Eb 2020: a spanyolok „szétfutották” ellenfeleiket – az olaszokat is sikerül?

P. Gy.P. Gy.
2021.07.06. 14:34
Pedriékkel sokszor a svájciak sem tudták tartani a lépést a negyeddöntőben (Fotó: AFP)
Elérkeztünk a finishez, innentől egy londoni négyes tornaként folytatódik a labdarúgó Európa-bajnokság. A kedden 21 órakor kezdődő első elődöntőben az lesz a kérdés, hogy az olaszok tudnak-e annyi előnyt szerezni az első játékrészben, amit az ellenfeleiket eddig rendre szétfutó spanyolok nem tudnak behozni. A két latin csapat csatája egyébként a kontinenstornák legnagyobb hagyományú párharca, nincs még egy olyan párosítás, amely ilyen gyakran fordult volna elő az Eb-ken.

ELŐDÖNTŐ, JÚLIUS 6., 21.00, LONDON

OLASZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG

Az olaszok eddig mind az öt mérkőzésüket megnyerték az Európa-bajnokságon, s csak egyszer kényszerültek hosszabbításra, az osztrákok elleni nyolcaddöntőben, amikor 120 perc után 2–1-re diadalmaskodtak. Roberto Mancini együttese két 3–0-s sikerrel indított, előbb a törökök, majd a svájciak ellen. Ezt követte egy 1–0-s diadal a walesiek felett, igaz, akkor csak hárman szerepeltek az alapcsapatból. Az Ausztria elleni győzelemről már ejtettünk szót, végül a negyeddöntőben a világranglistát vezető Belgiumot verték meg 2–1-re.

A spanyol válogatott ezzel szemben hektikusan szerepelt eddig, hiszen úgy van ott az elődöntőben, hogy a rendes játékidőben csupán egy meccset tudott megnyerni, mégpedig a szlovákok elleni harmadik csoporttalálkozót. Igaz, azt kiütéssel (5–0). Előtte előbb a svédekkel (0–0), majd a lengyelekkel (1–1) is döntetlenre végzett. A kieséses szakaszban a horvátokat 3–3 után a hosszabbításban 5–3-ra győzte le, majd a nyolc között a svájciakat 1–1 után a tizenegyespárbajban múlta felül 3–1-re.

♦ Az egymás elleni eredményekről több, eltérő kimutatás is létezik, az UEFA szerint 37-szer találkoztak és kiegyenlített a mérleg: mindkét válogatott 11-szer győzött, a döntetlenek száma 15, a gólkülönbségben hárommal az olaszok jobbak (43–40).

♦ Abban egyetértés van a különböző források között, hogy Eb-mérkőzéseken eddig hatszor mérték össze az erejüket. A selejtezők során még sosem botlottak egymásba, viszont övéké a kontinenstornák leggyakoribb párosítása. Kétszer az olaszok nyertek, egyszer a spanyolok, háromszor ikszeltek. Ezek általában nem voltak gólokban gazdag mérkőzések, kivéve a 2012-es Eb döntőjét, amelyben a spanyolok 4–0-ra lépték le az olaszokat. A győztesek góljait David Silva, a most is csapattag Jordi Alba, Fernando Torres, valamint Juan Mata szerezte. Luis Enrique mostani csapatából a kapitány Sergio Busquets is végigjátszotta azt a kilenc évvel ezelőtti mérkőzést. Az olaszoknál a két rutinos középső védő, Leonardo Bonucci és Giorgio Chiellini jutott szerephez, mind a ketten végig ott voltak a pályán.

♦ A 2016-os franciaországi Eb-n a nyolcaddöntőben találkoztak, és az olaszok Chiellini és Graziano Pelle góljával 2–0-ra nyertek, amivel elbúcsúztatták a címvédő spanyolokat. Azon a találkozón az olaszoktól még Bonucci, Alessandro Florenzi, valamint csereként Lorenzo Insigne jutott szóhoz, míg a spanyoloktól David de Gea, Jordi Alba, Busquets és Morata volt kezdő a mostani kerettagok közül.

A vb-kvalifikációk során is hatszor meccseltek egymással, olasz szemszögből nézve itt is 2–3–1 a mérleg, legutóbb a 2018-as oroszországi vb selejtezőjében kerültek egy csoportba. 2016 októberében Torinóban 1–1-re végeztek úgy, hogy Daniele De Rossi tizenegyesével az olaszok a 82. percben tartották otthon az egyik pontot. A visszavágón, szűk egy évvel később a Real Madrid stadionjában Isco duplájával és a jelenleg is kerettag Álvaro Morata góljával 3–0-ra nyertek a spanyolok.

♦ A negyeddöntőkig bezárólag a spanyoloké volt az Eb egyik legmozgékonyabb csapata. Luis Enrique válogatottjában négy olyan játékos van, aki az eddigi adatok alapján bekerült a kontinenstorna 15 legtöbbet futó labdarúgója közé. Az élen a 18 éves Pedri áll 61.5 km-rel, Laporte a hetedik 53.2-vel, Koke a tizedik 52.5-tel és Jordi Alba a 13. 51.2 km-rel. Az olaszoktól ezzel szemben csak Jorginho van ott a legjobb 15-ben, aki a harmadik 57.7-tel, igaz, ezt 465 perc alatt tette meg, ellentétben Pedri 509, illetve Laporte 510 percével.

A spanyolok egy kivétellel eddig az összes ellenfelüknél nagyobb távot tettek meg a pályán. A negyeddöntőben a svájciaknál hét kilométerrel futottak többet (147.7–140.4 km), a nyolcaddöntőben a horvátoknál 11 (147.9–136.5), a csoportkörben a szlovákoknál hét (107.5–100.7), a lengyeleknél egy (109.8–108.4) kilométerrel teljesítettek többet. Egyedül a svédek futottak többet náluk (113.5–110.7), mert ott már kijött az óriási, labdabirtoklásbeli különbség, ugyanis 75 százalékban volt a spanyoloknál a labda (ezen a meccsen volt a legnagyobb a labdabirtoklási fölényük a spanyoloknak), és ekkora különbségnél már természetes, hogy a labdát kergető csapat kénytelen többet futni.

A kapura lövések számát tekintve az olasz Ciro Immobile vezet, aki – holtversenyben a portugál Cristiano Ronaldóval és a cseh Patrik Schickkel, de ők már elbúcsúztak a tornától – 16-szor vette célba az ellenfél kapuját. Őket a spanyol Dani Olmo követi 15 próbálkozással, majd egy hatos holtversenyben többek között két honfitársa, Álvaro Morata, Gerard Moreno és az olasz Lorenzo Insigne jön a sorban 14 kísérlettel.

♦ A jelenlegi Eb résztvevői közül a spanyolok szerezték a legtöbb gólt, 12-t, ezekből hármat öngólként könyveltek el. Luis Enrique válogatottja a labdabirtoklásban (67.2 százalék) és a pontos passzok arányában (89.4) is a legjobb a mezőnyben.

Olaszország továbbra is két parádés sorozatot tudhat a magáénak: egyrészt a belgák ellen sorrendben a 32. mérkőzésén maradt veretlen (27 győzelem, 5 döntetlen a mérleg), másfelől zsinórban a 13. találkozóját nyerte meg (igaz, az osztrákok elleni csupán hosszabbításban).

A spanyol válogatott a legutóbbi 29 mérkőzésén csak egyszer kapott ki, tavaly novemberben a Nemzetek Ligájában Ukrajnától 1–0-ra, 13 találkozó óta őrzi veretlenségét, a mérlege hat győzelem, hét döntetlen.

A spanyolok négyszer jutottak be az Eb elődöntőjébe és mindig továbbjutottak, 1964-ben éppen a magyar válogatott ellen. Az olaszok mérlege: három fináléba jutás és egy kiesés.

♦ Az Eb-k eddigi történetében az olaszok és a spanyolok (5–5) vettek részt a legtöbb tizenegyespárbajban. A spanyolok ezekből négyet meg is nyertek, ezzel ők tartják a rekordot, míg az olaszok háromszor is alulmaradtak a szétlövésben, ez negatív csúcs, melyet a hollandokkal és az angolokkal együtt értek el.