Gólrekorddal taszította le a Liverpoolt az élről a derbit nyerő Man. City

2019.04.24. 20:48
Hiába balettozott Paul Pogba (Fotó: AFP)
A Liverpoolt megelőzve élre állt az angol labdarúgó Premier League-ben a Manchester City, miután az Old Traffordon 2–0-ra legyőzte a Manchester Unitedet Bernardo Silva és Leroy Sané góljával a bajnokság 31. fordulójából elhalasztott találkozón. Ha a tizenegyes bajnoki sikersorozatban menetelő City legyőzi a Burnley, a Leicester City és a Brighton & Hove Albion csapatát is, akkor megnyeri a 2018–2019-es élvonalbeli angol bajnokságot.

Tömött Old Trafford, tehetetlenül figyelő Liverpool-drukkerek, egy kulcsfontosságú derbi: a bajnoki párharc szempontjából döntő jelentőségű is lehetett a Manchester United–Manchester City összecsapás. Ole Gunnar Solskjaer öt helyen forgatta fel az Everton ellen lebőgő csapatot, és mindent megtett, hogy a Manchester City ne érezze kényelmesen magát: a United mélyen és fegyelmezetten védekezett, nem hagyott szabad területet városi riválisának, ráadásul Pep Guardiola sokat rontó és idegesnek tűnő csapata nem tudott igazából beindulni támadásban, nagy mezőnyfölénye ellenére.

Az első félidő egyetlen ziccert és még két veszélyes lehetőséget hozott, utóbbiakat egy percen belül: a 19. percben David de Gea bravúrral védte Bernardo Silva gyilkos erejű átlövését, a kontra után Edersonnak kellett mentenie a kiugró Marcus Rashford elől. A ziccerre a 44. minutumig kellett várni: a City ekkor meg tudta járatni a labdát az MU tizenhatosán belül, a balról befelé induló Raheem Sterling hét méterről leadott lövését viszont De Gea hárította. Más (szinte) semmi, csak hatalmas (és ideges) csata, no meg pár sárga lap – 0–0-ról folytatták a második félidőben.

Guardiola hamar cserélni kényszerült, mivel a csapatvédekezés kulcsembere, Fernandinho megsérült, beállt a helyére Leroy Sané – nem posztra cserélt a Manchester City szakvezetője, igaz, kispadja támadókkal volt telezsúfolva. Sané egyből majdnem gólt rúgatott Agüeróval, ám az 54. percben nem ő, hanem Bernardo Silva talált be. Az egész meccsen nagyon virgonc szélső a jobb szélről húzott befelé, majd a büntetőterületen belülre érve a rövidre „visszahúzva” a labdát a bal alsó sarokba talált (0–1). Addig is a Luke Shaw–Bernardo Silva párharc tűnt az MU leggyengébb pontjának, s ez most be is igazolódott. A Manchester City átvette a vezetést a virtuális tabellán.

Sergio Agüero kapufát „megcsókoló” lövésével kis híján két percen belül megduplázta előnyét a City, cserébe a másik oldalon Jesse Lingard hagyott ki helyzetet, felpörgött a derbi. A megnyíló területeken ficánkoltak a vendégek, és a 66. percben lecsaptak: Raheem Sterling hagyta faképnél Fredet a jobb oldalon, befelé indult, kitette a labdát a bal szélen üresen álló Leroy Sanénak, aki a tizenhatoson belülre érve a rövid alsóba lőtt. De Gea hozzáért lábbal a labdához, ám nem tudott hárítani (0–2). Ez volt a City 157. gólja a 2018–19-es idény küzdelemsorozataiban, új angol csúcs!

Úgy tűnt,ezzel eldőlt a rangadó, a City magabiztosan futballozott előnye birtokában, közelítve sorozatban tizenegyedik bajnoki sikeréhez. A hajrára Solskjaer bedobta Romelu Lukakut, aki lövéssel kezdett (Ederson védett) – azt viszont továbbra is nehéz volt elképzelni, hogy az MU-ban van elég erő a szépítéshez és az egyenlítéshez.

Az MU még bevetette az Alexis Sánchez, Anthony Martial duót, ám ez sem segített – a Manchester City jobb második félidei teljesítményével megérdemelten nyerte meg a derbit, és átvette a vezetést a Liverpooltól a tabellán. Innen a bajnoki cím sorsa a City kezében van: ha Guardiola csapata még hárommal meg tudja nyújtani győzelmi sorozatát, akkor biztos az aranyérem, és még tovább kell várnia a Liverpoolnak az elsőségre.

Igaza lett Jürgen Kloppnak: ez a Manchester United egy félidőig ugyan meg tudta nehezíteni a Manchester City dolgát, ám megállítani képtelen volt városi riválisát. Ettől fogva pedig a Citynek gyakorlatilag „bajnoki labdái” lesznek.

ANGOL PREMIER LEAGUE
31. FORDULÓ, ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉSEK
Manchester United–Manchester City 0–2 (Bernardo Silva 54., Sané 66.)
Wolverhampton Wanderers–Arsenal 3–1(Rúben Neves 28., Doherty 37., Jota 45+2., ill. Papasztathopulosz 80.)

1. Manchester City 35 29 2 4 89–22 +67 89
2. Liverpool 35 27 7 1 79–20 +59 88
3. Tottenham 35 23 1 11 65–35 +30 70
4. Chelsea 35 20 7 8 59–38 +21 67
5. Arsenal 35 20 6 9 69–46 +23 66
6. Manchester United 35 19 7 9 63–50 +13 64
7. Wolverhampton 35 14 9 12 44–43 +1 51
8. Watford 35 14 8 13 50–50 0 50