Kiszakadt a gólzsák, Jotával az élen gálázott a Pool Bergamóban

2020.11.03. 20:50
A remek formában lévő Diogo Jota (20) szerzi a Liverpool első gólját (Fotó: AFP)
Csoportrangadónak indult, gála lett belőle: a Liverpool idegenben 5–0-s diadalt aratott az Atalanta felett a Bajnokok Ligája csoportkörének 3. fordulójában, ezzel továbbra is százszázalékos a BL-ben.

BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
D-CSOPORT
Atalanta (olasz)–Liverpool FC (angol) 0–5 (0–2)
Bergamo,
Gewiss Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Hategan (román)
ATALANTA:
Sportiello – Tolói, Djimsiti, Palomino – Hateboer (Depaoli, 81.), Pasalic (Malinovszkij, 63.), Freuler, Mojica (Ruggeri, 81.) – A. Gómez (Lammers, 81.) – Muriel (Pessina, 52.), Zapata. Vezetőedző: Gian Piero Gasperini
LIVERPOOL:
Alisson – Alexander-Arnold (N. Williams, 82.), Gomez, R. Williams, Robertson (Milner, 65.) – Henderson (Keita, 65.), Wijnaldum (Cimikasz, 82.), C. Jones – Szalah, Jota (Firmino, 65.), Mané. Menedzser: Jürgen Klopp
Gólszerző:
Jota (16., 33., 54.), Szalah (47.), Mané (49.)

A Bajnokok Ligája keddi játéknapjának egyik legjobban várt mérkőzése volt az Atalanta–Liverpool összecsapás. A D-csoport első két helyezettje először találkozott egymással – a bergamóiak támadófutballja és Jürgen Klopp védőgondjai miatt is heves tűzijátékra számíthattunk. A német menedzser ezúttal a 19 éves Rhys Williamst nevezte a kezdőcsapatba Joe Gomez mellé.

Annak rendje és módja szerint be is kezdtek a csapatok, az első 15 perc végéhez érve szinte csak kapkodtuk a fejünket a helyzetek láttán. A vezetést a Liverpool szerezte meg: Trent Alexander-Arnold remek indítással szolgálta ki Diogo Jotát, aki védőjét lehagyva maga elé engedte a labdát, majd ballal a kilépő Marco Sportiello felett a kapuba löbbölt – 0–1.

Néhány lehetőséget kidolgozott ugyan az Atalanta, de összességében rendkívül szervezett, összeszedett Liverpoolt láthattunk a pályán. Ennek meg is lett az újabb gyümölcse: Jotát ezúttal Joe Gomez szolgálta ki, a portugál támadó ballal átvette a labdát, majd jobbal azonnal lőtt, be is vette a jobb alsó sarkot. Gyönyörű gól – 0–2.

A második félidőre fordulva hiába reménykedett bármiben is az Atalanta, nagyon gyorsan lezárta a mérkőzést a Liverpool. Mohamed Szalah egy Atalanta-szöglet utáni kontra során szinte a kapuig gyalogolt Curtis Jones passzával, nem is hibázott – 0–3 –, míg két perccel később már az egyiptomi szolgálta ki Sadio Manét, aki a kifutó Sportiello felett ballal a kapuba löbbölt – 0–4.

S ha mindez még nem lett volna elég, öt perccel később Mané balról a felezővonaltól jobb külsővel indította Jotát, aki némi szerencsével elvitte a labdát a kissé későn érkező Sportiello mellett, és az üres kapuba passzolt – 0–5.

A Liverpoolhoz szeptemberben érkező Jota legutóbbi négy mérkőzésén hat gólt szerzett.

Az Atalanta próbálkozott becsülettel, Duván Zapatának például több lehetősége is volt, de egyszer sem tudott túljárni Alisson eszén. Vélhetően újrajátszás esetén nem lenne újra öt gól a különbség a felek között, de a Liverpool ma nagyon éles volt, míg az Atalanta védekezésben gyengén teljesített, és támadásban sem tudta kihasználni a lehetőségeit.

A Liverpool váratlanul sima sikere után továbbra is százszázalékos, és jelentős lépést tett a csoportelsőség felé.

A CSOPORT MÁSIK MECCSÉN
Midtjylland (dán)–Ajax (holland) 1–2 (Dreyer 18., ill. Antony 1., Tadics 13.)

Az Ajaxnak a hétfői hírekkel ellentétben mégsem rettentő tartalékosan kellett felállnia a Midtjylland otthonában, s ezt villámgyors góllal ünnepelte: Tadics előkészítése után Antony már az 1. percben betalált – 0–1.

Az első negyedóra végéhez közeledve megduplázta előnyét az amszterdami csapat: közvetett szabadrúgás után Tadics 6 méterről a 11 hazai játékos mellett megtalálta az utat a kapuba – 0–2.

A Real Madrid, az FC Barcelona, a Bayern München, a Juventus és a Liverpool után hatodik csapatként érte el az Ajax a 700 gólt a BL-ben.

Még mindig csak a 18. percben jártunk, amikor egy kontra végén Dreyer lövésével szépített a házigazda, s ekkor kevesen gondolhatták, hogy egyben a végeredményt is beállította – 1–2.

A második félidő krónikájához tartozik, hogy Antony ugyancsak betalált, de ezt videózás után les miatt elvette a játékvezető.

A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Liverpool338–0+89
2. Ajax31114–40 4
3. Atalanta31116–7–14
4. Midtjylland331–8–70

ESEMÉNYEK

93. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, GÁLÁZVA NYERT A LIVERPOOL!

93. perc: ZAPATA MÉG BETALÁL A SZÖGLET UTÁN,
de lesről, így marad a 0–5.

92. perc:
Pessina próbál még középre adni balról, Neco Williams lép közbe. Még egy szöglet.

90. perc:
két perc lesz a ráadás.

88. perc:
Neco Williams fut el a jobb oldalon, lapos centerezése jól jön középre, ám Szalah elcsúszik, így nincs lövés.

86. perc:
a lényegi kérdések korai eldőlése ellenére azért tisztességesen végigfocizzák a mérkőzést a csapatok, nem oldalpasszokból áll a végjáték.

83. perc: SZALAH EZT KIHAGYJA!
Hazai szöglet után liverpooli kontra, de az egyiptomi balos lövését kitolja Sportiello!

82. perc: MEGINT KÉT ATALANTA-LEHETŐSÉG!
Lammers és Zapata próbálkozik, de egyikük sem tud betalálni!

82. perc:
a vendégeknél Neco Williams és Kosztasz Cimikasz jön be Wijnaldum és Alexander-Arnold helyére.

81. perc:
csere mindkét oldalon, a hazaiaknál Gómez, Mojica, Hateboer le, Lammers, Ruggeri és Depaoli be.

79. perc:
a bal oldalon felfutó Milner is lő egyet, Hateboerről megy ki a labda szögletre.

78. perc:
Szalah kap egy indítást, de Sportiello kapus közbelép.

76. perc: szép hazai összjáték végén Djimsiti ad középre balról, de Gomez hatástalanít.

74. perc: Klopp azért szerette volna megkapni ezt a tizenegyest, sárga lapot kap reklamálásért.

73. perc:
Curtis Jones esik el az Atalanta tizenhatosán belül Mojica lökése nyomán, de 5–0-nál ezt nem fújja be a játékvezető.

72. perc: FIRMINO!
Ő is feliratkozna a góllövők közé, balról hozza középre a labdát, ám jobblábas lövése fennakad a blokkon!

71. perc:
a lényeg már nyilvánvalóan eldőlt, az Atalanta – főleg Zapata révén – próbálkozik a becsületgólért.

68. perc:
a szöglet után Malinovszki is lő egyet, de ezt már könnyebben fogja Alisson.

68. perc: EZ SINCS BENT AZ ATALANTÁNAK!
Zapata remek cselekkel hámozza át magát Milneren és Gomezen, megcélozza a jobb alsót, de Alisson kiüti!

65. perc:
hármas csere a Liverpoolnál, Keita, Milner és Firmino jön, Jota, Henderson és Robertson megy le.

64. perc:
Jota kap egyet, fájlalja is a lábát, a földön marad.

63. perc:
Malinovszki váltja Pasalicot a hazaiaknál.

62. perc: MÁR BENT LÁTTUK!
Zapata remek csellel eteti meg Gomezt, hatalmas helyzetben lőhet, de a bal felső sarok helyett a kapufáról kipattan a labda!

62. perc: Mojica a földön, Wijnaldum nyúl hátra, kissé meglegyinti az arcát.

60. perc:
megint támad a Liverpool, de Jota most hatalmasat lök Palominón, szabadrúgás az Atalantának.

58. perc: SZALAH!
Megtréfálná a kapujából kint álló Sportiellót egy kb. 35-40 méteres lövéssel, de még időben visszaér a kapus.

56. perc:
kezeket fel, erre számított valaki?

54. perc: JOTA HARMADIK GÓLJA IS MEGVAN! Néhány másodperccel az Atalanta helyzete után a bal oldalvonalnál helyezkedő Mané indítja a védőjétől megszabaduló Jotát. Sportiello későn ér ki, felpattan róla a labda a portugál elé, aki az üres kapuba helyez! 0–5.

52. perc:
korai csere a hazaiaknál, Muriel helyett Pessina érkezik.

51. perc: ATALANTA-HELYZET!
A hazai szöglet után Zapata fejel, de Alisson balra vetődve a gólvonalon megállítja a labdát!

49. perc: ÉS A NEGYEDIK, MANÉ IS BETALÁL! Szalah indítja a bal oldalon megiramodó Sadio Manét, aki ballal átlöbböli a labdát a kifutó Sportiello felett! 0–4!

47. perc: SZALAH, OTT A HARMADIK! Az Atalanta szöglete után jön a kontra, Curtis Jones a saját térfeléről induló Szalahot ugratja ki. Hateboer utoléri, de a tizenhatoson belül befelé cselezve ballal kilövi a hosszú felsőt az egyiptomi! 0–3!

46. perc: FOLYTATJUK A MÁSODIK JÁTÉKRÉSSZEL!

45. perc: NINCS RÁADÁS, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

43. perc:
ez a Liverpool eddig szinte hibátlan, ha az Atalanta akar még valamit ettől a meccstől, fel kell kötnie a felkötnivalót…

41. perc:
Jones passza után Szalah próbál lefordulni emberéről a tizenhatos oldalánál, de most nem jár sikerrel.

39. perc: Mané adja oda a labdát a kapunak háttal álló Szalahnak, aki a tizenhatos vonalánál fedezi egy darabig, majd visszateszi Manénak, de nem pontos az átadás.

36. perc: ÉS OTT LEHETNE A HARMADIK!
Tolói hibázik nagyot, Mané indulhat meg az olasz kapu felé. Befelé cselez, jobbal lő, de Sportiello kitolja szögletre!

33. perc: JOTA, OTT A MÁSODIK! Gomez íveli fel neki a labdát, védője mellett ballal átveszi, majd jobbal egyből tüzel, ki is köt a labda a jobb alsóban! Szép gól, 0–2!

32. perc:
Jota húz meg egy merész cselt a középpályára visszalépve, nem jön be, de megküzd a labdáért a portugál. Viszi tovább a labdát, azonban ő sem tudja, mit kezdjen vele – oda a lehetőség.

29. perc: ZAPATA!
Nagy helyzet, szép csel Alexander-Arnold mellett, a védő lábán felpattanó labda el is találja a kapufát, de a partjelző utólag beinti a lest.

26. perc:
Jota indulna meg megint, Tolói azonban remek becsúszással ment.

24. perc:
a Robertsonnak szánt felpassz Jotának jó, a beadásból szöglet lesz, amely után Robertson lő ballal, 25-ről, nagyon messzire.

23. perc:
Jones indul meg most a bal oldalon, kapja is a labdát a szélen Robertsontól, de a partjelző beinti a lest.

21. perc:
Wijnaldum rángatja meg alaposan Gómezt, sárga lap. Jones is kap egyet, vélhetően egy korábbi szabálytalanság miatt.

19. perc: ALISSON! Továbbpattan róla a labda egy lövés után, de gyorsan megfogja.

18. perc: Hateboer próbál meg beadási lehetőséghez jutni a jobbon, de Robertson határozott, és ellenfele útját elzárva kikíséri a labdát.

16. perc: ÉS EZ MÁR BENT VAN, JOTA! Alexander-Arnold ugratja ki a beinduló portugált, aki Palominót maga mögött hagyva maga elé engedi a labdát, és átlöbböli a labdát a kilépő Sportiello felett! 0–1!

16. perc: VAN ESEMÉNY BŐVEN, JONES LŐ MOST!
A Liverpool fiatal középpályása jobbról tör be a bergamói tizenhatoson belülre, balra cselez, lő is, de Sportiello megfogja!

15. perc: MURIEL! Nagy labdát kap, egyedül marad két védővel a Pool tizenhatosán belül. Egy csel után ballal lő, Alisson elvetődve véd!

14. perc:
Wijnaldum viszi földre Gómezt az olasz térfélen, ez is csak szabadrúgás.

13. perc: MANÉ!
Szalahtól kapja a labdát, a tizenhatos félkörívénél egyből lefordulva ballal lő, Sportiello szögletre üti!

12. perc:
Henderson csúszik oda Pasalicnak, a játékvezető egyelőre megelégszik szóbeli feddéssel.

10. perc:
Alexander-Arnold lóg meg a jobb oldalon, a tizenhatos sarkától bead, de sem Jotához, sem Szalahhoz nem jut el a labda.

9. perc:
Williams rúgja előre a labdát, Palomino menta csatárok elől.

6. perc:
Szalah harcol meg a labdáért Mojicával, végül marad a szöglet a Poolnak.

5. perc:
Hateboer ad be jobbról, Robertson viszont nem hagyja annyiban, dobhat is a liverpooli.

4. perc:
Muriel kap egy felívelt labdát, Gomez lép közbe.

2. perc: MÁRIS HELYZETBEN A POOL!
Gyorsan átrohannak a pályán a vendégek, végül Jota cselezi be magát a tizenhatoson belülre. Kissé balról, ballal lőhet Jota, de Sportiello hárít!

2. perc: egyelőre letámad az Atalanta, meg is szerzi a labdát, ám egy rossz passz meghiúsítja az ellentámadást.

1. perc: KEZDÜNK!

ELŐZMÉNYEK

Izgalmas mérkőzésre van kilátás a csoportkör harmadik fordulójában, hiszen a D jelű kvartett két legjobb csapata találkozik az eddigiek alapján – ráadásul a második helyen álló Atalanta otthonában. A „vörösök” a formát tekintve jobban állnak, hiszen legutóbbi öt meccsükből négyet behúztak. A bergamóiak a Napolitól és a Sampdoriától is kikaptak, illetve két győzelmet és egy döntetlent tudnak felmutatni.

Bármiféle rotációnak aligha van helye Jürgen Kloppnál, még úgy sem, hogy a hétvégén még vár egy nagyon kemény erőpróba a Poolra a Manchester City ellen. Utána viszont jön a válogatott szünet – nem mintha ezt a leállást a játékosok pihenéssel töltenék.

Mohamed Szalah előkészületei (Fotó: AFP)

Ennél is sokkal nehezebb helyzetet teremt, hogy a Pool tele van sérültekkel. Klopp saját elmondása szerint „nagyon-nagyon kései” döntéseket hozott az Olaszországba már elutazó, eddig sérüléssel bajlódó Joël Matippal, Naby Keitával és Kosztasz Cimikasszal kapcsolatosan. Ők már a csapattal edzettek hétfőn is, ám Thiago Alcántara ezen a gyakorláson még nem vett részt. A védelemben azért is nehéz a német dolga, mert a hétvégén bevetett Nathaniel Phillipst az idény elején nem nevezték a BL-re, így hiába játszott jól, nem futballozhat ma. És akkor még nem is beszéltünk az egész idényre kieső Virgil van Dijkről…

„A futball nem arról szól, hogy mindenki a rendelkezésedre áll, a legjobb futballodat, legjobb állapotodat mutatod be a lehető legjobb környezetben. A futball az esős napokról, a sötét estékről és a hasonlókról szól. Pontosan ezt csinálják a srácok, eddig élvezzük a helyzetet”
– mondta Klopp, aki az ellenfélről, az Atalantáról is ejtett pár szót.

„Jó csapat, nagyszerű csapat az övék. Az elmúlt évek során igazán feltörtek, kiváló játékosokkal, edzővel rendelkeznek, nagyon nehéz lesz ellenük játszani.”

Az Atalanta Maarten de Roont és Robin Gosenst nélkülözi majd a Pool elleni meccsen, ám Gian Piero Gasperininek is az utolsó pillanatban kellett döntenie Hans Hateboer, José Luis Palomino és Cristian Romero játékát illetően. Az olaszok a negyedik helyen állnak jelenleg a Serie A-ban, a BL-ben a Midtjylland kiütése mellett egy 2–2-es iksz jött össze az Ajax ellen.

„Jürgen Klopp igazodási pont minden edző számára, megtiszteltetés, hogy a csapata ellen küzdhetünk. A következő meccsek kulcsfontosságúak, a csoport legerősebb tagjával nézünk szembe. Fontos lenne számunkra a pontszerzés, hogy előnyösebb helyzetbe kerülhessünk az Ajaxnál. Minden meccs számít.”

A két csapat korábban még nem találkozott egymással, ám a mai meccset és a válogatott szünetet követően jön majd a második összecsapás is. Az Atalanta a Liverpool 132. ellenfele lesz az európai kupasorozatokban.