Sportlövészet: Mészáros aranyérmes a jakartai vk-versenyen

Patai GergelyPatai Gergely
2023.01.28. 16:11
Mészáros érezte, hogy benne van a jó eredmény (Fotó: Nemzeti Sport, archív)
Az alapversenyben lőtt kimagasló eredmény után ezúttal a döntőben sem remegett meg a keze Mészáros Eszternek, aki pályafutása második egyéni világkupa-győzelmét ünnepelhette Jakartában.

Az elmúlt hetek alapján benne volt a levegőben, hogy Mészáros Eszternek kijön a lépés a sportlövők idei első világkupaversenyén, Jakartában. A MATE-Gödöllői EAC puskása a hazai válogatókon és a rusei Grand Prix-viadalon is kiegyensúlyozottan lőtt, többször is 630 kör fölé jutott, ám Indonéziában már a közvetlen világelit ellen kellett megmutatnia, hogy mire képes, az alapversenyen több mint ötvenen léptek lőállásba.

Mészáros persze nem riadt meg a kihívástól, ragyogó kezdés után két sorozatban is elérte a 106 kört, és végül 632-ig jutott, amellyel az első helyen jutott döntőbe 10 méter légpuskában. Igen ám, de a közelmúltban a finálé volt a mumus, s mivel a tavaly bevezetett lebonyolítási rendszer szerint 25 lövés dönt arról, hogy melyik két versenyző folytathatja a küzdelmet az aranyéremért, a fizikai állóképességnél többet számít a koncentráció, a mentális frissesség.

Nem sok idő jutott a pihenésre, kevesebb mint egy órával az alapverseny vége után már szólították a lövőket a döntőre, amely rendkívül színvonalasan kezdődött, az első sorozatban négyen is 52 kör fölé jutottak. Mészáros Eszter az ötödik helyről várta a folytatást, és rögtön egy 10.8-cal indította a második sorozatot, amely még jobban összerázta a mezőnyt, az első és a hetedik között alig három kör különbség volt. A következő öt lövés Mészárosnak sikerült a legjobban, aki három sorozat után már a második helyen állt, majd lőtt egy 10.9-et, és az utolsó etap előtt holtversenyben az élre ugrott. A lengyel Aneta Stankiewicz-cel a végén is fej fej mellett haladtak, és mivel mindketten 260.8 körrel zárták a 25 lövést, egymás ellen csatázhattak a győzelemért.

Hazai versenyző híján az indonéz közönség a nyolcas döntőben még csendben szemlélte az eseményeket, de az aranymérkőzésnek már megadta az alaphangot, Mészáros Eszter pedig jó ritmusban, s ami fontosabb, jól lőtt, és gyorsan elhúzott 8:0-ra az egyik fél tizenhatodik pontjáig zajló küzdelemben. A lengyel rivális a párharc második felében összekapta magát, de csak faragni tudott a különbségen, 14:10 után Mészáros egy 10.3-as lövéssel megnyerte a világkupaversenyt. A még mindig csak 20 éves Mészáros Eszter pályafutása során először 2021-ben Eszéken nyert egyéniben vk-viadalt, az akkori alaperedményét Jakartában csaknem négy körrel múlta felül.

„Nagyon örülök, hogy jól indítottam az évet, és hogy megszereztem a második egyéni világkupa-aranyamat – értékelt a Nemzeti Sportnak az eredményhirdetés után Mészáros Eszter. Az alapversennyel elégedett voltam, és a döntőben is nagy reményekkel léptem lőállásba. Kicsit mérges is voltam magamra, hogy az utóbbi időben nem úgy sikerültek a döntők, mint szerettem volna, és az alapverseny után úgy éreztem, illene megnyernem a finálét is. Döcögősen indult, de éreztem, hogy bennem van a jó eredmény, és amikor rosszul kezdek egy döntőt, sokszor könnyebb feljönni, mert ilyenkor nincs más irány, csak előre. Ezúttal is sikerült, az aranymeccs előtt köregyenlőségben álltunk a lengyel Aneta Stankiewicz-cel, nagyon izgalmas verseny volt.”

A női mezőny másik magyar indulója, Bajos Gitta a 33. helyen végzett, míg a férfiaknál Péni István és Pekler Zalán is bejutott a döntőbe, előbbi az 5., utóbbi a 7. helyen zárta a viadalt.

VILÁGKUPAVERSENY, JAKARTA
10 m. Légpuska
Nők. 1. Mészáros Eszter
260.8 (az alapversenyben: 632.0, az aranymérkőzésen: 16:10), 2. Aneta Stankiewicz (lengyel) 260.8 (628.0), 3. Laura-Georgeta Ilie 260.0 (631.4), …33. Bajos Gitta 622.8 (az alapversenyben)
Férfiak. 1. Okada Naoja (japán) 261.6 (az alapversenyben: 629.4, az aranymérkőzésen: 16–14), 2. Konsztantyin Malinovszkij (kazah) 259.8 (629.2), 3. Marcus Madsen (svéd) 258.5 (627.8), …5. Péni István 207.6 (628.3), …7. Pekler Zalán 155.0 (627.9)