BL: történelmet írt a Napoli, négyből három spanyol csapat búcsúzik

L. M.L. M.
2022.10.27. 12:13
A Napoli játékosai ünneplik Giovanni Simeone gólját a Rangers ellen (Fotó: Getty Images)
Tovább szárnyal a Napoli a Bajnokok Ligájában, Luciano Spaletti együttese már húsz gólt szerzett ebben az idényben, ami rekordnak számít az olasz klubok között. Julian Nagelsmann igazi Barca-specialistává lépett elő, a Bayern München trénere eddig négyszer győzte le a katalánokat. A gránátvörös-kékek és az Atlético Madrid búcsújával már csak a Real Madrid az egyetlen spanyol csapat, amely továbbjutott a csoportkörből. Az ötödik forduló szerdai játéknapjának érdekességei, statisztikái.

A-CSOPORT
AJAX (holland)–LIVERPOOL (angol) 0–3

A Liverpool idegenbeli 3–0-s sikerrel biztosította helyét a legjobb 16 között, s zsinórban hatodszor is bejutott a nyolcaddöntőbe Jürgen Klopp irányítása alatt – ez a leghosszabb sorozat a csapat történelmében.

SSC NAPOLI (olasz)–RANGERS FC (skót) 3–0

Tovább menetel a Napoli, Luciano Spaletti együttese 3–0-ra verte a Rangerst, s összesítésben már 20 szerzett gólnál jár ebben a BL-idényben. A Napoli lett az olasz csapatok közül az első, amely ennyi találatot szerzett a csoportkörben. Ráadásul még egy meccs hátravan, a csoportkör utolsó fordulójában a Liverpoolhoz látogat.

A Juventus után a Napoli lett az első, a történelemben pedig a harmadik olyan olasz csapat, amely az első öt BL-csoportmeccsét meg tudta nyerni.

Összesen két argentin játékos tudott négy gólt szerezni az első négy meccsén a Bajnokok Ligájában. Az első Diego Simeone volt, az Atlético Madrid jelenlegi vezetőedzője, a másik pedig a fia, Giovanni Simeone, aki a Napoli támadójaként zörgette meg az ellenfelek hálóját.

Ajax (holland)–Liverpool (angol) 0–3(Szalah 42., Núnez 49., Elliott 52.)
Napoli (olasz)–Rangers FC (skót) 3–0(Simeone 11., 16., Östigard 80.)

FC BRUGES (belga)–FC PORTO (portugál) 0–4

Első góljait kapta és első vereségét is elszenvedte az FC Bruges ebben a BL-idényben. Simon Mignolet kapuját 414 perc után sikerült bevenni, Mehdi Taremi volt a gól szerzője. 1–0-s állásnál egyenlíthettek volna a belgák, azonban Noa Lang büntetőjét Diogo Costa hárította. A portugál kapus a 2003–2004-es idény óta az első, aki három tizenegyest is védett egy évadban.

ATLÉTICO MADRID (spanyol)–BAYER LEVERKUSEN (német) 2–2

Drámai végjátékban nem sikerült megszereznie a győzelmet az Atlético Madridnak a Bayer Leverkusen ellen. Yannick Carrasco tizenegyesét Lukás Hrádecky hárította, a kipattanót Saúl fejelte a kapufára, a harmadik ismétlést pedig Reinildo lőtte bele a büntetőt kihagyó csapattársába, így az Atlétinek be kellett érnie a döntetlennel, ami azt jelenti, hogy kiesett a Bajnokok Ligájából.

Diego Simeone irányítása alatt ez volt a második alkalom, hogy a „matracosok” nem jutottak be a legjobb 16 közé. A 2017–2018-as idényben az Európa-ligában folytatták és akkor meg is nyerték a második számú kupasorozatot.

A Sevilla keddi, az FC Barcelona és az Atlético szerdai kiesésével biztossá vált, mindössze egy spanyol csapat, a Real Madrid lesz ott a legjobb 16 között, ami először fordul elő azóta, hogy nyolcaddöntőket rendeznek.

FC Bruges(belga)–FC Porto (portugál) 0–4(Taremi 33., 70., Evanilson 57., Estáquio 60.)
Atlético Madrid (spanyol)–Bayer Leverkusen (német)2–2(Carrasco 22., De Paul 50., ill. M. Diaby 9., Hudson-Odoi 29.)

INTERNAZIONALE (olasz)–VIKTORIA PLZEN (cseh) 4–0

Edin Dzeko duplázott a Viktoria Plzen elleni, kora esti mérkőzésen, a bosnyák támadó ezzel már az ötödik gólját szerezte meg a Bajnokok Ligájában azután, hogy betöltötte a 35. életévét. Dzekónál – és a szintén öt gólt szerző Didier Drogbánál – csak Cristiano Ronaldo szerzett több gólt 35 évnél idősebben, a portugál támadó 12-szer vette be az ellenfelek kapuját.

FC BARCELONA (spanyol)–BAYERN MÜNCHEN (német) 0–3

Julian Nagelsmann, a Bayern München vezetőedzője lett az első tréner, aki négy meccset is megnyert az FC Barcelona ellen a Bajnokok Ligájában. A német irányításával a bajorok ebben, és az előző idényben is oda-vissza legyőzték a katalánokat a csoportkörben, ráadásul úgy, hogy 11 gólt szereztek és egyet sem kaptak (0–3, 3–0, 2–0, 0–3).

A Bayern csatára, Eric Maxim Choupo-Moting szerezte a találkozó második gólját, a kameruni ezzel zsinórban a negyedik mérkőzésén is betalált, ami először fordult elő a karrierjében.

Internazionale (olasz)–Viktoria Plzen (cseh) 4–0(Mhitarjan 35., Dzeko 42., 66., Lukaku 87.)
FCBarcelona (spanyol)–Bayern München (német) 0–3(Mané 10., Choupo-Moting 31., Pavard 90+5.)

EINTRACHT FRANKFURT (német)–OLYMPIQUE MARSEILLE (francia) 2–1

A D-csoportban a Frankfurt már a 3. percben megszerezte a vezetést Kamada Daicsi góljával az Olympique Marseille ellen. A Bajnokok Ligája 2022–2023-as idényében mindössze két gól született az első három percben, mindkét találatot a Marseille kapta, az elsőt a Sporting ellen 50 másodperccel azután, hogy a játékvezető a sípjába fújt.

TOTTENHAM HOTSPUR (angol)–SPORTING CP (portugál) 1–1

Nemcsak az Atlético meccsének vége zajlott drámaian, a Tottenham–Sporting találkozón is az utolsó percekben jött a fordulat. A hazaiak játékosa, Harry Kane a 96. percben megszerezte a győztesnek tűnő gólt, azonban a videobíró les miatt érvénytelenítette a találatot. Antonio Conte, az angolok menedzsere kiakadt, a játékvezető pedig felmutatta neki a piros lapot. Az olasz tréner a 2020–2021-es idény óta több pirosat kapott edzőként, mint a Spurs bármely játékosa.

Tottenham Hotspur (angol)–Sporting CP (portugál) 1–1(Bentancur 80., ill. M. Edwards 22.)
Eintracht Frankfurt (német)–Olympique Marseille (francia) 2–1(Kamada 3., Kolo Muani 27., ill. Guendouzi 22.)

A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Tottenham52216–5+18
2. Sporting CP52127–7 07
3. Eintracht Frankfurt52125–7–27
4. Marseille5237–6+16

A fordulót követően a TheAnalyst frissítette BL-adatbázisát. Tizenkét csapat már biztosan ott van a nyolcaddöntőben, a D- az E- és az F-csoportban azonban az utolsó körre maradt a döntés, ráadásul a D jelű négyesben még mind a négy együttes ott lehet a legjobb 16 között. A végső győzelemre továbbra is a Manchester Citynek van a legnagyobb esélye, az angolokat követi a Bayern München, majd a Liverpool és a címvédő Real Madrid következik.

A BL-győzelemre továbbra is esélyes csapatok (Fotó: TheAnalyst)