El: gödörben lévő kazah rekorder, veterán San Marinó-iak – ellenfelek

2016.06.20. 16:18
Hétfőn sorsoltak az Európa-ligában, kiderült, a magyar csapatok mely klubokkal csapnak össze az első selejtezőkörben. Az MTK az elmúlt időszakban gödörben lévő kazah bajnoki rekorderrel csap össze, a DVSC-Teva az igencsak rutinos játékosokat felvonultató San Marinó-i La Fiorita nemzetközi vereségszériáját nyújtaná, a Videoton pedig a Moldovai Kupát megnyerő Zaria Baltival került össze – sztorijai az utóbbi csapatnak is vannak.

FK Aktobe (kazah) – gödörben a rekorder

Az 1967-es alapítású klub a kazah liga 1992-es indulása után jó darabig csak a középcsapatok szintjén állt, mígnem a 2005-ös idényben megjött az áttörés, az addig csupán két negyedik helyig és egy kupaezüstig jutó gárda megnyerte a bajnoki címet. A címvédés ugyan elmaradt (négy ponttal az Asztana mögött végezve ezüstig jutottak), a következő évek így is rendkívül sikeresnek számítottak, hiszen ezután sorozatban három bajnoki címet nyert a csapat, 2008-ban pedig még a kupában is a csúcsra ért.

A piros-fehérek azóta is rendre a dobogón végeznek, de a bajnoki cím csupán egyszer, 2013-ban jött össze – az öt elsőséggel így is holtversenyben állnak a kazah ranglista élén.

A múlttal ellentétben az idei szereplésre aligha lehetnek büszkék a játékosok, 17 meccset követően 20 pontot szerezve mindössze a nyolcadik helyen állnak a 12 csapatos bajnokságban, vasárnap például otthon 6–2-re kikaptak a Kajrattól, a legutóbbi öt meccsükön pedig csupán egy pontot szereztek.

A gárdát a korábbi kapus Jurij Utkulbajev irányítja december óta, a hazai meccseket a 13 500 néző befogadására alkalmas Központi Stadionban rendezik meg, a keret összértékét a transfermarkt.de 5.08 millió euróra teszi – viszonyításképpen, az MTK-ét 5.95 millióra.

Az Aktobe a 2011–2012-es Európa-ligában a Kecskeméttel csapott össze, és a magyarországi 1–1 után a hazai 0–0-val jutott tovább.

La Fiorita (San Marinó-i)
– 40 felett is mennek előre

A montegiardinói kék-sárgák három bajnoki címet szereztek eddig a San Marinó-i élvonalban, az előző kiírásban a döntőig jutottak, de 3–1-re kikaptak a Tre Pennétől.

Ez lesz az együttes ötödik nemzetközi megméretése, korábban a lett Liepajas Metalurgs (otthon 0–2, idegenben 0–4; összesítésben 0–6), a máltai Valletta (0–3, 0–1; 0–4), az észt Levadia Tallinn (0–1, 0–7; 0–8) és a liechtensteini Vaduz (0–5, 1–5; 1–10) is nagyon simán, kettős vereséggel búcsúztatta a gárdát.

A transfermarkt.de 325 ezer euróra taksálja a keret értékét, a keretben található 46(!) éves játékos is Sandro Macerata személyében, de Simone Confalone (42), Juliaj Aliaj (42) és Andy Selva (40) is betöltötte a negyedik ikszet, összesen pedig 15-en múltak el már 30 évesek (és ketten még idén betöltik).

Zaria Balti (moldovai)
– internetes aukció és „csodás" bennmaradások

A korábban Olimpia Balti néven ismert csapat az 1994–1995-ös idényben harmadik helyen végzett, 2001-ben kiesett az élvonalból, amelynek 2006 óta tagja ismét. A 2009–2010-es kiírásban ismét bronzéremig jutottak a piros-feketék, de ezt nem követte sikerkorszak, a 2012–2013-as bajnokságban a 10. helyen zártak a 12 csapat közül, a következő idényben a 11. pozícióban (de a 9. Rapid Ghidighici visszalépett), az azt követően pedig 24 meccsen csupán 12 pontot jegyeztek, de két csapat is visszalépett, így ismét csak megmenekültek.

Ezt pedig negyedik hellyel ünnepelték meg és azzal, hogy megnyerték a Moldovai Kupát: a Milsami Orhei elleni fináléban hosszabbításban, Gheorghe Boghiu 99. perces góljával.

A nemzetközi kupákban korábban a 2010–2011-ben indulhattak el, az Európa-liga első selejtezőkörében az azeri Khazar Lankaran ellen az idegenben szerzett góllal mentek tovább két döntetlen után, de a Dinamo Bucuresti már nagy falatnak bizonyult (0–2, 1–5; 1–7).

A csapat 2009 decemberében tett szert kisebb hírnévre, amikor egy online licitáláson egyéves játékosszerződést ajánlottak fel a résztvevők között. Egy brazil üzletember nyerte meg ezt a versenyt, ugyanakkor a győztes ajánlatot visszavonta, miután azt állította, hogy nem fizette be a nevezési díjat, így az ajánlatát nem lehetett figyelembe venni. 2010 áprilisában újra kiírták a versenyt, de azóta sem közölték, ki lett a győztes.

EURÓPA-LIGA
1. SELEJTEZŐKÖR
Videoton–Zaria Balti (moldovai)
La Fiorita (San Marinó-i)–DVSC-Teva
Aktobe (kazah)–MTK
Az első forduló első meccseit június 30-án, a visszavágókat július 7-én játsszák.