Születésnap: ma 99 éves az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2020.01.09. 08:34
null
Sokan ötven évvel fiatalabban sem tudnák megcsinálni ezt a mozdulatot, amelyet Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász bemutatott (Fotó: Balogh László)
Csütörtökön, azaz ma 99 éves Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, a világ legidősebb olimpiai aranyérmese, a Nemzet Sportolója.

Klein Ágnes néven látta meg a napvilágot Budapesten. 1947 és 1956 között különböző szereken 46-szoros magyar bajnok, nála többször senki sem nyert tornászbajnokságot Magyarországon. Az 1954-es római világbajnokságon felemás korláton és a kéziszercsapattal is a legjobb lett, emellett még egy ezüst- és egy bronzérmet is szerzett.

1948-ban kijutott a londoni olimpiára, de bokaszalag-szakadás miatt nem tudott indulni. Harmincegy esztendős volt, mire megmutathatta, mire is képes a nemzetközi mezőnyben. 1952-ben Helsinkiben műszabadgyakorlata (ma: talaj) után aranyérmet, összetett csapatban ezüstérmet, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzérmet szerzett.

1956-ban Melbourne-ben ért a csúcsra. Talajon megvédte a címét, de aranyat nyert gerendán, felemás korláton és a Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Aliz, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga összeállítású kéziszercsapat tagjaként is, míg egyéni összetettben és csapatban ezüstérmet szerzett. Ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni.

Olimpiai eredményeivel (10 érem, ebből 5 arany) minden idők legeredményesebb magyar sportolóinak rangsorában Gerevich Aladár (10/7) mögött a második. Ő a legeredményesebb magyar tornásznő, a legtöbb ötkarikás éremmel rendelkező női sportoló.

A melbourne-i olimpiáról nem tért haza, 1957-ben Izraelben telepedett le, meghatározó szerepet vállalt az izraeli tornasport megteremtésében. Nemzetközi bíróként is tevékenykedett, csak 75 évesen választotta a nyugdíjas életformát.

Számtalan kitüntetésben is részesült, 2004-ben megkapta a Nemzet Sportolója címet. 2005-ben megörökítette kéznyomát és aláírását a Magyar Sportcsillagok Falán, 2008-ban bekerült a Magyar Tornasport Halhatatlanjai közé, 2011-ben Magyar Tornasportért-díjat, Elnöki Érdemérmet és MOB emlékplakettet kapott. 2015-ben Prima Primissima-díjas lett.

Izraelben ment férjhez egy ottani magyarhoz, két fia van. A rendszerváltás után jött haza először, azóta többször hazalátogatott. 1992-ben a Minden Idők Legjobb Magyar Sportolói Egyesületnek, a
Halhatatlanok Klubjának alapító tagja. A legidősebb élő olimpiai bajnok a világon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik