Grosjean volt a leggyorsabb a silverstone-i esőben

2012.07.06. 10:57
Romain Grosjean csütörtökön még hezitált, melyik autóval induljon, de a pénteki első edzés alapján jól döntött (Fotó: Action Images)
Romain Grosjean zárta az élen a Brit Nagydíj első szabadedzését Silverstone-ban. A másfél órás tréning alatt végig esett az eső, hol enyhébben, hol intenzívebben. A legjobb időeredmények a gyakorlás első felében születtek, amikor még nem volt annyi csapadék. A második 45 percben már senki sem tudott javítani az eredményén. Folytatás magyar idő szerint 15 órakor, vélhetően hasonló körülmények között.

Az élcsapatok közül a McLaren-istálló készült a legnagyobb fejlesztési csomaggal a Brit Nagydíjra, a Red Bull különleges festéssel, a Lotus-istálló pedig az új Batman-film forgalmazóival kötött megállapodással hívta fel magára a figyelmet csütörtökön.

A vizes silverstone-i pályára elsőként Timo Glock hajtott ki a Marussiával. A többiek is megtették a próbakörüket a pályán, mindenki az extrém vizes pályás gumikat használta. Ezúttal van értelme ilyen körülmények között is edzeni, mivel szombaton és vasárnap is hasonló idő várható. A levegő 16, az aszfalt 17 fokos volt.

14.00: a verseny rajtja
Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be.

Az első mért kör Pérezé lett, a mexikói 2:11.663 perc alatt ment körbe.

Hasonló időben tartották meg a GP3-asok szabadedzését, amelyet Kiss Pál Tamás a 2. helyen zárt.

A tréningen három tartalékpilóta kapott lehetőséget, Valtteri Bottas szokás szerint Bruno Sennát helyettesíti a Williamsnél, míg Jules Bianchi Nico Hülkenberg Force Indiáját, Dani Clos pedig Narain Karthikeyan HRT-jét kormányozza.

A 10. percben csak Schumacher és Bianchi tartózkodott a pályán, mért köre továbbra is csak Péreznek volt. Öt perccel később egyedül Kobajasi körözött, 2:04.479-cel iratkozott fel a listára. Bár sokat csúszkált, másodikra több mint 2 másodpercet javított.

Ahhoz képest, hogy csak péntek van, rengeteg néző gyűlt össze a lelátón, a pálya felé vezető utak pedig teljesen bedugultak – nagyon aggasztó előjel szombatra és pláne vasárnapra nézve.

Egyre többen kimerészkedtek a pályára, a Red Bull pilótái is megkezdték a száguldást. Webber 2:01.153-mal állt az élre a különleges festésű RB8-assal: az autón a csapat tagjainak fényképéből álló mozaik díszelgett. Az ausztrál ment le elsőként két perc alá, majd Ricciardo a Toro Rossóval 1:58.581-gyel ért célba.

SILVERSTONE CIRCUIT
A pálya adatai:
Hosszúság: 5.901 km
Teljes versenytáv: 52 kör (306.227 km)
Pályacsúcs: 1:29.615 (Sebastian Vettel, Red Bull, 2010)
Versenyen futott leggyorsabb kör: 1:30.874 (Fernando Alonso, Ferrari, 2010)

A tavalyi verseny:

Pole pozíció: Mark Webber (1:30.399; Red Bull)
Futamgyőztes: Fernando Alonso (1:28:41.94; Ferrari)
Leggyorsabb kör: Fernando Alonso (1:34.908; Ferrari)

A Pirelli új keverékű kemény gumit hozott kipróbálásra a csapatoknak Silverstone-ba, de a péntekre szánt slick abroncs valószínűleg nem kerül fel az autókra.

Webber egy pillanatra visszaelőzte Ricciardót, aki aztán 1:56.827-re tornázta le a legjobb időt. A pilóták jelentése szerint az ideális íven nőtt a tapadás, de a Copse-Maggots-Becketts-Chapel Stowe vonalon állt a víz a pályán.

A 35. percben Grosjean 1:56.552-vel átvette a vezetést, és nagy volt a forgalom, a radar képe szerint ugyanis újabb intenzívebb eső közeledett.

Meg is érkezett, így nemigen tudtak javítani az eredményükön a versenyzők. De la Rosa meg is csúszott az egyik egyenesben a HRT-vel, ám szerencséje volt, hogy nem ütközött a falnak.

Az edzés felénél Grosjean, Ricciardo, Hamilton, Pérez, Massa, Webber, Kobajasi, Schumacher, Rosberg, Vergne, Vettel, Petrov, Bottas, Kovalainen, Maldonado, Räikkönen, Button, Glock, De La Rosa, Clos, Pic volt a sorrend. Alonsónak, Di Restának és Bianchinak nem volt mért köre.

Az 50. percben Kovalainen nagy kitérőt tett a pálya melletti füves területen, hatalmas pocsolyákon szaladt át, a nagyon erős esőben ezután csak Ricciardo maradt a pályán. A többi garázsban szereltek, a Sauber például lecserélte Pérez kipufogóját.

A Meteo France jelentette, hogy az eső az edzés végéig nem is csillapodik – a pályán köröző pilóták 10 másodperccel mentek lassabban, mint amikor enyhült a csapadék.

Ímmel-ámmal kimentek néhányan a ringre, de a reménytelen helyzetben csak egy-két kört tettek meg. Alonsónak és a Force India két pilótájának továbbra sem volt eredménye, de negyedórával a zárás előtt Di Resta kihajtott az aszfaltcsíkra.Azonban nem futott mért kört, mint ahogy az utána kijövő Alonso sem.

Kobajasi a 19. körét kezdte meg az edzésen. A Pirelli intermediate és esős gumijai vizes pályán egyáltalán nem kopnak, ilyen körülmények között szinte bármeddig mehetnek velük a pilóták.

A végéig természetesen nem változott a sorrend, Grosjean zárt az élen Ricciardo és Hamilton előtt. Az erre a tréningre beugró Jules Bianchinak csak egy próbakör jutott a Force Indiával.