Michael Schumacher nyert és visszavonul

2006.09.10. 15:22
A hétszeres világbajnok Michael Schumacher nyerte meg az 57. Olasz Nagydíjat, a Ferrari 37 éves pilótája az első tankolásoktól kezdődően uralta az 53 körös versenyt. Győzelme rendkívül sokat ér, hiszen a pontversenyben vezető Fernando Alonso Renault-ja a 43. körben felmondta a szolgálatot. Ez azt jelenti, hogy a spanyol világbajnok előnye 12-ről két pontra csökkent, amikor még három futam van hátra a szezonból. A második helyen Kimi Räikkönen (McLaren-Mercedes) végzett, megelőzve a parádés teljesítményt nyújtó lengyel Robert Kubicát (BMW). Michael Schumachernek ez volt a 90.futamgyőzelme a Formula–1-ben. A Ferrari a futam után közleményben tudatta: a hétszeres világbajnok az idény végén visszavonul. A sajtótájékoztatón maga a pilóta is ugyanezt jelentette be. Kimi Räikkönen 2009-ig aláírt a Ferrarihoz, Massa szerződése 2008-ig szól.
A rajt után nem sokkal: Räikköen (balra) itt még vezet, mögötte Schumacher, majd sorban a többiek
Reuters
Reuters

Szavazás

Ki lesz a Formula–1 világbajnoka 2006-ban?

Írja be az itt látható számot!
Remekül rajtolt a mezőny az Autodromo Nazionalén: Kimi Räikkönen simán megőrizte az 1. helyet, mögötte azonban Nick Heidfeld rövid időre Michael Schumacher elé került, de a hétszeres világbajnok gyorsan visszavette pozícióját. A 3. versenyén szereplő Robert Kubica „pimaszul” kezdett, megelőzte Felipe Massát, Jenson Buttont, majd német csapattársát is, s a 3. helyre került. A 10. helyre visszasorolt Fernando Alonso rövid időn belül Heidfeld mellé került, s a célegyenes utáni előzést követően „leesett” az ideális ívről, s a pályára visszatérvr majdnem nekiment Buttonnak.

A Räikkönen-M. Schumacher kettős gyorsan növelte megnyugtatóra az előnyt, míg a Kubica-Massa páros szintén éles csatát vívott, viszonylag jelentős különbséggel az üldözők előtt. A finn versenyző a 15. körben ment ki üzemanyagért, míg a német klasszis a 17-ben. Így ideiglenesen – életében először – Robert Kubica került az élre!

MICHAEL SCHUMACHER:

Nemzetisége: német
Született: Ürth-Helmülheim, 1969. január 3.
Testmagasság/testsúly: 174 cm/75 kg
Formula–1-es pályafutása kezdete: 1991. Belga Nagydíj
Első győzelme: 1992. Belga Nagydíj
Világbajnoki címek: 7 (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004)
Nagydíjrajt: 245
Győzelmek száma: 90
Dobogós helyezések: 153
Pole pozíciók: 68
Leggyorsabb körök: 75
Összes pont: 1354
Massa és Alonso egyszerre ment ki tankolni, s a visszatérő brazil pilóta majdnem összeütközött Jarno Trullival.A lengyel reménység a 22. körben ment ki, így ismét Michael Schumacher került az élre.

A hétszeres világbajnok ezután emelt a tempón, fokozatosan növelte előnyét, s úgy tűnt, senki és semmi sem akadályozhatja meg újabb győzelmét. Ráadásul Alonso csak a középmezőnyben autózott, így a Ferrari elképzelései szerint alakultak az események.

Räikkönen a 38. körben ment ki üzemanyagért, s éppen Kubica elé tért vissza, vagyis megőrizte a 2. helyet. Michael Schumacher a következő körben járt a boxban, s simán éllovas maradt. Kubica és Alonso egyszerre ment ki, s a spanyol világbajnok hajszállal a lengyel pilóta elé tért vissza. A két versenyző egymás mellett jött ki a boxból, de az döntött, hogy a Renault klasszisáé volt a jobb pozíció.

Michael Schumacher és Jean Todt csapatfőnök. A háttérben, jobbra Schumacher utódja, Kimi Räikkönen
Reuters

Fernando Alonso öröme azonban nem tartott sokáig, a 42. kör végén felrobbant a motorja, így fel kellett adnia a futamot! Így ismét Kubicáé lett a 3. hely. Massa csak óriási fékezés után tudott továbbmenni, s a megsérült jobb első kerék miatt be kellett mennie a boxba.

A hajrában már nem változott az élcsoport sorrendje: Michael Schumacher simán győzött Kimi Räikkönen és Robert Kubica előtt. A lengyel pilóta sikere azt jelenti, hogy kelet-európai versenyző először lett dobogós.

A hétszeres világbajnok, minden idők legeredményesebb Formula–1-es pilótája a verseny utáni sajtótájékoztatón bejelentette: az idény végén befejezi pályafutását. Ugyanakkor kiderült, hogy Kimi Räikkönen 2009-ig szerződést kötött a Ferrarival, és ő lesz Felipe Massa csapattársa a 2007-es idényben.

9. Toro Rosso 1
---- A szokásosnál jóval nagyobb várakozás előzte meg az 57. Formula-1-es világbajnokság Olasz Nagydíját követő sajtótájékoztatót: hiszen több hónapos találgatás után eldőlt, Michael Schumacher befejezi sikerekben oly gazdag pályafutását! A Ferrari német zsenije perceken át beszélt döntésének hátteréről, mindenkinek köszönetet mondott a karrierért, s láthatóan meghatódott a nap eseményeitől, hiszen az ünnepélyes eredményhirdetésen utoljára élhette át győztesként a monzai Autodromo Nazionale közönségének semmihez sem hasonlítható szeretetét.

„Különleges ez a nap! A bajnokság nagyon nyitott lett, s annak is el kellett dőlnie, hosszú hónapok után, mi lesz a sorsom. Mindenkinek joga van tudni, hogy választ kapjon a kérdésre. Most jött el a megfelelő pillanat: a csapattal együtt úgy döntöttem, hogy ez az utolsó monzai versenyem. Visszavonulok! – szögezte le Michael Schumacher.

A Ferrari világsztárja ezután hosszasan beszélt arról, hogy mennyit köszönhet a csapat munkatársainak, s mindenek előtt családjának: édesapjának, elhunyt édesanyjának, feleségének és gyermekeinek.

„NélkülÜk biztosan nem érhettem volna el ezeket az eredményeket, s a csapatom nélkül sem. Nagyon nehéz döntés volt, de mindenki tudta, egyszer eljön ez a pillanat!” – mondta a Fernando Alonsót 2 pontra megközelítő hétszeres világbajnok, aki utoljára szerepelt európai Formula-1-es nagydíjon. ----

MICHAEL SCHUMACHER ABSZOLÚT REKORDJAI:
  • Világbajnoki címek: 7 (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004)
  • Győzelmek: 90
  • Pole pozíciók: 68
  • Az egy idényben aratott legtöbb győzelem: 13 (2004)
  • Az egymás utáni legtöbb győzelem egy szezonban: 7 (2004)
  • A legtöbb 2. hely: 43
  • A legtöbb versenyben futott leggyorsabb kör: 75
  • A legtöbb verseny, amelyen az első helyen állt: 139
  • A legtöbb kör vezető helyen: 5047
  • A legtöbb pont: 1354
  • Az egy idényen belül megszerzett legtöbb pont: 148 (2004)
  • A legtöbb egymás utáni idény, amelyben legalább egyszer győzött: 15
  • A legtöbb dobogós helyezés: 153
  • Az egy versenyen aratott legtöbb győzelem (8 (Francia Nagydíj)
  • A legtöbb győzelem a pole pozícióból rajtolva: 40
  • A legtöbb pole, győzelem, leggyorsabb kör "mesterhármas": 22
  • A legtöbb egymás utáni pontszerző verseny: 24 (2001–2003)
  • A legtöbb egymás utáni dobogós hely: 19 (2001–2002)
  • Ő az egyedülő olyan versenyző, aki egy idényben minden versenyen a dobogón zárt (2002)
  • A legnagyobb különbségű győzelem az összetettben: + 67 pont (2002)
  • A legrövidebb idő alatt megszerzett vb-cím egy idényen belül: 2002 (hat versennyen az idény vége előtt)
  • Rubens Barrichello együtt minden idők legtöbb kettős győzelmét aratták (24 (2000–2005)