Ezt a trófeát kapják a legjobbak (Fotó: Árvai Károly)

 

Óriási verseny volt már a legjobb háromba kerülésért is, hiszen például a legjobb férfi sportolók esetében olimpiai bajnokok maradtak ki a szűkített listákból, de ez is azt mutatja, hogy a magyar sportolók kiemelkedő teljesítményt nyújtottak ebben az évben.

A sajtótájékoztatón részt vett Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Szabó László, az M4 Sport – Az Év Sportolója Gála 2021 kreatív producere, dr. Csisztu Zsuzsa, az MSÚSZ alelnöke és Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, lapunk főszerkesztője.

Csisztu Zsuzsa elmondta, hogy a díjazottak ezúttal is a jól megszokott, 21 karátos aranydíszítésű díjat vehetik át. Beszélt arról is, hogy a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) ismét kiírta pályázatait, és örömmel számolt be róla, hogy a világ legjobb férfi sportolója címre jelöltek között van Szilágyi Áron is, akire kedd (ma) éjfélig még lehet szavazni.



KATEGÓRIÁNKÉNT A HÁROM JELÖLT
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA

LŐRINCZ TAMÁS (birkózó – olimpiai bajnok, Európa-bajnok)
MILÁK KRISTÓF (úszó – olimpiai bajnok és ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok)
SZILÁGYI ÁRON (kardvívó – olimpiai bajnok és bronzérmes)

AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA
CSIPES TAMARA (kajakozó – olimpiai ezüstérmes, négyesben olimpiai bajnok, párosban világbajnok)
KOZÁK DANUTA (kajakozó – egyéniben olimpiai negyedik, a négyesben olimpiai bajnok, párosban olimpiai harmadik és világbajnok)
VAS KATA BLANKA (kerékpáros – olimpiai negyedik)

AZ ÉV CSAPATA (hagyományos csapatok)
FÉRFI LABDARÚGÓ-VÁLOGATOTT (Eb-résztvevő)
FÉRFI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT (olimpiai bronzérmes)
NŐI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT (olimpiai bronzérmes)

AZ ÉV CSAPATA (egyéni sportágak csapatai)
FÉRFI KARDCSAPAT (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron – vívók – olimpia bronzérmesek)
RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA FÉRFIVÁLTÓ (Burján Csaba, Krueger John-Henry, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor – rövid pályás gyorskorcsolya – világbajnoki ezüstérmesek)
NŐI KAJAK NÉGYES (Bodonyi Dóra, Csipes Tamara, Kárász Anna, Kozák Danuta – olimpiai bajnok)

AZ ÉV EDZŐJE
CSIPES FERENC (Csipes Tamara és a női kajak négyes edzője)
DECSI ANDRÁS (Szilágyi Áron és a férfi kardválogatott edzője)
SELMECI ATTILA (Milák Kristóf – korábbi – edzője)

 

Csisztu Zsuzsa és Szöllősi György a sajtótájékoztatón (Fotó: Árvai Károly)

 

PERCRŐL PERCRE

10.53: vége a sajtótájékoztatóak!

10.52: AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA, nem sorrendben:

LŐRINCZ TAMÁS (birkózó – olimpiai bajnok, Európa-bajnok)
MILÁK KRISTÓF (úszó – olimpiai bajnok és ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok)
SZILÁGYI ÁRON (kardvívó – olimpiai bajnok és bronzérmes)

10.50: A gála keretében a legjobb e-sportoló és a legjobb szabadidősport-rendezvény díját is átadják majd.

10.43: AZ ÉV EDZŐI, nem sorrendben:

CSIPES FERENC (Csipes Tamara és a női kajak négyes edzője)  
DECSI ANDRÁS  (Szilágyi Áron és a férfi kardválogatott edzője)
SELMECI ATTILA (Milák Kristóf  – korábbi – edzője)

10.38: AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA, nem sorrendben:

CSIPES TAMARA (kajakozó – olimpiai ezüstérmes, négyesben olimpiai bajnok, párosban világbajnok)
KOZÁK DANUTA (kajakozó – egyéniben olimpiai negyedik, a négyesben olimpiai bajnok, párosban olimpiai harmadik és világbajnok)
VAS KATA BLANKA (kerékpáros – olimpiai negyedik)

10.37: AZ ÉV CSAPATA (egyéni sportágak csapatai), nem sorrendben:

FÉRFI KARDCSAPAT (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron – vívók – olimpiai bronzérmesek)
RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA FÉRFIVÁLTÓ (Burján Csaba, Krueger John-Henry, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor – rövid pályás gyorskorcsolya – világbajnoki ezüstérmesek)
NŐI KAJAK NÉGYES (Bodonyi Dóra, Csipes Tamara, Kárász Anna, Kozák Danuta – olimpiai bajnokok)

10.35: a kerékpárklasszis Stephen Roche lesz az Év Sportolója gála díszvendége. 1987-ben az ír Roche megnyerte a Tour de France-t és a Giro d’Italiát is, valamint az országúti világbajnokságot is.

10.30: Szabó László, az M4 Sport – Az Év Sportolója Gála 2021 kreatív producere, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke bejelentette az Év fogyatékos sportolói jelöltjeinek hármas listáit.

Balról jobbra: Szécsi Zoltán, Csisztu Zsuzsa, Szöllősi György és Szabó László (Fotó: Árvai Károly)

 

AZ ÉV FOGYATÉKOS FÉRFI SPORTOLÓJA (nem sorrendben):

KISS PÉTER PÁL (parakajak-kenu – paralimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok KL1 – 200 m)
OSVÁTH RICHÁRD (kerekesszékes vívás – paralimpiai ezüstérmes, tőr egyéniben)
PÁLOS PÉTER (para-asztalitenisz – paralimpiai 1. hely)

AZ ÉV FOGYATÉKOS NŐI SPORTOLÓJA, nem sorrendben:

EKLER LUCA (paraatlétika – paralimpiai bajnok távolugrás, paralimpiai 4. hely 100 m, paralimpiai 5. hely 400m, Európa-bajnok távolugrás, és 400m, 2. hely 100 m)
KONKOLY ZSÓFIA (paraúszás – paralimpiai bajnok 100m pillangó, paralimpiai ezüstérem 400m gyorsúszás, paralimpiai ezüstérem 200m vegyesúszás, paralimpiai 9. hely 100m gyorsúszás, paralimpiai 6. hely 100m hátúszás, paralimpiai 5.hely 4x100m gyorsváltó, háromszoros Európa-bajnok 400m gyorsúszás, 100m pillangóúszás, 200m vegyesúszás, Európa-bajnok 2. hely 4x100m gyorsváltó)
PAP BIANKA (paraúszás – paralimpiai bajnok 100m hátúszás, paralimpiai ezüstérem 400m gyorsúszás, paralimpiai ezüstérem 200m vegyesúszás, paralimpiai 4. hely 100m gyorsúszás, paralimpiai 7. hely 100m mellúszás, paralimpiai 5.hely 4x100m gyorsváltó, négyszeres Európa-bajnok 100m gyorsúszás, 400m vegyesúszás, 100m hátúszás, 200m vegyes úszás, Európa-bajnoki ezüstérmes 100m mellúszás, Európa-bajnok 2. hely 4x100m gyorsváltó)

AZ ÉV FOGYATÉKOS CSAPATA, nem sorrendben:

NŐI KEREKESSZÉKES TŐRCSAPAT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Dani Gyöngyi, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Hajmási Éva – paralimpiai bronzérem)
4x100 M GYORSÚSZÓ VÁLTÓ-VÁLOGATOTT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Illés Fanni, Konkoly Zsófia, Pap Bianka, Payer Kata – paralimpiai 5. hely 4x100m gyors, Európa-bajnoki ezüstérem 4x100m gyors)
VEGYES PÁROS BOCCIAVÁLOGATOTT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Szabó Alexandra, Hegedűs László – 2021-es Boccia Európa-bajnokság 2. helyezés)

10.25: Az év csapata (hagyományos csapatok) három legjobbja, nem sorrendben:

FÉRFI LABDARÚGÓ-VÁLOGATOTT (Eb-résztvevő)
FÉRFI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT (olimpiai bronzérmes)
NŐI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT (olimpiai bronzérmes)

10.20:  Az Év sportpillanata lehet, Fiola Attila gólja a franciák ellen a labdarúgó Európa-bajnokságon, Szilágyi Áron harmadik olimpiai bajnoki címe kard egyéniben, Valter Attila felvehette a rózsaszín trikót a Girón. A győztesről szakmai zsűri dönt.

10.15: Székely Dávid, az M4 Sport csatornaigazgatója arról beszélt, hogy nagyon nagy sportsikereket ért el Magyarország, büszke rá, hogy az M4 Sport sokat élőben tudott közvetíteni.

Szabó Tünde videoüzenetet küldött (Fotó: Árvai Károly)

 

10:10: Szabó Tünde sportért felelős államtitkár videoüzenetében arról beszélt, hogy magyar sportolók 25 éve nem szerepeltek ilyen jól az olimpián, mint Tokióban. Olyan teljesítményt nyújtottak, amelyek alapján méltók arra, hogy megünnepeljék őket.

10.07: Szöllősi György, bár ebben a pillanatban még ő sem tudhatja, hogy kik kerültek a legjobb három közé a kategóriákban, úgy sejti, hogy a labdarúgók is a legjobbak között lehetnek.

10.05: Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, lapunk főszerkesztője elmondta, olyan gálára készülünk, amelyen végre újra jelen lehet mindenki a Nemzeti Színházban.

ELŐZMÉNYEK

Minden kategóriában az MSÚSZ elnöksége állított össze tízes jelöltlistákat, amelyeken három-három jelöltre szavazhattak a tagok december 28-án kedden tíz óráig. 

Az Év férfi sportolója, az Év női sportolója, az Év edzője, az Év csapata (egyéni sportágak csapatversenye), az Év csapata (hagyományos csapatsportágak) három legjobbját Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, lapunk főszerkesztője jelenti be az M4 Sport élő műsorában. A győzteseket január 6-án, az M4 Sport – Az Év Sportolója Gála élő műsorában hirdetik ki. Ezt 19.40 órától élőben sugározza a névadó közszolgálati sportcsatorna.

A fogyatékos sportolóknál ezúttal három kategóriában (az Év fogyatékos férfi sportolója, az Év fogyatékos női sportolója, az Év fogyatékos csapata) hirdetnek győztest. A jelöltek listáját a Magyar Paralimpiai Bizottság állította össze, a végső sorrendről az MPB által felkért szakemberek, szakírók döntenek.

A gálának, hasonlóan a korábbi esztendőkhöz, ezúttal is a Nemzeti Színház ad majd otthont január 6-án. A szervezők korábbi bejelentése szerint – amennyiben ezt az akkor érvényben lévő szabályok lehetővé teszik – nézők előtt. A gála kreatív producer ezúttal is Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke lesz. 

 

64. M4 SPORT – AZ ÉV SPORTOLÓJA GÁLA
JELÖLTEK (10-es lista)
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA
BERECZ ZSOMBOR
(vitorlázó – olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok)
FUCSOVICS MÁRTON
(teniszező – wimbledoni negyeddöntős)
KOPASZ BÁLINT
(kajakozó – olimpiai bajnok, vb-ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok)
LŐRINCZ TAMÁS (birkózó – olimpiai bajnok, Európa-bajnok
LŐRINCZ VIKTOR
(birkózó – olimpiai ezüstérmes)
MILÁK KRISTÓF
(úszó – olimpiai bajnok és ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok)
SIKLÓSI GERGELY
(párbajtőrvívó – olimpiai ezüstérmes)
SZILÁGYI ÁRON
(kardvívó – olimpiai bajnok és bronzérmes)
TÓTKA SÁNDOR
(kajakozó – olimpiai és Európa-bajnok)
VALTER ATTILA
(kerékpáros – rózsaszín trikós a Girón)

AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA
CSIPES TAMARA
(kajakozó – olimpiai ezüstérmes, négyesben olimpiai bajnok, párosban világbajnok)
GULYÁS MICHELLE
(öttusázó – egyéniben vb-bronzérmes, csapatban vb-ezüstérmes)
KAPÁS BOGLÁRKA
(úszó – olimpiai negyedik, Európa-bajnok)
KESZTHELYI RITA
(vízilabdázó – olimpiai bronzérmes)
KOVÁCS SAROLTA
(öttusázó – olimpiai bronzérmes)
KOZÁK DANUTA
(kajakozó – egyéniben olimpiai negyedik, a négyesben olimpiai bajnok, párosban olimpiai harmadik és világbajnok)
MÁRTON ANNA
(kardvívó – olimpiai negyedik)
OLASZ ANNA
(nyílt vízi úszó – olimpiai negyedik)
PUPP RÉKA
(cselgáncsozó – olimpiai ötödik)
VAS KATA BLANKA
(kerékpáros – olimpiai negyedik)

AZ ÉV CSAPATA (egyéni sportágak csapatai)
FÉRFI KAJAK KETTES (Nádas Bence, Kopasz Bálint – kajakozók – olimpiai negyedikek)
FÉRFI KARDCSAPAT
(Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron – vívók – olimpia bronzérmesek)
FÉRFI 4x100 GYORSVÁLTÓ
(Bohus Richárd, Milák Kristóf, Németh Nándor, Szabó Szebasztián – úszás – olimpiai ötödikek)
FÉRFI ÖTTUSACSAPAT
(Bereczki Rcihárd, Demeter Bence, Marosi Ádám, öttusázók – világbajnokok)
KETTESFOGATHAJTÓ-VÁLOGATOTT
(ifj. Dobrovitz József, ifj. Fekete György, Hölle Martin – lovassport – világbajnokok)
NŐI KAJAK KETTES (Csipes Tamara, Medveczky Erika, kajakozók – olimpiai negyedikek)
NŐI KAJAK KETTES
(Kozák Danuta, Bodonyi Dóra – kajakozók – olimpiai bronzérmesek)
NŐI KAJAK NÉGYES
(Bodonyi Dóra, Csipes Tamara, Kárász Anna, Kozák Danuta – kajakozók – olimpiai bajnok)
NŐI ÖTTUSACSAPAT
(Alekszejev Tamara, Gulyás Michelle, Guzi Bianka, Simon Sarolta, Réti Kamilla – öttusázók – vb-ezüstérmes, Európa-bajnok)
RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA FÉRFIVÁLTÓ (Burján Csaba, Krueger John-Henry, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor – rövid pályás gyorskorcsolya – világbajnoki ezüstérmesek)

AZ ÉV CSAPATA (hagyományos csapatok)
FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT
(kézilabda –világbajnoki ötödik)
FÉRFI LABDARÚGÓ-VÁLOGATOTT
(labdarúgás – Eb-résztvevő)
FÉRFI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT (vízilabda – olimpiai bronzérmes)
FTC-TELEKOM VÍZILABDACSAPAT
(vízilabda – férfi Bajnokok Ligája-2.)
GYŐRI AUDI ETO KC
(kézilabda – női Bajnokok Ligája-3.)
NŐI JÉGKORONG-VÁLOGATOTT
(jégkorong – vb-résztvevő)
NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT
(kézilabda – olimpiai hetedik)
NŐI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT
(vízilabda – olimpiai bronzérmes)
SOPRON BASKET
(kosárlabda – női Euroliga-4.)
SZOLNOKI DÓZSA
(vízilabda – férfi Eurokupa-győztes)

AZ ÉV FOGYATÉKOS FÉRFI SPORTOLÓJA
GÁSPÁR TAMÁS (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraíjászat – paralimpiai 5. hely)
JUHÁSZ TAMÁS (Magyar Paralimpiai Bizottság, parakajak-kenu – paralimpiai 6. hely KL – 1200m, paralimpiai 8. hely VL2 – 200m, Európa-bajnoki 5. hely VL2 – 200 m)
KISS PÉTER PÁL (Magyar Paralimpiai Bizottság, parakajak-kenu – paralimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok KL1 – 200 m)
MAJOR ENDRE (Magyar Paralimpiai Bizottság, para-asztalitenisz – paralimpiai 5. hely – egyéni)
MÁTHÉ GÁBOR (Magyar Hallássérültek Sportszövetsége, hallássérülttenisz – Európa-bajnoki 2. hely)
MIHÁLOVITS TAMÁS (Magyar Szervátültetettek Szövetsége, szervátültetett-atlétika – Szervátültetettek és Szervre Várók Magyar Bajnoksága – súlylökés I. hely, diszkoszvetés I. hely, gerelyhajítás I. hely, kislabda hajítás I. hely)
OSVÁTH RICHÁRD (Magyar Paralimpiai Bizottság, kerekesszékes vívás – paralimpiai ezüstérmes, tőr egyéniben)
PÁLOS PÉTER (Magyar Paralimpiai Bizottság, para-asztalitenisz – paralimpiai 1. hely)
SEDRIC WATCHOU (Magyar Paralimpiai Bizottság, para-erőemelés – paralimpiai 6. hely)
SZŐLLŐSI ISTVÁN (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraatlétika – paralimpiai 5. hely Európa-bajnoki 7. hely súlylökés)

AZ ÉV FOGYATÉKOS NŐI SPORTOLÓJA

DÁVID KRISZTINA  (MPB, para-sportlövészet – paralimpiai bronzérem 10m pisztoly)
EKLER LUCA (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraatlétika – paralimpiai bajnok távolugrás, paralimpiai 4. hely 100 m, paralimpiai 5. hely 400m, Európa-bajnok távolugrás, és 400m, 2. hely 100 m)
GÁL NIKOLETT (Magyar Hallássérültek Sportszövetsége, hallássérült-atlétika – Hallássérültek atlétika világbajnoksága 3. hely)
HAJMÁSI ÉVA (Magyar Paralimpiai Bizottság, kerekesszékes vívás – paralimpiai negyedik helyezett kard egyéni, tőr egyéni, bronzérem tőr csapat)
ILLÉS FANNI (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraúszás – paralimpiai bajnok 100m mellúszás, paralimpiai 5. hely 4x100 gyorsváltó, Európa-bajnok 100 mellúszás, Európa-bajnok 2. hely 4x100m gyorsváltó)
KONKOLY ZSÓFIA (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraúszás – paralimpiai bajnok 100m pillangó, paralimpiai ezüstérem 400m gyorsúszás, paralimpiai ezüstérem 200m vegyesúszás, paralimpiai 9. hely 100m gyorsúszás, paralimpiai 6. hely 100m hátúszás, paralimpiai 5.hely 4x100m gyorsváltó, háromszoros Európa-bajnok 400m gyorsúszás, 100m pillangóúszás, 200m vegyesúszás, Európa-bajnok 2. hely 4x100m gyorsváltó)
PAP BIANKA (Magyar Paralimpiai Bizottság, paraúszás – paralimpiai bajnok 100m hátúszás, paralimpiai ezüstérem 400m gyorsúszás, paralimpiai ezüstérem 200m vegyesúszás, paralimpiai 4. hely 100m gyorsúszás, paralimpiai 7. hely 100m mellúszás, paralimpiai 5.hely 4x100m gyorsváltó, négyszeres Európa-bajnok 100m gyorsúszás, 400m vegyesúszás, 100m hátúszás, 200m vegysúszás, Európa-bajnoki ezüstérmes 100m mellúszás, Európa-bajnok 2. hely 4x100m gyorsváltó)
SZVITACS ALEXA (Magyar Paralimpiai Bizottság, para-asztalitenisz – paralimpiai bronzérem egyéni, paralimpiai 5. hely csapat)
VARGA KATALIN ESZTER (Magyar Paralimpiai Bizottság, parakajak-kenu – paralimpiai bronzérem 200m, világbajnoki bronzérem 200m, Európa-bajnoki bronzérem 200m)
VERES AMARILLA (Magyar Paralimpiai Bizottság, kerekesszékes vívás – paralimpiai bajnok párbajtőr egyéni)

AZ ÉV FOGYATÉKOS CSAPATA
4x100 M GYORSÚSZÓ VÁLTÓ-VÁLOGATOTT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Illés Fanni, Konkoly Zsófia, Pap Bianka, Payer Kata – paralimpiai 5. hely 4x100m gyors [34 pont], Európa-bajnoki ezüstérem 4x100m gyors [34 pont])
MAGYAR LÁTÁSSÉRÜLT SAKK-VÁLOGATOTT (Fogyatékosok Országos Diák-, és Szabadidősport Szövetsége, Zámbó Zoltán István, Györkös Lajos, Kovács Apolló Lóránt, Rév Miklós, Szilágyi Sámuel Attila, Voján István – 16.IBCA Vaksakk Olimpia 9. helyezés)
NŐI KEREKESSZÉKES TŐRCSAPAT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Dani Gyöngyi, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Hajmási Éva – paralimpiai bronzérem tőrcsapat)
VEGYES PÁROS BOCCIAVÁLOGATOTT (Magyar Paralimpiai Bizottság, Szabó Alexadra, Hegedűs László – 2021-es Boccia Európa-bajnokság 2. helyezés)
VEGYES PÁROS CURLING-VÁLOGATOTT (Magyar Hallássérültek Sportszövetsége, Varkoly Zoltán, Pintér Zsuzsanna – 2021-es Curling Európa-bajnokság 3. helyezés) 

AZ ÉV EDZŐI
BÍRÓ ATTILA
(a női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya)   
CSIPES FERENC
(Csipes Tamara és a női kajak négyes edzője)   
DECSI ANDRÁS
  (Szilágyi Áron és a férfi kardválogatott edzője)
DEMETER IRÉN
(Kopasz Bálint edzője)
HÜVÖS VIKTOR
(Tótka Sándor edzője)
MÄRCZ TAMÁS
(a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya)
MARCO ROSSI
(a férfi labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya)
SELMECI ATTILA
(Milák Kristóf  – korábbi – edzője)
SIKE ANDRÁS
(a kötöttfogású birkózóválogatott vezetőedzője)
SZABÓ ÁLMOS
(tanítványai, Pap Bianka és Illés Fanni két arany- és két ezüstérmet nyertek a paralimpián)

A 2019-es gála után ismét egy színpadra állhatnak az év legjobb sportolói és edzői a Nemzeti Színházban (FOTÓ: MSÚSZ)