Őrült második félidő után verték meg az oroszokat a dánok, és jutottak tovább

HARMATH ÁKOS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)HARMATH ÁKOS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2021.06.21. 22:50
Poulsen (20) góljánál és a végén is elhasaltak az oroszok (Fotó: AFP)
A labdarúgó Európa-bajnokság B-csoportjának 3. fordulója őrült izgalmakat követően az elején még kiesésre álló Dánia 4–1-re legyőzte Oroszországot, és a csoport második helyén végezve bekerült a legjobb 16 közé.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
B-CSOPORT
OROSZORSZÁG–DÁNIA 1–4 (0–1)

Koppenhága, Parken Stadion, 23 644 néző. Vezette: Turpin (francia)
OROSZORSZÁG: Szafonov – Gyivejev, Dzsikija, Kudrjasov (Karavajev, 67.) – Mário Fernandes, Ozdojev (Zsemaletgyinov, 61.), Zobnyin, Kuzjajev (M. Muhin, 67.) – Alekszej Mirancsuk (Szobolev, 61.), Golovin – Dzjuba. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov
DÁNIA: Schmeichel – A. Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (Stryger Larsen, 60.), Höjbjerg, Delaney (Jensen, 85.), Maehle – Braithwaite (Cornelius, 85.), Poulsen (Dolberg, 60.), Damsgaard (Nörgaard, 72.). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand
Gólszerző: Dzjuba (70. – 11-esből), ill. Damsgaard (38.), Poulsen (59.), A. Christensen (79.), Maehle (82.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Mivel a B-csoport harmadik fordulója előtt csak az volt biztos, hogy a belgák már továbbjutottak, az orosz és a dán válogatott is csak akkor lehetett biztos a legjobb 16 közé kerülésben, ha megnyeri a koppenhágai mérkőzést – ráadásul a dánoknak többgólos győzelemre volt szükségük.

Ennek megfelelően nagy iramban kezdtek a felek – igaz, az első igazi helyzetre a 18. percig kellett várni: gyors orosz megindulás végén Alekszandr Golovin lövését védte lábbal Kasper Schmeichel, s a folytatásban is többet veszélyezettek a pályaválasztó vendégek. A hazai közönség támogatását élvező dánok a félidő felétől fokozatosan átvették az irányítást, előbb Pierre-Emile Höjbjerg oldalhálóban landoló bombájával jelezték, ők is ott vannak a pályán, majd jött a 38. perc.

Formás hazai akció végén Mikkel Damsgaard kapott labdát a tizenhatos előterében, majd 20 méterről, jobbal védhetetlenül csavart bal felső sarokba. A szünetig a dánok újabb nagy erőfeszítéseket tettek a második góljuk megszerzése érdekében, ám hiába törte fel a háló az oroszok hátát, kibekkelték egygólos hátrányban a hátralévő néhány percet.

A szünetben Csercseszov kapitány minden bizonnyal felhívta övéi figyelmét arra, hogy a másik meccsen még nem esett gól, így ekkor utolsó helyen álltak a csoportban. Ennek azonban csak a kőkemény belépőkben akadt nyoma, helyzetekben nem. Negyedóra telt el a szünet után, amikor az Eb eddigi legőrültebb percei következtek: előbb Roman Zobnyin elképesztő hibája után a dánok megszerezték a második góljukat – az orosz röviden adott haza Yussuf Poulsen meg élt a lehetőséggel, és Matvej Szafonov elfektetése után az üres kapuba passzolt.

Felrobbant a Parken Stadion lelátója, hiszen ezzel óriási lépést tett a továbbjutás felé a dán csapat, s alig néhány perccel később ismét hangorkánban tört ki a stadion: Romelu Lukaku gólja azt jelentette, hogy a dánok pillanatnyilag a második helyen állnak, ám hosszú videózás után Szentpéterváron visszavonták a dán találatot. Az extázis így csupán néhány percig tartott, főleg hogy az oroszok összehoztak egy büntetőt, amelyet Artyom Dzjuba gólra váltott (1–2) – ami ismét számolgatást eredményezett.

A dánok azonban nem hagyták annyiban, és a hajrában Andreas Christensen bombagóljával és Joakim Maehle találatával bebiztosították második helyet a csoportban – merthogy közben a belgák kétszer is betaláltak a finneknek –, míg az oroszok a csoport utolsó helyén zárva kiestek.

Ez pedig – sok egyéb mellett – azt is jelenti, hogy a magyar válogatott szerda esti győzelme esetén biztosan továbbjut, mert már van két 3 pontos csoportharmadik.

Finnország–Belgium 0–2
Négyszer ünnepelhetett a dán válogatott és a közönség (Fotó: AFP)

A KÉT CSAPAT JÁTÉKOSKERETE

OROSZORSZÁG – VÉGELEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 1 Anton Sunyin (Dinamo Moszkva), 12 Jurij Djupin (Rubin Kazany), 16 Matvej Szafonov (FK Krasznodar)
VÉDŐK: 18 Jurij Zsirkov (Zenit), 13 Fjodor Kudrjasov (Antalyaspor – Törökország), 14 Georgij Dzsikija (Szpartak Moszkva), 2 Mário Fernandes (CSZKA Moszkva), 5 Andrej Szemjonov (Ahmat Groznij), 4 Vjacseszlav Karavajev (Zenit), 3 Igor Gyivejev (CSZKA Moszkva), 24 Roman Jevgenyev (Dinamo Moszkva)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 17 Alekszandr Golovin (Monaco – Franciaország), 20 Alekszej Ionov (FK Krasznodar), 11 Roman Zobnyin (Szpartak Moszkva), 23 Daler Kuzjajev (Zenit), 15 Alekszej Mirancsuk (Atalanta – Olaszország), 6 Gyenyisz Cserisev (Valencia – Spanyolország), 7 Magomed Ozdojev (Zenit), 8 Dmitrij Barinov (Lokomotiv Moszkva), 21 Danyiil Fomin (Dinamo Moszkva), 19 Rifat Zsemaletgyinov (Lokomotiv Moszkva), 26 Makszim Muhin (Lokomotiv Moszkva), 25 Gyenyisz Makarov (Rubin Kazany)
TÁMADÓK: 22 Artyom Dzjuba (Zenit), 10 Anton Zabolotnyij (Szocsi), 9 Alekszandr Szobolev (Szpartak Moszkva)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Sztanyiszlav Csercseszov

DÁNIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 1
Kasper Schmeichel (Leicester City – Anglia), 22 Frederik Rönnow (Schalke – Németország), 16 Jonas Lössl (Midtjylland)
VÉDŐK: 4 Simon Kjaer (Milan – Olaszország), 6 Andreas Christensen (Chelsea – Anglia), 3 Jannik Vestergaard (Southampton – Anglia), 5 Joakim Maehle (Atalanta – Olaszország), 17 Jens Stryger Larsen (Udinese – Olaszország), 2 Joachim Andersen (Fulham – Anglia), 18 Daniel Wass (Valencia – Spanyolország), 13 Mathias Jörgensen „Zanka”(FC Köbenhavn), 26 Nicolai Boilesen (FC Köbenhavn)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 Christian Eriksen (Internazionale – Olaszország), 8 Thomas Delaney (Borussia Dortmund – Németország), 23 Pierre-Emile Höjbjerg (Tottenham – Anglia), 15 Christian Nörgaard (Brentford – Anglia), 24 Mathias Jensen (Brentford – Anglia), 25 Anders Christiansen (Malmö – Svédország), Jonas Wind (FC Köbenhavn)
TÁMADÓK: 20 Yussuf Poulsen (RB Leipzig – Németország), 9 Martin Braithwaite (Barcelona – Spanyolország), 21 Andreas Cornelius (Parma – Olaszország), 12 Kasper Dolberg (Nice – Franciaország), 11 Andreas Skov Olsen (Bologna – Olaszország), 7 Robert Skov (Hoffenheim – Németország), 14 Mikkel Damsgaard (Sampdoria – Olaszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Kasper Hjulmand