Ekl: Kerkezék tizenegyesekkel jutottak be az elődöntőbe, Ryan kettőt is hárított

2023.04.20. 18:40
Villámkezdés (Fotó: AFP)
Az AZ kétgólos hátrányból állt fel és tizenegyespárbaj után jutott be az Európa-konferencialiga elődöntőjébe.

EURÓPA-KONFERENCIALIGA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
AZ (holland)–Anderlecht (belga) 2–0 (2–0, 2–0, 2–0) – tizenegyesekkel 4–1
Alkmaar,
AZ Stadion, 19 500 néző. Vezette: Massa (olasz)
AZ:
Ryan – Szugavara, Hacidiakosz, Beukema, Kerkez (M. de Wit, 101.) – Clasie, Mijnans (Bazoer, 113.), Reijnders – Odgaard (Mihailovic, 113.), Pavlidisz (Lahdo, a szünetben), Van Brederode (Meerdink, 101.). Vezetőedző: Pascal Jansen
Anderlecht:
Verbruggen – M. Murillo (Sardella, 62.), Debast, Vertonghen, M. N'Diaye – Dreyer, A. Diawara (Kana, 112.), Refaelov (Stroeykens, 76.), Ashimeru (Arnstad, 90.), Amuzu – Szlimani (Angulo, a hosszabbítás szünetében). Vezetőedző: Brian Riemer
Gólszerző:
Pavlidisz (5. – 11-esből, 13.)
Az első mérkőzésen: 0–2
Továbbjutott:
az AZ 2–2-es összesítés után tizenegyesekkel

Fiorentina (olasz)–Lech Poznan (lengyel) 2–3(Sottil 78., Castrovilli 90+2., ill. Afonso Sousa 9., Velde 64. – 11-esből, Sobiech 69.)
Továbbjutott:a Fiorentina,6–4-es összesítéssel.

Később
21.00: West Ham United (angol)–Gent (belga)
21.00: Nice (francia)–Basel (svájci)

Természetesen kezdett az idegenben kétgólos hátrányba kerülő AZ-ben Kerkez Milos, aki nagy lendülettel vetette magát harcba. A holland csapatnak hagyományosan megy otthon az Anderlecht ellen, de nyilván csak a legszebb álmaikban látták előre, hogy 12 perc és 58 másodperc alatt kiegyenlítik a hátrányukat! Kerkez gyorsan kiharcolt egy büntetőt, amelyet Vangelisz Pavlidisz értékesített, és a görög nem sokra rá az üres kapuba lőtt Odgaard kiváló passzából – hogy két perc múlva eltotojázzon egy ziccert. Odgaard következő jó beadását Kerkez lőhette volna a kapuba, de estében célt tévesztett. Kemény mérkőzés volt, méterekről vetődtek, repültek, csúsztak a labdáért vagy a „babáért” a játékosok, Kerkeznek is egyszerre kellett megtalálnia a lövésnél az egyensúlyát, figyelnie a labdát, a kapust és a rácsúszó Murillo fenyegetően közeledő stoplisait. A szünetben a lesérült Pavlidiszt a svéd Lahdo váltotta.

A második játékrészben Kerkez nevéhez fűződött a hazaiak legnagyobb lehetősége, a balhátvéd középről, jobbal lőtt és találta el a kapufát. A hosszabbításban egyik csapat sem mert nagy kockázatot vállalni, ennek ellenére a hollandok Odgaard révén még a kaput is bevették, a dán gólját azonban les miatt érvénytelenítette a játékvezető.

Jöhettek a tizenegyesek. A hollandok kezdtek és Jordy Clasie lövésével előnybe is kerültek. Az Anderlecht erre nem tudott válaszolni, a rutinos hátvéd, Jan Vertonghen lövését Mathew Ryan hárította. A második sorozatban egyik oldal sem hibázott, nem úgy mint a harmadikban, amikor Ryan ismét megbabonázta a belgák lövőjét és Killian Sardella tizenegyesét is megfogta. A mindössze 19 éves Mexx Meerdink érkezett az első „meccslabdához”, s a holland higgadtan bevágta a kapu bal oldalába, ezzel 18 év után ismét elődöntőbe jutott az AZ az európai kupaporondon.

VÉGE! Meerdink belövi és ott van a legjobb négy között az AZ! 4–1

Sardella is hibázik! Ryan még egyet véd, egy gólra az AZ a továbbjutástól! 3–1

Reijnders is belövi. 3–1

Kana már javít és betalál. 2–1

Szugavara nagyon higgadt és növeli a holland előnyt. 2–0

Vertongen érkezik… és kihagyja! Ryan jól érezte az oldalt és megfogta a rutinos védő lövését! 1–0

Clasie belövi! 1–0

Ryan megkapja még trénerétől az utolsó intelmeket, a hollandok kezdik a párbajt.

120+1. perc VÉGE A HOSSZABBÍTÁSNAK, JÖNNEK A TIZENEGYESEK!

120. perc Egy perc lesz a ráadás.

Megérkezett az égi áldás is, ez a tizenegyespárbajban még döntő tényező is lehet.

118. perc Bazoer előzte meg emberét és tört a tizenhatoson belülre, de a lövése nagyon messze elkerülte a kaput.

115. perc Arnsad távoli szabadrúgása elsőre ugyan kijött a kapusról, de végül meg tudta tartani a labdát Ryan.

114. perc Clasie kapott sárgát.

113. perc Odgaardnak ez volt az utolsó momentuma, Mihailovic érkezett helyette. Bazoer is beállt, Mijnanst váltotta.

113. perc Odgaard ugyan a kapuba talált egy kiugratást követően, de már az égben a partjelző zászlaja, les miatt nem érvényes a gól – a boldog holland szurkolók azonban a sörüket már nem kapják vissza, amit a dán nyakába öntöttek.

110. perc Diawara kapott görcsöt és le is ment, Kana érdekezett az utolsó percekre.

110. perc: Angulo próbálkozott kapásból egy szöglet után, de rosszul találta el a labdát.

106. perc FOLYTATJUK, JÖN AZ UTOLSÓ 15 PERC!

Cseréltek a szünetben a vendégek, Szlimanit váltotta Angulo.

105+3. perc VÉGE A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJÉNEK!

105+2. perc Reijnders tört be balról, de a lapos lövése elment a kapu bal oldala mellett.

105. perc Két perc lesz a hosszabbítás.

101. perc Van Brederode maradt lent, cserélni is kell, Meerdink folytatja a helyén. Kerkeznek is befejeződik a mérkőzés, Mees de Wit állt be.

97. perc Kapufa! Mijnans ismét, Kerkez belöbbölt passzát éles szögből lőtte el és a labda a kapusról pattant a jobb kapufára. A dolog szépséghibája, hogy a holland ismét lesen volt, a partjelző azonban ezt sem vette észre.

96. perc Mijnans kapott fejjel egy labdát a tizenhatoson belül, de nem tudta visszabólintani pontosan középre – közben pedig az is kiderült, hogy ez lesen tartózkodott.

92. perc Egy AZ-akció után indultak meg a belgák a bal oldalon, de a lövés után a partjelző emelte a zászlóját les miatt.

91. perc ELKEZDŐDÖTT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Négy perc a ráadás.

90. perc Kristian Arnstad be, Ashimeru le.

89. perc Szlimani nagyjából első labdaérintése, Sardella jobbról középre ad, az ék elviszi a labdát a kapus mellett balra, majd elfogy előle a pálya.

87. perc Verbruggen a bal alsó elé vetődve kivédi Odgaard négyméteres, kissé jobbról jövő, jobblábas lövését, Clasie remek passza után.

Közben játszik a tűzzel a Fiorentina, 1–3-ra áll a Lech ellen az idegenbeli 4–1 után...

83. perc KERKEZ! Megvillan a magyar játékos, kissé balról jobbal 18-ról a bal oldali kapufára lő, alig tévesztve el a bal felső sarkot!

81. perc Helyzet, Dreyer emel az ötös bal sarkára a Stroeykens elé, aki tízről ballal lő, de közbelép az utolsó pillanatban Beukema. A szöglet rossz, kontra, de nem fordul a kapu felé Brederode, a beadás rossz középre, Odgaard felé, oda a helyzet.

80. perc Sven Mijnans kap sárga lapot a labdát felhozó bekk, N'Diaye megrúgásáért.

79. perc Hopp, Sudavara előretör, és kissé jobbról jobbal milliméterekkel lő a jobb felső sarok fölé.

76. perc Mario Stroeykens be, Refaelov le. Karmester helyett ék.

75. perc Kerkez bal oldali beadását elfejeli a kapu torkában Verthongen Odgaard elől, a kornert a jobb felső fölé fejeli hatról Hacidiakosz.

73. perc Ryan szépen lép ki Szlimani emelésére a középre befutó Dreyer elé. Ashimeru lesérült, nagyon szenved, a földet csapkodja... folytatja.

73. perc Nagyon leült a meccs irama, hiába a hazai mezőnyfölény, helyzetek nincsenek.

67. perc Odgaard passzát kissé balról jobbal feladja 12-ről a kapusnak Mijnans. Ronald Koeman szövetségi kapitány fanyarul elmosolyodik. Ő ballal bevarrta volna, de nincs a pályán.

66. FÖLÉ, Kerkez szép bal oldali, jobblábas beadását nyolcról a léc fölé fejeli a kapust megelőző Odgaard!

64. perc Refaelov labdát szerez az ötös előtt, a felfutó N'Diaye ballal a kapusba lő az ötös bal sarka elől. Pontosabban: jobbra azért el kellett vetődnie Ryannek.

62. perc Kilian Sardella be.

61. perc Murillo elhalássza a 16-oson belül Kerkez elől Szugavara keresztpasszát, és belesérül a nyújtózkodásba.

59. perc Kerkez Milos is kap egy sárga lapot, odalép a felezőnél Ashimerunak. Eltiltás is…

55. perc Francis Amuzunak sárga lap, a jobb oldalon felrúgta Reijnderst.

Az AZ Alkmaar kilenc találkozójából mindössze kettőt veszített el belga csapatok ellen, odahaza egyenesen veretlen (2 siker, 2 iksz).

50. perc Acélkemény belépőkkel.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Pavlidisz lesérült, Mayckel Lahdo váltja. Ék helyett szélső. Svéd.

E párharc legjobb góllövője a kétgólos Pavlidisz.

Weltfussball

45+5. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+4. perc Odgaard kissé jobbról, 14-ről ballal jócskán a jobb, azaz hosszú felső fölé lő.

45. perc Van Brederode lő a kapus ölébe 16-ról, kissé balról, ballal.

Az előző felvonáson az RSC Anderlecht lezárta a hollandok elleni hatmeccses nyeretlenségi sorozatát. Legutóbb az 1991–1992-es BEK-ben jutottak tovább holland ellenféllel szemben, a fénykorát élős PSV-t ütötték ki.

44. perc Mezőnyharc, négy perc a ráadás.

40. perc Jan Verthongen rutinosan az elállni nem akaró Pavlidiszre rúgja a labdát egy szabadrúgáskor, sárga lap.

Csak a nagy Klaas Jan Huntelaar nagyobb duplázó a görögnél a holland klubokban!

32. perc Amadou Diawara kap sárga lapot Mijnans hason rúgásáért.

31. perc FÖLÉ, Kerkez ballal a jobb felső fölé lő estében 10 méterről, középről, Odgaard jobb oldali beadása után. Murillo jó ütemben lépett elé.

28. perc Tijjani Reijnders felrúgja a felezőnél Ashimerut, sárga lap.

25. perc A 16-os jobb sarkáról Odgaard jobbal ismét a rövid sarkot veszi célba, vetődve ismét véd a kapus. A dán az Inter neveltje, ide már a Sassuolótól került.

24. perc Felfut ismét a jobb oldalon Szugavara, szereli őt Amuzu, megindul, és kap egy figyelmeztető jellegű jobbegyenest Odgaardtól.

22. perc Kerkez keményen szerel, Debast jó 40-ről a jobb felső fölé lő.

21. perc Reijnders lő kapura a 16-os elől, kapucsemege. Előtte a középpályás passzát nem lőtte el ballal 15-ről Odgaard, a dán szélső, picit kivár, szereli is Debast. Aki belga, 19 éves, háromszoros válogatott.

17. perc Reijnders passzol a jobb szélen felfutó Odgaardhoz, aki ballal 13-ról a bal alsó felé lő, de vetődve fogja a labdát Verbruggen.

A Fiorentina ellen vezetést szerzett a Lech Poznan, de az olaszok összelőnye két gól.

15. perc Debast szereli a Van Brederode indította Pavlidiszt az ötös előtt, amikor már éppen lőtt a görög. Tovább.

Klubrekord előny

Nem volt les, gól a gól, egyenlő a párharc állása.

13. PERC VANGELISZ PAVLIDISZ ismét betalál, jobbal öt méterről laposan a kapu közepébe lő. A Reijnders által mesterien kiugratott Odgaard szépen passzolt középre jobbról, jobbal: 2–0! De nem volt-e les? Megmondja a VAR.

10. perc
A japán védő, Szugavara jobb oldali, jobblábas beadása a kapusé.

Pavlidisz: 34 meccs az idényben, 21 góllal és 10 gólpasszal. A testvére, a védő Vaszilosz is AZ-s, de kölcsönben a TOP Ossban szerepel.

5. perc BENT IS VAN, jobbal a jobb sarokba sarokba lő félmagasan VANGELISZ PAVLIDISZ. A labda a kapufáról vágódott a hálóba, a kapus balra el. 1–0!

5. perc Jöhet a tizenegyes…

3. perc Kerkez kiharcol egy büntetőt, akasztja őt a tizenhatos bal sarkán belül Murillo! A VAR hosszasan vizsgálódik, Murillo a tizenhatoson kívül volt, a magyar játékos a büntetőterületen belül.

2. perc Debast rosszul ér földet, ápolás.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta pirosban, a vendégek tiszta sötétszürkében.

Egy kis örökmérleg: 5 mérkőzés, 3 holland és egy belga sikerrel, 5, ill. 3 góllal.

JÖTTEK-MENTEK!
Nincsenek ilyenek.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Bruno Martins Indi, Maxim Dekker, Dani de Wit és Sem Westerveld sérült, a vendégektől Yari Verschaeren maródi.

Ismét belga öröm? (AFP)

A holland sajtó azonnal statisztikával védte meg a bírót, hiszen eddig négy olyan mérkőzést bíztak rá, amelyen a szomszédos ország valamely klubja érdekelve volt, és mindig a franciák győztek (az egyik meccs a Ferencváros El-csoportjában rendezett Monaco–Crvena zvezda volt, amelyet a házigazda 4–1-re nyert meg). A holland sajtó úgy tudja, Serdar Gözübüyük a vasárnapi PSV–Ajax mérkőzést vezeti.

A játéknap kapcsán furcsa ügy borzolja a kedélyeket: a holland Serdar Gözübüyük vezeti a Nice–Basel Ekl-visszavágót, és a francia média kifogásolja a bíróküldést. Szerintük ugyanis az UEFA-rangsorban nagyon közel került egymáshoz a Ligue 1 és az Eredivisie, a nizzai együttes az egyetlen, még versenyben lévő francia klub, míg a hollandok közül a Feyenoord és az AZ is talpon van, és ha a Nice búcsúzik, bizony előzésre kerülhet sor – ebben a helyzetben a franciák szerint hiba holland játékvezetőt jelölni a mérkőzésre.

Más kérdés, hogy a 34-szeres belga bajnok (büszkén tehetjük hozzá, négy aranyéremből Juhász Roland, a Mol Fehérvár FC jelenlegi sportigazgatója is kivette a részét) aligha engedi be a kapuja előterébe úgy a magyar játékost, mint a hétvégi ellenfél. A kétgólos hátrány nem ledolgozhatatlan, de a holland sajtó szerint is a belga együttes az esélyes.

SZOMSZÉDOK, ÚJABB EPIZÓD – a holland AZ a belga Anderlechtet fogadja az Európa-konferencialiga negyeddöntőjében. A 19 éves, hatszoros magyar válogatott Kerkez Milos lehet a visszavágó főszereplője, és a szélső jó formában várja a mérkőzést: a Fortuna Sittard ellen nagyszerű gólt szerzett.

A Konferencialiga negyeddöntőjében: a belga Anderlecht 2–0-ra győzött az első mérkőzésen, csütörtökön következik a visszavágó.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ AZ–ANDERLECHT MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!