Népünnepély Hollandiában – Verstappen nyert és újra vezeti a vb-t!

H. L.H. L.
2021.09.05. 14:30
Verstappen az első holland versenyző, aki hazai pályán tudott nyerni (Fotó: AFP)
A Formula–1-es Holland Nagydíjat a Red Bull Racing pilótája, Max Verstappen nyerte meg. A második helyre a brit Lewis Hamilton ért oda, a dobogó harmadik fokára Valtteri Bottas állhatott fel.

Noha Max Verstappen fölényéről szólt a szombat, végül meglehetősen szorosan alakult az időmérő végjátéka Zandvoortban, hiszen Lewis Hamilton lemaradása mindössze 38 ezred volt az után, hogy a második szakaszban még több mint hét tizeddel elmaradt a fő riválistól.

Október 10., 11.00Török Nagydíj, Isztambul

A holland előnye ugyanakkor jóval nagyobb is lehetett volna hazai pályán, hiszen mint utóbb kiderült a hátsó szárny nem nyílt fel a Red Bull-on a célegyenesben.

A kisebb malőr nem állította meg Verstappent, aki a tizedik alkalommal parkolhatta le az autóját a pole pozícióba. Mellőle tehát a vb-összetettet három ponttal vezető Hamilton indulhatott, míg a második sorban Valtteri Bottas, valamint Pierre Gasly foglalhatott helyet.

A 72 körös verseny legnagyobb kérdése az volt, hogy Verstappennek sikerül-e hazai versenyzőként először nyerni Hollandiában, vagy Hamilton „elrontja” a zandvoorti népünnepélyt, és az F1 történetében elsőként éri el a százas határt a győzelmek számában.

Verstappen jól kapta el a rajtot, és sikerült megtartania a vezetést a hazai közönség örömére. Mögé változatlan sorrendben Hamilton, Bottas, Gasly és Charles Leclerc sorolt be az első ötösben, míg a Fernando Alonsóval összeérő Antonio Giovinazzi három pozíciót bukva a 10. helyre esett vissza.

A következő körökben aztán Verstappen gyorsan három másodperc fölé tornázta az előnyét, és ez az első etapban már nem is változott. Hamilton a 21. körben állt ki közepesekért, majd egy körrel később érkezett a Red Bull hollandja is, aki ugyancsak a sárga oldalfalú Pirelliken tért vissza a pályára.

A két vb-aspiráns között a két kevésbé jól sikerülő kerékcserét követően két másodpercre csökkent a különbség, majd Hamilton rövidesen lopni kezdte a távolságot az RB16B mögött. Verstappen a 29. körben érte utol az addig még nem cserélő és így az élen haladó Bottast, aki noha bő egy körön keresztül bírta a rá nehezedő nyomást a kopott abroncsokon, egy kisebb hibát vétett, amit a holland azonnal kihasznált és visszavette a vezetést.

Bottas ez után gyorsan el is engedte maga mellett a győzelemért küzdő csapattársat, majd a kör végén ő is a bokszutca felé vette az irányt, és friss közepesen tért vissza a harmadik helyre.

A finn viszonylag jó tempóban haladt, ám több másodpercet is bukott, amikor a lekörözendő Sebastian Vettel megforgott a Kimi Raikkönen helyére beugró Robert Kubica elleni csata közepette. Bottas ugyanis a falhoz húzódva volt kénytelen kikerülni a keresztbeálló Aston Martint, amit követően már nem is igazán tudta visszahozni az akkor elvesztett időt.

Verstappen és Hamilton között eközben a 40. körben fokozódott a helyzet, amikor a Mercedes másodszor is elévágással próbálkozott. A kísérlet nem sült el túl jól, hiszen a közepeseket kapó brit forgalomba tért vissza, aminek következményeként nagyjából további egy szekundumot vesztett a következő körben kiálló, de keményen visszatérő holland mögött.

Ezt követően Verstappen előnye többnyire 2–3 másodperc között mozgott, s noha Hamilton 1.4 szekundumra csökkentette a hátrányát az 56. körben, nem úgy tűnt, hogy a címvédő komoly fenyegetést jelenthetne a riválisára.

A címvédő nem is tudott sokáig ilyen közel maradni, és hamarosan megint három másodpercre nőtt a lemaradása Verstappen mögött, aki magabiztos versenyzést bemutatva húzta be pályafutása 17. sikerét, amivel történelmet írt, hiszen ő lett az első holland pilóta, akinek sikerült hazai pályán nyernie. A Red Bull-os ráadásul az újabb győzelemnek köszönhetően a vezetést is visszavette az egyéni összetettben.

A második helyen befutó Hamilton az utolsó körben ugyanakkor meg tudta futni a leggyorsabb kört, aminek révén minimalizálni tudta a veszteségét a hétvégén – a brit a 3 pontos előnyét 3 pontos hátrányra cserélte Hollandiában.

A dobogó alsó fokára Bottas állhatott fel, aki némileg ellenszegült a Mercedes kérésének a futam végén, hiszen hiába kérték rádión, hogy ne menjen rá a pluszpontra, három lila szektort is teljesített.

Az első tízes sorát Gasly, Leclerc, Alonso, Carlos Sainz Jr., Pérez, Esteban Ocon és Lando Norris egészítette ki.