Button az élen tartotta a McLarent a felhős edzésen

2012.11.24. 13:54
Button gyors volt a harmadik szabadedzésen, míg a Ferrarinál Massa tűnik gyorsabbnak (Fotó: Action Images)
Jenson Button átvette Lewis Hamilton szerepét a Brazil Nagydíj utolsó szabadedzésén, a 2009-es világbajnok az élen tartotta a McLaren-istállót Interlagosban. Mögötte a két Red Bull végzett, és Hamilton lett a negyedik. Sebastian Vettel jól áll Fernando Alonsóval szemben, a 2. helyen zárta a tréninget, míg a Ferrari spanyolja csak a 8. legjobb időt autózta. Kimi Räikkönen egy mért kört sem futott, Lotusában tönkrement a Renault-motor. Az időmérő edzés 17 órakor kezdődik.

A helyi idő szerint 10 órakor kezdődő gyakorlás elején a levegő 28, az aszfalt 38 fokos volt. A legfrissebb jelentések úgy szólnak, hogy az eső helyi idő szerint szombat estétől vasárnap délelőttig tart majd, azaz legfeljebb a verseny elején lesz vizes a pálya Interlagosban.

Csakhogy, amint azt Vettel többször is elmondta, Sao Paulóban lehet a legkevésbé biztosra venni az előrejelzéseket, amelyek inkább csak irányadóak.

Erős szélben, sűrűsödő felhők alatt vette kezdetét a 2012-es idény utolsó szabadedzése, elsőként a két Toro Rosso ment ki a pályára.

De la Rosa HRT-jén olyan gumi volt, amelyet minden mérnök és szerelő aláírt a csapatból – ez a jel is arra utal, hogy ez lesz az istálló utolsó versenye. A z istálló spanyolországi főhadiszállásán már leálltak a jövő évi autógyártásával.

Ez Schumacher utolsó szabadedzése pilótaként

A két Mercedes kint maradt mért körre, Rosberg 1:20-szal, Schumacher 1:22-vel nyitott. A többiek a próbakörük után visszatértek a boxba. Másodszorra mindketten javítottak, Schumi 1:15.0-val megelőzte csapattársát élete utolsó szabadedzésén. A fotóügynökségek a németről szinte csak olyan képet adtak ki, amelyen a szemét törölgeti – de könnycsepp egyiken sem látszik…

Button közölte a rádión, hogy a péntekinél hűvösebb aszfalton meglepően jól viselkedett a gumi, erre egy kör után következtetett. Kobajasi csatlakozott a pályán a két Mercedeshez, valószínűleg a japánnak is ez az utolsó versenye a Formula–1-ben, a Sauber ugyanis jövőre Hülkenberggel és a mexikói Esteban Guitiérrezzel indul.

Rosberg 1:14.955-tel megelőzte veterán csapattársát.

Räikkönen Lotusából a 3-as és a 4-es kanyar közötti egyenesben sűrű füstfelhő tört ki, a finn leállította az autót a pálya mellett. A Renault-motor padlógáznál felmondta a szolgálatot, ami nem megnyugtató Vettel számára, a Red Bullnál ugyanis eleve aggódtak az erőforrás megbízhatósága miatt.

…harmadik, Vettel pedig legfeljebb tizedik
Pontegyenlőség esetén több győzelmének köszönhetően Vettel a világbajnok.

A pálya közben megtelt, a két McLaren megelőzte a Mercedeseket, Button 1:14.419-cel az élre állt. A pilóták a kemény keverékű abroncsokat használták. Hamilton megelőzte Buttont, de társa 1:13.917-tel válaszolt.

A vb-aspiránsok közül 20 perc elteltével Vettel az 5. helyen állt (Button, Hamilton, Grosjean és Hülkenberg mögött), Alonso viszont nem hagyta el a boxutcát a próbaköre óta.

Vettel feljött az 1:13.858-ra javító Button mögé, s Hamilton a 3. helyen szintén 1:14 alá került. A felhők sűrűsödésével az aszfalt hőmérséklete csökkent, 35 fokon 15-tel volt alacsonyabb, mint a második tréningen.

Alonso 1:14.8-cal a 9. helyen mutatkozott be, aztán 4 tizedet javítva feljött a 7. helyre. Az edzés felénél Button, Vettel, Hamilton, Webber, Maldonado, Massa, Alonso, Di Resta, Grosjean, Hülkenberg volt az első tíz. Massa Alonso szélárnyékát a célegyenesben kihasználva megelőzte Webbert, és feljött a 4. pozícióba. A Ferrari nem először trükközött a szélárnyék teremtéséve, Interlagosban a hosszú célegyenesben megéri egymás mögé sorolni a két autót.

A brazil végsebessége 313 kilométer per óra volt, eggyel kevesebb a két McLarenénél. Button már Hamiltonhoz hasonlóan meredek hátsó légterelőt használt, nem a pénteki laposabbat, amellyel 320 felett volt a végsebessége.

Alonso 13 pontos hátrányt szeretne ledolgozni az idényzárón

A Lotus garázsában felkészültek Räikkönen motorjának kicserélésére – már csak az autó kellene hozzá, amely a pálya mellett várja az edzés végét. A csere, mivel egy korábbi hajtóművet (amellyel Abu-Dzabiban nyert) használnak majd és nem lépik át a 2012-re engedett nyolcmotoros határt, nem jár rajtbüntetéssel.

Vettel 20 perccel a vége előtt újabb menetbe kezdett a kemény gumikon, miközben Senna megpördült a célegyenes előtt. Schumachernek mázlija volt, hogy ki tudta kerülni. Vettel is lassított miatta, jó első szektora ellenére Button mögött maradt. A brazil visszagurult a boxba.

A záró negyedóra előtt Button, Vettel, Hamilton, Massa, Webber, Rosberg, Schumacher, Alonso, Maldonado, Di Resta, Grosjean, Hülkenberg volt az első 12 sorrendje. A két Mercedes-pilóta már használta a közepesen kemény keverékű abroncsokat is, a többiek még nem.

Az utolsó tíz percig vártak vele, ekkor megtelt a pálya. Hülkenberg 1:13.623-mal az élre ugrott, de Button nagyon jó körön volt és 1:13.192-vel visszaelőzte a 2010-es pole pozícióst. Hülkenberget Di Resta és Grosjean is maga mögé utasította.

Webber feljött a 2. helyre, miközben Räikkönen egy műanyag kerti székből figyelte az eseményeket a pálya mellett. Hamilton első köre a közepesen kemény gumival nem volt jó, majd a másodikkal az 5. helyre jött fel, de nehéz volt tiszta helyet találni a pályán a nagy forgalomban. Vettel is lassú volt, vissza is ment a boxba.

Újra kijött, és feljött a második helyre, 57 ezreddel az 1:13.188-ra javító Button mögé. Az első négy helyen a két McLarent és a két Red Bullt 201 ezred választotta el egymástól, a fél másodperces hátrányban záró Alonsót ezúttal Grosjean és a két Force India is megelőzte.