Az átalakított McLarenek uralták a Német GP nyitányát

2012.07.20. 09:55
Jenson Button jól kezdett: apró reménysugár, hogy véget ér a rémes sorozat? (Fotó: Action Images)
A jelek szerint jól sikerült a McLaren-Mercedes átalakítása, az új oldaldobozzal felszerelt autóval Jenson Button és Lewis Hamilton uralta a Német Nagydíj első szabadedzését. Button a felhős időben a tréning elején több gyors kört is futott, s az időnként eleredő, majd elálló esőben senki sem érhetett a közelébe. Az utolsó tíz percre felszáradó pályán Hamilton fél másodpercre megközelítette csapattársát. A harmadik helyen Fernando Alonso, a negyediken Michael Schumacher zárt, míg Sebastian Vettel csak a 12. lett.

A csapatok többsége a hockenheimi versenyhétvége pénteki napján próbálta/próbálja ki azokat a fejlesztéseit, amelyeket két hete a nagy eső miatt nem tudott finomhangolni a Brit Nagydíjon. A Lotus-istálló pedig a Mercedes által az idény elején kifejlesztett dupla DRS saját verzióját vetette be először – méghozzá Kimi Räikkönen autóján.

HOCKENHEIMRING

A pálya adatai:
Hosszúság: 4.574 km
Teljes versenytáv: 67 kör (306.458 km)
Pályacsúcs: 1:13.306 (Michael Schumacher, Ferrari, 2004)
Versenyen futott leggyorsabb kör: 1:13.780 (Kimi Räikkönen, McLaren, 2004)

Tavalyelőtti verseny:

Pole pozíció: Sebastian Vettel (1:13.791; Red Bull)
Futamgyőztes: Fernando Alonso (1:27:38.864; Ferrari)
Leggyorsabb kör: Sebastian Vettel (1:13.791; Red Bull)

A szabadedzésen három tesztpilóta kapott lehetőséget: Dani Clos Narain Karthikeyant helyettesítette a HRT-nél, Paul di Resta Force Indiájában Jules Bianchi ült (a francia a Brit GP-n egyetlen kört kapott az esőben), míg a Williamsnél Valtteri Bottas szokás szerint Bruno Senna autójában száguldott.

Elsőként Vergne hagyta el a boxutcát a Toro Rossóval, miközben szemerkélni kezdett az eső. Az első percben a mezőny fele a pályára hajtott az autó működését ellenőrzendő.

A McLarenen új oldaldoboz látható, az alján világító érzékelővel. A Ferrari szokás szerint az első légterelőre fújt festékkel ellenőrzi autója aerodinamikai hatékonyságát.

A csapatok erre a hétvégére a közepesen kemény és a lágy gumikat kapták meg, és pénteken kipróbálhatják azokat az új, kemény keverékű gumikat, amelyeket a brit eső miatt két hete nem volt lehetőségük tesztelni. Mivel tavaly a Nürburgringen volt a Német GP, a Pirelli visszatérése óta először szállít gumikat Hockenheimbe, a többi pályával szemben (de Bahreinhez hasonlóan) nincs tapasztalata az előző évről.

Az első mért kör Kobajasié: 1:55.569. A japán autója a hosszú egyenes végi hajtőkanyarban lefutott az útról. Miután a japán visszatért a boxba, Ricciardo kinézett a pályára, de nem futott mért kört.

Néhány perc szünet után Button kezdte el tesztelni az átalakított McLarent. Csapata számára vízválasztó lesz a Német és a Magyar GP, ezeken derül ki, hogy mennyire eredményes a mérnöki stáb elmúlt hónapokban végrehajtott munkája. Button első mért köre 1:18.759 perc lett.

Miközben a Force India motorhome-jában a csapat tavalyi versenyzőpárosa, Di Resta és Adrian Sutil beszélgetett, Button 1:17.410-re javított, és tovább gyorsult, 1:17.240-ig jutott. Grosjean a Lotusszal két másodperccel gyengébb idővel kezdett.

Button egy lassabb kör után 1:16.595-ös eredményt ért el, messze a leggyorsabb volt a korai szakaszban a pályára hajtók közül.

Ahogy a versenyzők egyre gyorsabbá váltak a kemény és közepesen kemény száraz pályás gumikkal, intenzívebbé vált az eső, és többen is megcsúsztak – egyikük Webber, a két héttel ezelőtti silverstone-i futam győztese volt. Főleg a hosszú egyenes végén, a hajtűkanyar előtti fékező zóna volt veszélyes.

A versenyzők jobbnak látták, ha visszatérnek a boxba, kiürült a pálya. Fél óra elteltével Button, Grosjean (1.7 mp hátrány), Pérez, Bottas, Rosberg (4.2), Kovalainen, Glock, Hamilton (5.3), Vergne, Petrov, Webber, Clos, Kobajasi (38.7) volt a sorrend.

14.00: a verseny rajtja
Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be.

Vergne kiment a pályára slick gumikon, a Toro Rosso pilótája szerint nem volt veszélyes a pálya, s javítani is tudott eredményén. A csapatáról közben az a pletyka terjedt el, hogy Giorgio Ascanelli technikai igazgató, aki már Vettel futamgyőzelme idején is az istálló műszaki vezetője volt, elhagyta a gárdát.

A helyszínen tartózkodó szakértők szerint a McLaren a Ferrari oldaldobozát másolta le, ami azért érdekes, mert a Ferrari a McLaren év eleji oldaldoboza mintájára alakította ki a sajátját – csak éppen sokkal hatékonyabban.

Az eső elállt, a pálya a 37. percre ismét megtelt autókkal. Massa feljött az 5. helyre, Hamilton viszont nem tudott Kovalainen elé kerülni, és az élen nem változott a helyzet.

Pár perc elteltével újra rákezdett az eső, ezúttal erősebben, mint korábban, a pálya ismét kiürült. Előtte Button a stadion részhez érve, a 12-es kanyarban kisodródott a pályáról.

Ez a zápor sem tartott sokáig, a 48. percre visszatérhettek a a pilóták a pályára. A Lotus szerelői nem győzték takargatni Räikkönen autóját a fotósok és a kamerák elől, titkolták a dupla DRS apróságait.

Az időeredmények ismét javultak, a pálya nagyon gyorsan felszáradt, de a kerékvető kövek vizesek maradtak, aki rájuk futott, megcsúszott.

Az 55. percben három autó kivételével mindenki a pályán volt. Alonso feljött a 2. helyre, de ő is 1.2 másodperce volt Buttontól. Az angol a csapatrádión közölte, nagyon elégedett az autóval, a módosítások remekül beváltak.

Räikkönen viszont sokat állt a boxban, fél órával a vége előtt csak neki nem volt mért köre. A többiek között Button, Hülkenberg, Alonso, Rosberg, Hamilton, Schumacher, Grosjean, Vettel, Ricciardo, Bottas, Vergne, Massa, Maldonado, Bianchi, Pérez, Kovalainen, Webber, Pic, Glock, Petrov, Clos, De la Rosa, Kobajasi volt a sorrend. A japánnak még mindig a legelején futott köre volt az egyetlen időeredménye.

Visszatért az eső, többen lecsúsztak a pályáról, majd ismét megtelt a boxutca. Egyre intenzívebbé vált az eső, egyedül Kobajasi körözött, ő is intermediate gumikon. Nyolc másodperc alá dolgozta a lemaradását, de nem tudott elmozdulni a 23. helyről.

Az eső gyorsan elállt, az utolsó bő tíz percre a pálya is felszáradt. Elsőként Schumacher került egy másodpercen belülre Button idejéhez képest. Räikkönen ezúttal is a boxban volt, de az utolsó hét percre kijött, csak a motorhibával küszködő Glock maradt csapata garázsában.

Négy perccel a vége előtt Hamilton felzárkózott Button mögé, a két átalakított McLaren állt az élen.

Két és fél perccel a leintés előtt Bottas a 12-es kanyarban kicsúszott a pályáról, és a gumifalnak ütközött. Az utolsó szektorban sárga zászlót lengettek, a pálya közepén rekord részidőt elérő Hamilton ezért nem is fejezte be utolsó mért körét.