A spanyolok Szlovákia kiütésével bejutottak a nyolcaddöntőbe

2021.06.23. 17:50
Ferran Torres (fehérben) parádés gólt lőtt, de a meccs már az ő találata előtt eldőlt (Fotó: AFP)
Spanyolország 5–0-ra megverte Szlovákiát a labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének utolsó, harmadik fordulójában, ezzel a Lengyelországot legyőző Svédország mögött az E-csoport második helyezettjeként bejutott a legjobb 16 közé, és készülhet a Horvátország elleni koppenhágai nyolcaddöntőre.

Az Európa-bajnokságok történetében korábban egyszer fordult elő, hogy egy csapat mindhárom csoportmérkőzésén döntetlent játsszon, erre az alkalomra a magyar válogatott szurkolójaként jól emlékezhetünk: 2016-ban Portugália jutott tovább három iksszel a négy legjobb csoportharmadik egyikeként, majd nyerte meg a kontinensbajnokságot.

Most a spanyolok álltak két döntetlennel két forduló után, és abban az esetben ha Lengyelország nem győzi le Svédországot, akkor ők is tovább tudtak volna jutni három döntetlennel – de Luis Enrique és együttese nyilvánvalóan nem erre bazírozott.

A spanyolok alapcsapata – már ha esetükben lehet egyáltalán ilyenről beszélni… – négy helyen módosult erre a mérkőzésre: a koronavírusos megbetegedéséből felgyógyuló Sergio Busquets mellett Eric García, Pablo Sarabia és César Azpilicueta is bekerült a kezdőbe, utóbbi futballista 2018 novembere óta először lépett pályára nemzeti színekben. A spanyoloknál nagy tornán legutóbb a Franciaország elleni 2006-os vb-meccsen kezdett két, a 21. életévét még be nem töltő fiatal, akkor egy bizonyos Sergio Ramos és Cesc Fabregas, most pedig Eric García és a már szinte alapembernek minősülő Pedri. A vendégeknél a ferencvárosi Róbert Mak a szlovákok harmadik mérkőzésén is kezdőként kapott lehetőséget.

A spanyolok már az első percekben magukhoz ragadták a kezdeményezést, és alig több mint tíz perc játék után rögtön nagy gólszerzési lehetőséghez jutottak, ám a Koke megrúgásáért a videobíró közreműködésével megítélt tizenegyest Álvaro Morata kihagyta. Az előző, lengyelek elleni meccsen Gerard Moreno rontott büntetőt. Legutóbb a 2000-es Eb-n Hollandia hibázott el egynél több tizenegyest.

Szűk húsz perccel később nem mindennapi jelenetnek lehettek szemtanúi a sevillai La Cartuja Stadion nézői: Sarabia lövése után a lécről jó magasra felperdülő, majd onnan lehulló labdát a meccs addigi pozitív hőse, Martín Dubravka beütötte a saját kapujába. Talán a nap zavarhatta meg a Newcastle United kapusát, bár erre a potyára még az sem lehet mentség. Ez volt az idei Eb-n a hetedik (de nem utolsó) öngól, és a harmadik, amely kapus nevéhez köthető.

Az első félidő végén az Európa-bajnokság előtt honosított Aymeric Laporte fejesével a spanyol csapat megduplázta az előnyét, majd a szünet után beindult a henger, Sarabia és 44 másodperccel a becserélése után Ferran Torres is betalált, utóbbi gyönyörű, sarkazós mozdulattal. Aztán Juraj Kucka is beügyetlenkedte a labdát a saját kapujába Pau Torres fejesét követően, így a 71. percre kialakult az 5–0-s végeredmény. A spanyoloknak most szinte minden összejött, ami az előző két mérkőzésen nem, s elkönyvelték történetük 50. győzelmét nagy tornán.

Spanyolország a lengyeleket megverő svédek mögött csoportmásodikként zárt, így a D-csoportban második helyen végző horvátokkal játszik Koppenhágában a legjobb 16 között. Szlovákia kiesett (akárcsak Lengyelország), mert a hárompontos csoportharmadikak közti összevetésben neki a legrosszabb a gólkülönbsége (2–7).

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
E-CSOPORT

SZLOVÁKIA–SPANYOLORSZÁG 0–5 (0–2)
Sevilla, La Cartuja Stadion, 11 204 néző. Vezette: Björn Kuipers (holland)
SZLOVÁKIA: Dúbravka – Pekarík, Satka, Skriniar, Hubocan – Haraslín (Suslov, 69.), Kucka, Hromada (Lobotka, a szünetben), Mak (Weiss, 69.) – Hamsík (Bénes, 90.) – Duda (Duris, a szünetben). Szövetségi kapitány: Stefan Tarkovic
SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – Azpilicueta (Oyarzabal, 77.), Eric García (Pau Torres, 71.), Laporte, Jordi Alba – Koke, Busquets (Thiago, 71.), Pedri – Sarabia, Morata (Ferran Torres, 66.), Gerard Moreno (A. Traoré, 77.). Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Gólszerző: Dúbravka (30. – öngól), Laporte (45+3.), Sarabia (56.), Ferran Torres (67.), Kucka (71. – öngól)

A csoport másik mérkőzésén
Svédország–Lengyelország 3–2 (Forsberg 2., 59., Claesson 90+4., ill. Lewandowski 61., 84)

KAPUSOK:
1 – Martin Dúbravka (Newcastle – Anglia), 12 – Dusan Kuciak (Lechia Gdansk – Lengyelország), 23 – Marek Rodák (Fulham – Anglia)
VÉDŐK: 2 – Peter Pekarík (Hertha BSC – Németország), 5 – Lubomír Satka (Lech Poznan – Lengyelország), 3 – Denis Vavro (Huesca – Spanyolország), 14 – Milan Skriniar (Internazionale – Olaszország), 15 – Tomás Hubocan (Omonia Nicosia – Ciprus), 24 – Martin Koscelník (Slovan Liberec – Csehország), 4 – Martin Valjent (Mallorca – Spanyolország), 16 – Dávid Hancko (Sparta Praha – Csehország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 17 – Marek Hamsík (IFK Göteborg – Svédország), 22 – Stanislav Lobotka (Napoli – Olaszország), 13 – Patrik Hrosovsky (Genk – Belgium), 19 – Juraj Kucka (Parma – Olaszország), 8 – Ondrej Duda (1. FC Köln – Németország), 11 – Bénes László (Augsburg – Németország), 25 – Jakub Hromada (Slavia Praha), 6 – Ján Gregus (Minnesota United – Egyesült Államok)
TÁMADÓK: 21 – Michal Duris (Omonia Nicosia – Ciprus), 9 – Róbert Bozeník (Feyenoord – Hollandia), 20 – Róbert Mak (FERENCVÁROSI TC), 7 – Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), 18 – Lukás Haraslín (Sassuolo – Olaszország), 10 – Tomás Suslov (Groningen – Hollandia), 26 – Ivan Schranz (Jablonec – Csehország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Stefan Tarkovic

A SPANYOL KERET
KAPUSOK
: 23 – Unai Simón (Athletic Bilbao), 1 – David de Gea (Manchester United – Anglia), 13 – Robert Sánchez (Brighton – Anglia)
VÉDŐK: 14 – José Gaya (Valencia), 18 – Jordi Alba (Barcelona), 4 – Pau Torres (Villarreal), 24 – Aymeric Laporte (Manchester City – Anglia), 12 – Eric García (Manchester City – Anglia), 3 – Diego Llorente (Leeds United – Anglia), 2 – César Azpilicueta (Chelsea – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 – Marcos Llorente (Atlético Madrid), 5 – Sergio Busquets (Barcelona), 16 – Rodri (Manchester City – Anglia), 26 – Pedri (Barcelona), 10 – Thiago Alcantara (Liverpool – Anglia), 8 – Koke (Atlético Madrid), 17 – Fabián Ruiz (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: 19 – Dani Olmo (RB Leipzig – Németország), 21 – Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), 7 – Álvaro Morata (Juventus – Olaszország), 9 – Gerard Moreno (Villarreal), 11 – Ferran Torres (Manchester City – Anglia), 20 – Adama Traoré (Wolverhampton – Anglia), 22 – Pablo Sarabia (PSG – Franciaország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Enrique