F1: a Hamilton, Verstappen, Bottas dobogós triónál nincs sikeresebb

H. L.H. L.
2021.03.29. 18:12
Hamilton újabb Schumacher-rekordot döntött meg (Fotó: AFP)
A Mercedes brit versenyzője, Lewis Hamilton Michael Schumacher egyik rekordját beállította, míg egy másikat megdöntött az idénynyitó Bahreini Nagydíjon aratott győzelmével. A brit mögött Max Verstappen és Valtteri Bottas szelte át a célvonalat, a brit, holland, finn trió ezzel holtversenyben a legsikeresebb dobogós hármassá vált a Formula–1 történetében.

Május 9., 15.00Spanyol Nagydíj, Barcelona

Max Verstappen pályafutása 4. pole pozícióját szerezte meg Bahreinben, amivel Giancarlo Fisichellát, Jarno Trullit, Didier Pironit és Mike Hawthornt érte utol az örökranglistán. A holland emellett karrierje során először szerzett sorozatban két rajtelsőséget – ő indulhatott az élről a 2020-as idényzárón is –, valamint véget vetett a Mercedes 2014 óta íródó szériájának is. Ugyanis a V6-os hibridérában először nem az „ezüstnyilak" egyik versenyzője bizonyult a leggyorsabbnak a nyitányon.

Lewis Hamilton a második helyet sajátította ki, ami nem volt túl jó ómen Szahírban, hiszen Nico Rosberg 2016-os sikerét követően senki sem nyert az első rajtsor piszkosabb oldaláról indulva. A Verstappen, Hamilton első sor ugyanakkor már önmagában is érdekesnek ígérkezett, hiszen a brit korábban nem rajtolt még úgy az első sorból, hogy a hollandé volt a pole.

Kettejük párharcából végül Hamilton kerekedett felül: a brit pályafutása 96. győzelmét jegyezte, ebből a 75.-et a Mercedes versenyzőjeként, illetve ő könyvelte el Nagy-Britannia 300. futamsikerét is. A címvédő újabb győzelmével elmondhatja magáról, hogy Formula–1-es bemutatkozása óta valamennyi idényben legalább egyszer diadalmaskodott, vagyis sorozata immár 15 éve íródik. Ilyen hosszú szériája egyedül Michael Schumachernek volt – a német legenda 1992 és 2006 között tudott minden évben legalább egyszer nyerni.

A sikerig vezető úton Hamilton emellett egy másik mutatóban is utolérte, illetve meg is előzte Schumachert – a neve mellett már 5126 élen töltött kör szerepel, amivel már ő tartja a csúcsot a német (5111) előtt.

Verstappent 0.745 ezredes lemaradással másodikként intette le a kockás zászló, a holland a 2020-as idénynyitó óta már a 7. alkalommal végzett a 2. helyen, illetve Bahreint tekintve egymás után másodszor zárt másodikként, a Red Bull ugyanakkor még nem tudott győzelmet aratni a helyszínen, amióta villanyfényes lett a verseny. A holland emellett már a 14. alkalommal lett úgy második, hogy Hamilton nyert.

Szombaton és vasárnap is a futamon leggyorsabb kört futó Valtteri Bottas lett a harmadik, így immár a 14. alkalommal pezsgőzhetett a finn Hamilton és Verstappen társaságában. A szóban forgó trió ezzel az ugyancsak 14 közös dobogóval büszkélkedő Hamilton, Rosberg, Sebastian Vettel hármast érte utol az örökranglistán, aminek eredményeként már ez a két trió együtt osztozik a rekordon.

A 2015 óta az idénynyitón először győzedelmeskedő Hamilton sikerének, illetve Bottas harmadik helyének köszönhetően a Mercedes vezeti az egyéni és a konstruktőri tabellát is – az „ezüstnyilak" sorozata a 2018-as Német GP óta tart a bajnokságok élén.

Negyedikként Lando Norris zárt, amivel lemásolta a tavalyi Bahreini Nagydíjon elért eredményét. A brit összesen háromszor végzett a top 4-ben 2020-ban. Új csapattársa, Daniel Ricciardo eközben 7. lett, a McLaren így összességében 18 pontot gyűjtött a sivatagban, aminek révén egyrészről folytatta a hat futam óta tartó dupla pontszerzős szériáját, másrészről pedig sikerült elfoglalnia a harmadik pozíciót is a konstruktőrök versenyében.

Ötödikként a bokszutcából rajtoló Sergio Pérez látta meg a kockás zászlót azt követően, hogy szombaton már az időmérő második szakaszában búcsúzni kényszerült. A Red Bull-os elődje, Alexander Albon háromszor nem jutott el a Q3-ba 2020-ban.

A hatodik Charles Leclerc lett, akinek ez a legjobb eredménye a tavalyi Török Grand Prix óta, akkor a negyedik helyen végzett. A monacói új márkatársa, Carlos Sainz Jr. a 8. pozícióban fejezte be a futamot, vagyis mindkét Ferrari pontot tudott szerezni. A mostani volt a maranellóiak hatodik kettős pontszerzése 2020 óta.

Az AlphaTaurival bemutatkozó Cunoda Juki lett a 9., amivel ő vált a Formula–1 történetének 76. versenyzőjévé, aki rögtön az első futamán pontot tudott szerezni. A Honda-protezsált pilóta emellett Kobajasi Kamui 2012-es Brazil Nagydíjon elért 9. helye után szerzett újra pontot Japánnak.

A top 10-et Lance Stroll zárta, aki a tavalyi idénynyitón és Bahreinben is kiesett, így a mostani mindenképpen jobb kezdés számára.

George Russell a tizennegyedikként futott be azt követően, hogy a 15. rajtkockából indult – a brit pontot ugyan továbbra sem tudott szerezni a Williamsszel, de az időmérős sorozata tovább íródott a grove-iaknál.

A 15. Sebastian Vettel lett az után, hogy szombaton már az időmérő első szakaszában kiesett. A némettel ez a Ferrari versenyzőjeként tavaly egyszer fordult csak elő, méghozzá Monzában.

Mick Schumacher az időmérőn újonc csapattársa, Nyikita Mazepin előtt végzett, az előtte 30 évvel korábban bemutatkozó édesapja, Michael Schumacher ugyancsak a márkatársa előtt tudott végezni az első kvalifikációján. Ami a versenyt illeti: Mick Schumacher a 16. pozícióban zárt, édesapja viszont már az első körben kiesett a bemutatkozó futamán.

Ilyen debütálást egyébként pont az ifjabbik Schumacher csapattársa prezentált, Mazepin ugyanis már az első körben kiesett, miután beleszállt a Haasszal a falba. Az orosz egyébként 2002 óta az első debütáns, aki az első körében esett ki.