F1: Verstappen három rajthelyes büntetést kapott

2021.09.12. 18:55
Verstappen Oroszországban három hellyel hátrébbről indul majd (Fotó: AFP)
Bő két órával a Formula–1-es Olasz Nagydíj futamának leintése után a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) hivatalos honlapján közölte, kivizsgálta Max Verstappen és Lewis Hamilton versenyen történt ütközését, amely után mindketten kiestek. E szerint a hollandot ítélték szabálytalannak, ezért a következő futamon, az Orosz Nagydíjon három rajthelyes büntetés vár rá.

Amint arról beszámoltunk, az Olasz Nagydíjat Daniel Ricciardo nyerte meg csapattársa Lando Norris előtt, míg a harmadik helyen az utolsó helyről rajtoló Valtteri Bottas végzett. A McLaren legutóbb 2012-ben nyert futamot, kettős győzelmet meg 2010-ben aratott ezelőtt, s az utolsó helyről indulva a dobogóra állni, sem mindennapos teljesítmény, szóval ezek önmagukban is bőven adhatnának témát a drukkereknek a futamok közé, ám a vasárnapi verseny 26. körében történtek elviszik a show-t.

Október 24., 21.00Amerikai Nagydíj, Austin

A kerékcseréjéről a pályára visszatérő Lewis Hamilton ugyanis és a világbajnoki pontversenyt vezető Max Verstappen éppen egymás mellett fékeztek a célegyenes végén lévő sikánnál, s az első részét még sikerült abszolválniuk, a sikán második felénél összeütköztek, s mindketten a verseny feladására kényszerültek.

A holland Red Bullja a kerékvetőn felpattanva nekiugratott a brit Mercedesének, s a jobb hátsó kerék meg is ütötte Hamilton fejét, aki egyértelműen a glóriának köszönhetően úszta meg súlyos sérülés nélkül.

A versenybírák az ütközés után röviddel jelezték, hogy az esettel csak a futam után foglalkoznak, s 17.15-re be is rendelték a versenyzőket maguk elé.

Hosszú tanácskozás végén az a döntés született, hogy a balesetért Max Verstappent terheli a felelősség, s a hivatalosan kiadott indoklás szerint túlnyomórészt a holland tehető felelőssé az ütközésért.

A stewardok a felvételek megtekintése után megállapították, hogy „a 44-es autó (Hamilton), ugyan elkerülő ívet választott, de részben az ő pozíciója okozta, hogy a 33-as autó (Verstappen) a rázókövekre ment. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy a 33-as autó egy pillanatig nem volt a manőver során a 44-es előtt, s a kanyarban sem volt teljesen mellette”.

A stewardok azt is hangsúlyozták, hogy a baleset oka elsődlegesen az, hogy Verstappen későn fékezett a kanyar előtt, s emiatt nem maradt számára elég hely a kettes kanyarnál.

Az FIA közleménye azt is leszögezi, hogy csak magát a balesetet vizsgálták, és annak következményeivel nem foglalkoztak. Vagyis azzal nem foglalkoztak, hogy az ütközés miatt mindkét pilóta feladni kényszerült a versenyt, így egyikük sem szerzett pontot.

A mai döntés értelmében Verstappen Szocsiban, a két hét múlva esedékes Orosz Nagydíjon az időmérőn szerzett rajthelyéhez képest három hellyel hátrébbről indulhat csak.