Rg vk: horrorsérülés, történelmi arany, 21. és 32. helyen a magyarok

M. G.M. G.
2018.05.06. 22:38
A döbbenetes ütemben fejlődő Linoj Asram a legjobbak közé ugrott (Fotó: AFP)
A múlt héten zárult ritmikus gimnasztika világkupa-sorozat után máris megkezdődött a Challenge világkupa-széria a spanyolországi Guadalajarában. A 2018-as Európa-bajnokság helyszínén sportági történelmet írt Izrael első számú tornásznője, Linoj Asram, az első napon az elmúlt évek egyik legcsúnyább, versenyen elszenvedett sérülését láthattuk, a vk pedig tele volt meglepetésekkel. Guadalajarában két magyar rg-s indult, Kis Alexandra a 21., Váray Míra a 32. helyen végzett összetettben.

Kezdjük időrendben a sérüléssel: a pénteki versenynapon a románok első számú versenyzője, Ana Luiza Filiorianu alól „kiment” a térde, és azonnal lent is maradt, jelezve, nagy baj van. Filiorianut kórházba szállították, az első diagnózis súlyos térdficamot állapított meg, további vizsgálatra már a hazaszállítás után kerül sor – szinte biztosan károsodtak a szalagok is, hosszú kihagyás vár a román topversenyzőre.

Az egyéni összetett versenyt az összetett világkupát megnyerő Linoj Asram zárta az élen, ez az első eset a sportág történelmében, hogy izraeli ritmikus gimnasztikázó összetett vk-viadalon győzött. Asramnak tökéletesen fekszenek az idény elején megváltozott szabályok, végig bravúrosan tornázott, és 2013 óta ő lett az első rg-s, aki nagy versenyen összetettben le tudott győzni két orosz élversenyzőt.

Ugyan az elmúlt öt évben voltak, akik megelőzték az oroszokat összetettben, de azokon a versenyeken a sportág első számú nagyhatalma általában a 4.-5. számú versenyzőjét indította – most nem így volt, az orosz 2. számú pozícióért harcoló, egyaránt világbajnok Alekszandra Szoldatova és Arina Averina maradt alul. A két orosz „bosszúból” elvitt három aranyat a négy szerenkénti döntőben, a negyediket Asram szerezte meg – és óriási meglepetésre az olasz Milena Baldassarri kétszer is dobogóra állhatott. A labda döntőjében orosz versenyző dobogóra sem állhatott, ami rendkívüli ritkaság.

A kéziszercsapatok versenyében a bolgárok összetettben egészen brutális erődemonstrációt tartottak legközelebbi riválisaiknak, az olaszoknak és az oroszoknak, aztán vasárnap már az egyik aranyat elvitte előlük Olaszország. A bolgár és olasz küldöttség így is nyugodt lehet, nem így az orosz stáb, mely azt láthatta, hogy kéziszercsapatuk (az ő szintjükön) minősíthetetlen teljesítményt nyújt a szerenkénti döntőkben. Amikor legutóbb az oroszok ennyire rosszul dolgoztak, szakmai vezetőjük, Irina Viner kirúgta a teljes csapatot, tehát van miért aggódniuk a versenyzőknek...

RITMIKUS GIMNASZTIKA CHALLENGE VILÁGKUPA, GUADALAJARA
Egyéni összetett: 1. Linoj Asram
(Izrael) 72.800 pont, 2. Alekszandra Szoldatova (Oroszország) 72.750, 3. Arina Averina (Oroszország) 70.200, 4. Milena Baldassarri (Olaszország) 69.350, 5. Vlada Nikolcsenko (Ukrajna) 68.850, 6. Anasztaszija Szalosz (Fehéroroszország) 67.600, ...21. Kis Alexandra (Magyarország) 54.600, ...32. Váray Míra (Magyarország) 47.800.
Szerenkénti döntők. Karika. 1. A. Averina 19.500, 2. Asram 19.400, 3. Szalosz 18.500. Labda. 1. Asram 19.250, 2. Baldassarri 18.400, 3. Nikol Zelikman (Izrael) 17.750. Buzogány. 1. A. Averina 19.150, 2. Szoldatova 18.800, 3. Baldassarri 18.500. Szalag. 1. Szoldatova 18.650, 2. Asram 18.150, 3. A. Averina 17.900.
Együttes kéziszercsapat, összetett. 1. Bulgária 43.800, 2. Olaszország 39.750, 3. Oroszország 38.150. 5 karika. 1. Olaszország 21.500, 2. Bulgária 20.350, 3. Fehéroroszország 17.800. 3 labda + 2 kötél. 1. Bulgária 21.700, 2. Olaszország 19.800, 3. Azerbajdzsán 17.350.