Atlétikai vb: Jamaica visszavágott az USA-nak, minden érmet megnyert női 100-on

VINCZE SZABOLCS (Eugene)VINCZE SZABOLCS (Eugene)
2022.07.18. 07:41
Hármas jamaicai siker női 100-on, középan az aranyérmes Shelly-Ann Fraser-Pryce (Fotó: AFP)
Jamaica megcsinálta ugyanazt a nőknél, amit az Egyesült Államok a férfiaknál: három százas sprintere végzett a dobogón, a 35 éves Shelly-Ann Fraser-Pryce ráadásul ötödik egyéni vb-aranyát szerezte a távon, amivel abszolút rekorder a női mezőnyben.

A jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce 2009-ben szerzett először száz méteren világbajnoki címet Berlinben, majd Moszkvában (2013), Pekingben (2015), Dohában (2019) és most, 35 évesen Eugene-ben sem talált legyőzőre. 2011-ben Teguban eltiltásból tért vissza, így lecsúszott a dobogóról, 2017-ben Londonban pedig azért nem indult, mert megszületett a kisfia, Zyon.

Ezúttal Eugene-ban ráadásul az egész dobogó jamaicai színekbe öltözött, miután Shericka Jackson második, az olimpiai bajnok Elaine Thompson-Herah pedig a harmadik helyen végzett, és a krónikához az is hozzátartozik, hogy Fraser-Pryce sem akárhogyan, hanem 10.67-es versenycsúccsal győzött.

Usain Bolt reakciója a Twitteren

Érdekesen alakult a férfi 110 méteres gátfutás döntője, amit ugyan a címvédő és egybe favorit Grant Holloway nyert meg, de az eredeti rajtlistán szereplő nyolc indulóból végül öten értek célba. A rivális jamaicai Hansle Parchment combsérülést szenvedett a bemelegítésnél, így rajthoz sem állt, majd korai rajt miatt kizárták az amerikai Devon Allent, ami miatt óriási füttykoncert tört ki a Hayward Fielden, de hát a szabály az szabály, még a hazai versenyzőkre is vonatkozik. Végül az egyes pályán futó barbadosi Shane Brathwaite a hatodik gátban megbotlott és nem tudta befejezni a versenyt, őt ugyancsak kizárták.

A harmadik versenynap egyetlen magyar versenyzője, a hétpróbázó Krizsán Xénia átlagosan tudta le az első versenynapját, a gátfutása elfogadható volt (13.46), a magasugrástól (174) többet vártak edzőjével, Szabó Dezsővel, de hosszú időt kellett kihagyniuk a versenyző elhúzódó bokafájdalmai miatt. A súlylökéssel elégedett volt (14.08), és úgy érzi, a kétszáz méteres síkfutás (24.82) is sikerülhetett volna jobban. Az MTK Budapest versenyzője négy versenyszám után 3661 ponttal a 11. helyen zárta a vasárnapot, de továbbra is reális célnak tartja az első nyolc elérését.

„A gátfutásom nem volt olyan rossz, picit jobb hátszéllel az időm is jobb lett volna – mondta Krizsán a Nemzeti Sportnak. – A magasugrásnál úgy éreztem, a száznyolcvan centi meg lehetett volna, de kijött, hogy az olimpia után a bokám miatt fél év kimaradt, ami érezhetően hiányzik. Minden egyes kísérletnél megvolt a magasság, de lefelé rendre hozzáértem a léchez, ezt a technikai hibát kell az augusztusi Európa-bajnokságig kijavítani. A súlylökésnek örültem a legjobban az első nap, mert idén eddig nem akart összejönni a tizennégy méter, most végre meglett.”

Krizsán Xénia hozzátette, a kiutazás előtt jó formában érezte magát, de tudta, hogy hiányzik még néhány dolog, és bár az első nap szerinte közepesre sikerült, nincs rossz kedve, mert nem akarja, hogy megismétlődjön az, ami a tokiói olimpián, ahol a gyenge kezdés után mélypontra került, ahonnan már nem is tudott visszajönni.

„A súlylökést ebéd, egy kis masszás és egy óra pihenés követett, majd jött a kétszáz méter, ami nem az erősségem – fogalmazott a magyar versenyző. – Ugyan nem éreztem annyira rossznak, de nem vagyok elégedett az idővel, 24.50-en belül akartam futni. A mezőny nagyon erős, három versenyszám még hátravan, rendesen fel kell kötni a gatyát. A hétpróbában apró dolgokon múlik minden, de most is reálisnak látom a nyolcba jutást, viszont nem szabad rontanom a második versenynapon.”

Krizsán Xéniában (középen) maradt hiányérzet a 200 méteres síkfutás után (Fotó: Getty Images)

Halász Bencéékhez hasonlóan egyébként Krizsánéknak sem jött meg a csomagjuk, így a sportolónak két atlétája és egy szett felszerelése maradt, a négy szögese mellé pedig súlylökő- és gerelyhajító-cipőt is szerezniük kellett, csak remélni tudja, hogy legalább a hazautazásuk előtt minden előkerül. A hétpróba hétfőn, magyar idő szerint délután fél hétkor folytatódik a távolugrással, amely kulcsfontosságú lesz, szinte azon múlik majd, Krizsán Xénia valóban célba veheti-e a legjobb nyolc helyezést a világbajnokságon.

18. ATLÉTIKA VILÁGBAJNOKSÁG, EUGENE
Férfiak. 10000 m. Világbajnok: Joshua Cheptegei (Uganda) 27:27.43,
2. Stanley Mburu (Kenya) 27:27.90, 3. Jacob Kiplimo (Uganda) 27:27.97, 4. Fisher (Egyesült Államok) 27:28.14, 5. Barega (Etiópia) 27:28.39, 6. Ahmed (Kanada) 27:30.27. 110 m gát (+1.2). Vb: Grant Holloway (Egyesült Államok) 13.03, 2. Trey Cunningham (Egyesült Államok) 13.08, 3. Asier Martínez (Spanyolország) 13.17, 4. Czykier (Lengyelország) 13.32, 5. Zeller (Nagy-Britannia) 13.33. Súly. Vb: Ryan Crouser (Egyesült Államok) 22.94, 2. Joe Kovacs (Egyesült Államok) 22.89, 3. Josh Awotunde (Egyesült Államok) 22.29, 4. Walsh (Új-Zéland) 22.08, 5. Romani (Brazília) 21.92, 6. Mihaljevic (Horvátország) 21.82. Nők. 100 m (+0.8). Vb: Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) 10.67, 2. Shericka Jackson (Jamaica) 10.73, 3. Elaine Thompson-Herah (Jamaica) 10.81, 4. Asher-Smith (Nagy-Britannia) 10.83, M. Kambundji (Svájc) 10.91, 6. Hobbs (Egyesült Államok) 10.92. Rúd. Vb: Katie Nageotte (Egyesült Államok) 485, 2. Sandi Morris (Egyesült Államok) 485, 3. Nina Kennedy (Ausztrália) 480, 4. Sutej (Szlovénia) 470, 5. Sztefanidi (Görögország) 460, 6. Murto (Finnország) és Li Ling (Kína) 460-460