nyári olimpia bronzmeccsén ennél is többet lőtt az olasz nemzeti együttes, Egyiptomot 11:3-ra intézte el. Húsz évvel később, 1948-ban a londoni nyári játékokon aztán 9:0-ra győzött az Egyesült Államok ellen a squadra azzurra.

OLASZORSZÁG–ÖRMÉNYORSZÁG – A 2. FÉLIDŐ GÓLJAI

Vaduzban a liechtensteiniek sokáig jól tartották magukat, főképp Benjamin Büchel kapus védéseinek köszönhetően őrizték a reményt, hogy a 79. válogatott meccsét játszó, 35 éves Michele Polverino pontszerzéssel búcsúzik a nemzeti csapattól, de aztán jött a ferencvárosi Eldar Civic, valamint a fehérvári Armin Hodzic, és a két magyarországi légiós három góllal érvényesítette a papírformát: Bosznia-Hercegovina hazavitte a három pontot.

A bosnyákok maradtak a csoport negyedik helyén, mert bár Teemu Pukki Eb-selejtezőbeli tizedik góljával vezettek a finnek Athénban, Görögország végül megfordította az állást, és győzelemmel fejezte be a számára amúgy sikertelen kvalifikációs sorozatot.