A Bayern München három góllal nyert a Barcelona otthonában

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.09.14. 20:50
Újabb magabiztos Bayern-siker idegenben (Fotó: AFP)
A Bayern München nyerte meg a Bajnokok Ligája csoportkörének első csúcsrangadóját, a német bajnok Thomas Müller egy góljával és Robert Lewandowski duplájával győzött az FC Barcelona otthonában. Az E-csoport másik mérkőzésén, Kijevben nem született gól, a Dinamo és a Benfica is egy pontot szerzett.

BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
E-CSOPORT
FC Barcelona (spanyol)–Bayern München (német) 0–3 (0–1)
Barcelona,
Camp Nou, 39 737 néző. Vezette: Oliver (angol)
Barcelona:
Ter Stegen – R. Araújo, Piqué, Eric García (Mingueza, 66.) – Sergi Roberto (Demir, 59.), F. de Jong, S. Busquets (Gavi, 59.), Pedri, Jordi Alba (Baldé, 74.) – L. de Jong (Coutinho, 66.), Depay. Vezetőedző: Ronald Koeman
Bayern München: Neuer – Pavard (Lucas Hernández, 66.), Upamecano, Süle (Stanisic, 82.), A. Davies – L. Sané (Coman, 82.), Kimmich, Th. Müller (Sabitzer, 82.), Goretzka, Musiala (Gnabry, 70.) – Lewandowski. Vezetőedző: Julian Nagelsmann
Gólszerző: Th. Müller (34.), Lewandowski (56., 85.)

A Bayern München 2020 augusztusában 8–2-es csapást mért az FC Barcelonára, amely Lionel Messi távozása óta első nemzetközi tétmérkőzését játszotta most, és éppen a bajorok ellen. Sokat változtak az erőviszonyok a történelmi mérkőzés óta, mint a müncheniek volt elnöke, mostani elnökségi tagja, Uli Hoeness megjegyezte: „A Barcelona már nem példakép nekünk. A Bayern sokkal esélyesebb, mivel a katalánok pénzügyi nehézségeik miatt több fontos játékosukat is eladták”.

Ugyan jól kezdett a három hollanddal felálló katalán csapat, a több merész, tizenhatoson belüli szereléssel jelentkező Ronald Araújo az ötös elől a léc fölé fejelte Memphis Depay beadását, de azután sokkal veszélyesebben futballoztak a vendégek. Igaz, Thomas Müller, majd Robert Lewandowski góljához is nagy szerencse kellett, a német támadó lövése megpattant az egyik védőn, a lengyel ék Jamal Musiala kapufáról kipattanó lövését terelte a kapuba, Araújo mellől.

Müller hivatalosan is a Barca „mumusa” lett, hat mérkőzésen hét gólt lőtt neki, ennél többször egyetlen más játékos sem bosszantotta a katalán csapatot a nemzetközi kupákban.

Depay a jó kezdés után eltűnt a mezőnyben, Luuk de Jong alig ért labdába. Ronald Koeman a második félidőre pályára küldött néhány tizenéves fiatalt, minden bizonnyal ez lesz a csapat jövője, a rekordvételek helyetti és utáni „baby Barca-korszak”.

De igencsak rögös út vezet a fényes(ebb) jövőhöz, bizonyíték erre Robert Lewandowski újabb, szintén szerencsés, Araújóról bepattant gólja, amely után néhány Barca-drukkernek elfogyott a türelme.

A csoport másik mérkőzésén
Dinamo Kijev (ukrán)–Benfica (portugál) 0–0

A csoport másik meccsén a kijevi olimpiai stadionban a házigazda Dinamo és a Benfica kifejezetten óvatosan játszott, a két csapat egymás hibáira várt. A portugálok birtokolták többet a labdát, inkább ők kezdeményeztek, de igazán nagy helyzetet a 64. percig nem alakítottak ki, ekkor Rafa Silva biztató helyzetből lőtt, de a kapuig sem jutott el a labdája, amelyet blokkoltak a védők. A hajrában a Dinamo Kijevből Mikola Saparenko előbb eltalálta a lécet, majd gólt is szerzett a 93. percben, de a VAR lest mutatott, így maradt a 0–0.

BL: az első játéknap összes eredménye – egy helyen!

A Barca utóbbi három hazai BL-mérkőzése:
0–3 a Juventus ellen, 1–4 a PSG ellen, 0–3 a Bayern ellen.

Lewandowski sorozatban a 18. bayernes mérkőzésén talált be, összesen 29-szer. A Barcának ma nem volt a kapu felületére tartó lövése.

50 Henry és Thomas Müller

Ansu Fati (16 éves és 321 apos), Bojan Krkic (17 éves és 22 napos) után Gavi (17 éves és 40 napos) a 3. legfiatalabb barcás a BL-ben.

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Coman balról ballal ellő a kapu mellett, majd Kimmich talál a kapu mellé 14-ről.

Kettő perc a ráadás.

89. perc Pár könnyű Barca-passz után olléznak a lelátón néhányan…

88. perc Az első mai Bayern-kornert Kimmich rosszul éri el fejjel az ötösön.

85. PERC ROBERT LEWANDOWSKI ÚJRA BETALÁL, Gnabry az ötös jobb sarka elől jobbal a rövid oldali kapufa tövére lő, a kipattanó a lengyelé, aki az ötös előtt elfekteti higgadtan Minguezát, majd ballal a léc alá lő úgy, hogy a labda a bevetődő Araújo bal sarkáról pattan a kapuba. 0–3!

84. perc Mellé, Gnabry passzát Sabitzer jobbal a bal, azaz a rövid sarok mellé vágja négy méterről.

83. perc Gavi felrúgja Upamecanót, de nincs újabb sárga lap…

82. perc Marcel Sabitzer be, Müller le, Sanét Kingsley Coman váltja, Sülét Josip Stanisic.

82. perc Gavi kap sárga lapot Kimmich felrúgásáért.

A Bayern a 23. BL-meccsén talált be sorozatban, új klubrekord!

78. perc Dayot Upamecano kap sárga lapot Depay háton térdeléséért.

78. perc Davies blokkolja Balde 18 méteres lövését.

77. perc Balde passzát Coutinho a tizenhatos elől Kimmichbe vágja.

Majdnem korrekorder a Barcában a BL-ben a légiósok között

Alakul a "baby Barca", de nyilván ez a járható út, a jövő most a csapatnál.

74. perc Alejandro Balde be, Alba le. Balde 18 éves, most debütál, Alba csoda fáradt.

Még mindig nincs kaput találó lövése a Barcának... 2003 óta nem volt olyan a BL-ben, hogy az első félidőben ne tettek volna ilyet a katalánok.

70. perc Serge Gnabry be, Musiala le.

Sietni kell! (Fotó: AFP)

69. perc Coutinho jobbal a léc fölé teker kiss balról, 21 méterről. A brazil első mérkőzését játssza az idényben.

66. perc Oscar Mingueza be, García le, Philippe Coutinho meg L. De Jongot váltja.

66. perc Theo Hernández be, Pavard le. Luxuscsere.

Memphis Depay 11 kanadai pontot szerzett előtő 14 BL-meccsén, amikor kezdett, előző öt BL-csoportmeccsén mindig eredményes volt.

62. perc Hatalmas Bayern-fölény, de helyzetek és veszélyes beadások, indítások nélkül.

A Barcelona11 gólt lőtt előző 5 meccsén, 6 gólt kapott, csak egy mérkőzést úszott meg nélküle.

59. perc Gavi és Yusuf Demir be, Busquets és Roberto le. Jönnek a fiatalok!

56. PERC NULLA KETTŐ, Kimmich indít, Davies egy védőn megpattanó ballábas lövése után Musiala ballal a bal oldali kapufára vágja a labdát 14 méterről, középről, félmagasan, a lecsorgó ROBERT LEWANDOWSKIÉ, aki bal talpával az ötösről, Araújót megelőzve az üres kapuba tolja a labdát. 0–2!

53. perc Sané passzát elharcolja az ötösön Müller elől Piqué.

52. perc Sané első villanása, Lewa remek passzát Araújo lába alatt ellövi ballal hétről, de Ter Stegen jobb lábbal véd. A kipattanó Mülleré lehetne, de megbukik labdakezelésből az ötösön a csatár!

50. perc Araújo ment becsúszva szépen Davies elől a 16-oson belül. Ehhez nem kell VAR.

49. perc De nagy mentés, Busquets ballal a jobb alsóba lőne 21-ről, középről, Müller belelép jobb térddel.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Marcel Witeczek 2

A Barca előző 22 BL-nyitányán nem kapott ki, 1997-ben a Newcastle United otthonában szenvedett vereséget, Van Gaallal a kispadon. A Bayern 17 ilyen mérkőzés óta veretlen.

A Bayern 18. idegenbeli BL-meccsen veretlen (14 sikerrel), ez máris rekord.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. perc Davies bal oldali beadását elrúgja Piqué Lewa elől.

A Bayern sorozatban 78. alkalommal talált be, 2020 februárja óta tart ez a szép széria.

41. perc Alba beadását Pavard Upamecano hasára fejeli, érdekes, de jó, hasznos megoldás.

40. perc Davies megállítja Depayt, akit könnyedén lefut aztán a labdával.

35. perc Araújo játszik a tűzzel, ellöki keményen az ötös bal sarka előtt Sanét, de tovább.

Müller 7 gólt lőtt a 6 Barca-elleni meccsén, a BL-ben a katalánok ellen a legeredményesebb, egyben a Barca európai "kupamumusa" is ő. Ez volt Müller 49. találata a BL-ben!

34. PERC ÉS ITT A NÉMET GÓL, THOMAS MÜLLER Sané passzát jobbal 21-ről, középről kapura vágja, García derekáról a kapu közepébe pattan a labda, mert Ter Stegen már elindult balra. 0–1!

A Barca az európai kupákban a Bayerntől kapott ki a legtöbbször, hárommal többel, mint a második mumustól.

32. perc Elvariálja a Bayern, Sané nem lő, Müller nem lő, Kimmich igen, az ötös elől, de les.

30. perc Goretzka beadását elméri Alba, de a vakrepüléssel éppen megzavarja Musialát... kirúgás.

28. perc Depay jobb oldali beadását Araújo hét méterről a léc fölé fejeli, ZICCER!

A VAR meg sem nézte.

27. perc Lewa remekül passzol jobbra Musialához, aki jobbal kapura lő az ötös jobb sarka elől, Piqué és Araújo is bevetődik, előbbi testén csattan a labda. Utána a jobb kezével beleért a labdához, de nem direkt.

20. perc Lewandowski 20-ról a bal alsó felé lövi a labdát, véd a kapus.

19. perc Goreztka beadását Sané elé fejeli Araújo, a szélső ballal 16-ról, kissé balról azonnal kapra lő, Ter Stegen jobb kézzel felnyúl azonban a labdáért. Amely a fejére pattan onnan... Kontra, Upamencano elcsípi az ötösön Depay beadását.

14. perc Goretzka csippenti ballal 16-ról a kapus öléhez a labdát, Alba beadását Roberto ballal 14-ről a léc fölé vágja kapásból, jócskán.

12. perc Depay forgat balról L. de Jong elé, akit szerel az ötösön zseniális becsúszással Pavard.

11. perc Hopp, Araújo nagyot lök Lewandowskin a 16-oson belül... tovább. A VAR... nem mond semmit.

2003 tavasza után lép ismét három holland a Barca kezdőjében, akkor a Juventus ellen négyen is pályára léptek: Michael Reiziger, Frank de Boer, Marc Overmars és Patrick Kluivert. Újra nyílik a tulipán.

9. perc Sané ballal a sorfalba vág egy 23 méteres szabadrúgást.

Annak idején, azaz tavaly Pedrit a Bayern nagyon meg akarta venni a Barcától, vagy két évre kölcsönkapni. Ma már tudjuk, mit láttak meg az akkor ötmillióért vett La Liga 2-es spílerben.

6. perc Pedri bal oldali beadását elfejeli L. de Jong elől Süle. Depay két beadása is Pavard fejét találja meg az ötösön.

5. perc Joshua Kimmich kap sárga lapot F. de Jong fellökéséért. Depay adja be a szabadrúgást jobbról, Müller ment fejjel az ötös jobb sarka elől.

5. perc Sok pontatlansággal, Bayern-fölénnyel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban, a vendégek fehérben.

A hazai közönség kifütyüli a BL-himnuszt. Na, ezért mekkora büntetés jár vajon?

Meglepő: kikapott az MU a Young Boystól.

Egy kis örökmérleg: 11 mérkőzés, 2 spanyol és 7 német sikerrel, 6, ill. 26 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Sergio Agüero, Ousmane Dembélé, Ansu Fati és Martin Braithwaite sérült, a vendégektől Corentin Tolisso és Serge Gnabry maródi.

A Barcelona az előző kiírásban már a legjobb 16 között elhasalt, a Paris SG ejtette ki 5–2-es összesítéssel. A hazaiak ezt az idényt már a klublegenda Lionel Messi nélkül kezdték meg. A teljesítményükön egyelőre nem látszik az argentin spíler hiánya, a bajnokságban két győzelem és egy döntetlen a mérlegük. A Bayern legutóbb a negyeddöntőig jutott, épp a Barcelonát búcsúztató PSG ejtette ki idegenben lőtt több góllal. A Bundesligát döntetlennel kezdte meg a csapat, azóta viszont mindhárom bajnokiját győzelemmel zárta.

Uli Hoeness kitért a párosításra is. „A Barcelona már nem példakép nekünk. A Bayern sokkal esélyesebb, mivel a katalánok pénzügyi nehézségeik miatt több fontos játékosukat is eladták.”

A bajorok korábbi elnöke azonban azt állítja, Alaba azt mondta neki, hogy az álma a királyiak ősi riválisánál, a Barcelonánál játszani. „Egy nap a katalánoknál akarok futballozni – mondta nekem –, erre megkérdeztem, hogy az elnökükkel vagy a csődkezelőjükkel akar-e tárgyalni” – állítja a Bayern elnökségéhez tartozó Uli Hoeness, aki játékosként világ- és Európa-bajnoki címet nyert az NSZK-val.

„Nagyon büszke és hálás vagyok, hogy magamra húzhatom a Real Madrid mezét, és mindent meg fogok tenni azért, hogy sikeresek legyünk közösen” – nyilatkozta David Alaba.

David Alaba tizenhárom év s megannyi nagy siker (többek között kétszeres Bajnokok Ligája-győztes, tízszeres Bundesliga-bajnok) után otthagyta a Bayern Münchent, és ingyen szerződött a Real Madridhoz, mivel hosszas egyeztetéseket követően sem sikerült megállapodnia a bajor vezetőséggel egy új kontraktusról.

A Bayern München korábbi elnöke, a bajoroknál jelenleg is elnökségi tagként ténykedő Uli Hoeness azt állította a Bayern 1-rádió adásában, hogy a nyári átigazolási időszakban a Real Madridhoz csatlakozó David Alaba korábban azt mondta neki, az álma a Barcelonában játszani.

Kollégája, Ronald Koeman elmondta, taktikailag mikre kell odafigyelnie együttesének a bajorokkal szemben. „Fontos, hogy nálunk legyen többet a labda, és keressük a területeket, ahol támadni tudunk. Figyelnünk kell a Bayern villámgyors kontratámadásaira – nagyon erős csapat az ellenfelünk, nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy labdákat szórunk el” – jelentette ki.

„Nehéz megmondani, hogy erősebbek, vagy gyengébbek lettek-e a legutóbbi mérkőzés óta. Egy biztos: megváltoztak – véleményezte a katalán alakulatot a Bayern Münchent dirigáló Julian Nagelsmann. – Messi távozásával nincs már extravagáns játékosuk, ugyanakkor akadnak futballisták, akik elő tudnak bújni az ő árnyékából.”

A Bayern München legutóbb, 2020 augusztusában 8–2-es csapást mért a Barcelonára, amely Lionel Messi távozása óta első nemzetközi tétmérkőzését játssza majd.

BŐVEBBEN ITT!

HA A KÉPRE KATTINT, TELJES MÉRETBEN IS MEGTEKINTHET

A futballvilág arra is kiemelten figyel, vajon sikerül-e Lionel Messinek vagy Cristiano Ronaldónak ismét elhódítania a BL-trófeát. A nyári átigazolási piac elsősorban azért marad emlékezetes, mert mindkét korszakos zseni klubot váltott, ami még érdekesebbé teszi a Bajnokok Ligája mostani kiírását. Az elmúlt tizenöt évben ők voltak a világfutball legnagyobb sztárjai, számos rekordot tartanak a sorozatban. Az argentin csatár legutóbb 2015-ben lett első a Barcelonával, majd a következő években több nagy pofonba is beleszaladt a katalánokkal. A legfájóbb ezek közül nyilvánvalóan a 2020-as, Bayern München elleni, 8–2-re elvesztett negyeddöntő volt. Nyáron aztán a klub anyagi problémái miatt elköszönt, és a Paris Saint-Germainhez igazolt. Honfitársa, Juan Román Riquelme az ESPN-nek azt nyilatkozta, hogy ha a PSG Messivel sem nyeri meg a Bajnokok Ligáját, akkor az sohasem jön össze az első diadalára ácsingózó klubnak. A hatszoros aranylabdás klasszis szerint persze ennél árnyaltabb a kép.

Kedden útjára indul a BL 2021–2022-es csoportköre. Ugyan az Európai Labdarúgó-szövetség (látszólag?) sikeresen visszaverte az európai Szuperliga tervét, a Bajnokok Ligája is egy lassan zárttá váló elitklubra emlékeztet. Persze azon lehet vitatkozni, hogy épp ezért is tartják a klubfutball legmárkásabb sorozatának, és bár a győztes jó eséllyel most is egy szűk körből kerül ki, ez nem jelenti azt, hogy nem számíthatunk látványos és szórakoztató összecsapásokra. No meg számunkra az is érdekes lehet, hogy a Leipzigben három magyar futballista is főszerepet játszhat.

Történeti összefoglalónkban áttekintjük, hogy az elmúlt közel 30 évben, a Bajnokok Ligája megjelenésével hogyan alakult át lépésről lépésre az európai futballtérkép – hogyan vált a BL a topligás elitklubok küzdőterévé, ezzel párhuzamosan pedig hogyan tudott egyre több ország csoportkörös csapatot adni valamelyik sorozatba. Kiderül, hogy az Európa-konferencialiga révén idén 27 helyett már 35 európai bajnokcsapat szerepelhet valamelyik sorozat főtábláján.

BL-reformok kontra észt, gibraltári és örmény futballcsoda.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BARCELONA–BAYERN MÜNCHEN NB I-ES LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!