El: nyert az Arsenal, kikapott a Roma, Szalaiék győzelemmel kezdtek

2022.09.08. 21:27
Szalai (balra) végig a pályán volt (Fotó: AFP)
Az Európa-liga csoportkörének 1. fordulójában meglepetésre kikapott a Roma a bolgár Ludogorec vendégeként, az Arsenal Svájcban győzött a Zürich ellen, a Fenerbahce Szalai Attilával a védelem közepén a hajrában nyert a Dinamo Kijev ellen. Gyurcsó Ádám (AEK Larnaca) és Schäfer András (Union Berlin) csereként pályára lépve volt vesztes csapat tagja, utóbbi sárga lapot is kapott.

Az Európa-liga csoportkörének első játéknapján a kora esti mérkőzések legnagyobb meglepetését a bolgár Ludogorec szállította, amely legyőzte az Európa-konferencialigát az előző kiírásban megnyerő AS Romát 2–1-re. A gól nélküli első félidőt követően a bolgárok a 72. percben szerezték meg a vezetést, s ugyan a Roma négy perccel a rendes játékidő letelte előtt egyenlített, a végén mégis a hazaiak örülhettek, Nonato 88. percben szerzett góljának köszönhetően.

Az Arsenal az első negyedóra leteltével egy gyors kontra végén Marquinhos góljával vezetést szerzett a FC Zürich vendégeként, amely még a szünet előtt egyenlített. A második félidő egy perces gyászszünettel kezdődött: röviddel korábban elhunyt II. Erzsébet brit uralkodóra emlékeztek. A találkozót az első találatot előkészítő Edward Nketiah góljával az Arsenal nyerte 2–1-re.

Isztambulban fokozott magyar jelenlét mellett zajlott a Fenerbahce és a Dinamo Kijev mérkőzése, hiszen a találkozó játékvezetője Bognár Tamás volt, a válogatt védő, Szalai Attila pedig végigjátszotta az összecsapást a törököknél. A meccsen a hazai alakulat a 92. percben szerzett góllal győzött 2–1-re.

A nap másik két érintett magyar labdarúgója már nem örülhetett ennyire: Schäfer András a kispadon kezdett az Union Berlin hazai találkozóján, s a 60. percben állt be, a német fővárosi csapat 1–0-ra kikapott a belga Union Saint-Gilloise együttesétől – ráadásul a válogatott középpályás sárga lapot is kapott a 90. percben.

Gyurcsó Ádám szintén csere volt – a 63. percben állt be – az otthon játszó AEK Larnacában, amely a 94. percben kapott góllal vesztette el a csütörtöki meccset a vendég Rennes-nel szemben.

A csoportokból az első kettő jut tovább, míg a harmadik helyezettek az Európa-konferencialigában folytathatják.

Az Európa-liga döntőjét jövő májusban a budapesti Puskás Arénában rendezik.

EURÓPA-LIGA, CSOPORTKÖR
1. FORDULÓ
A-CSOPORT

FC Zürich (svájci)–Arsenal (angol) 1–2 (Kryeziu 44. – 11-esből, ill. Marquinhos 16., Nketiah 62.)
PSV (holland)–Bodö/Glimt (norvég) 1–1 (Gakpo 62., ill Grönbaek 44.)
B-CSOPORT
AEK Larnaca (ciprusi)–Rennes (francia) 1–2 (Oier 33., ill. Theate 29., Assignon 90+4.)
Fenerbahce (török)–Dinamo Kijev (ukrán) 2–1 (Gustavo Henrique 35., Batshuayi 90+1., ill Cigankov 63.)
C-CSOPORT
Ludogorec (bolgár)–Roma (olasz) 2–1 (Cauly 72., Nonato 88., ill. Somurodov 86.)
HJK (finn)–Real Betis (spanyol) 0–2 (Willian José 45+3., 64. – az elsőt 11-esből)
D-CSOPORT
Malmö (svéd)–Braga (portugál) 0–2 (Bruni Rodrigues 30., Ricardo Horta 70. – 11-esből)
Union Berlin (német)–Union Saint-Gilloise (belga) 0–1 (Lynen 39.)

E-CSOPORT

Manchester United (angol)–Real Sociedad (spanyol) 0–1 (Brais Méndez 59. – 11-esből)
Omonia (ciprusi)–Sheriff Tiraspol (moldovai) 0–3 (Rasheed 2., Atiemwen 55. – 11-esből, M. Diop 76.)
F-CSOPORT
Lazio (olasz)–Feyenoord (holland) 4–2 (Luis Alberto 4., Felipe Anderson 15., Vecino 28., 63., ill. S. Giménez 69., 88. – az elsőt 11-esből)
Sturm Graz (osztrák)–FC Midtjylland (dán) 1–0 (Emegha 8.)
G-CSOPORT
Nantes (francia)–Olympiakosz (görög) 2–1 (Mohamed 32., Guessand 90+3., ill. Moutoussamy 50. – öngól)
Freiburg (német)–Qarabag (azeri) 2–1 (Grifo 7., Doan 15., ill. Vesovics 39.)
H-CSOPORT
Crvena zvezda (szerb)–Monaco (francia) 0–1 (Embolo 74. – 11-esből)
Ferencváros–Trabzonspor (török) 3–2 (Nguen 5., 44. – a másodikat 11-esből, ill. Maxi Gómez 39., Bozok 71.)