Manchester kék, és a Premier League is lassan teljesen kékbe borul

2017.12.10. 17:26
Otamendi (jobbra) kulcsszereplő volt a mérkőzésen (Fotó: AFP)
Az angol labdarúgó Premier League 16. körének csúcsrangadóján a Manchester City diadalmaskodott – Josep Guardiola csapata 2–1-re győzött a Manchester United ellen az Old Traffordon. A City továbbra is veretlen, 11 pontos előnnyel vezeti a tabellát a United előtt, és minden riválisával szemben növelni tudta a különbséget, hisz ebben a fordulóban a Chelsea, a Liverpool és az Arsenal is pontokat vesztett.

Ha a „végtelenített” győzelmi sorozatban menetelő Manchester City a derbit is megnyeri, akkor nagyot lép a végső elsőség felé – és az első félidő nagy részében úgy is játszott a vendégcsapat, mint aki városi riválisa ellen is meg akarja mutatni a dominanciáját.

Fél óráig igazából sikeresen rontotta el a meccset a Manchester United: José Mourinho együttese stabilan védekezett, ám szemernyit sem kockáztatott, míg a City óriási, ám meddő mezőnyfölényt harcolt ki. Helyzetek a félidő hajrájáig nem is voltak, ekkor azonban Leroy Sané nagy lövése (David de Gea szépen védett) óriási tűzijátékot harangozott be.

Az említett helyzet után, a 43. percben jobb oldalról végezhetett el szögletet a City, középen Nicolás Otamendi párharcot nyert Romelu Lukakuval szemben, Jesse Lingard valahol „lekopott” David Silváról, aki közvetlen közelről befordult, és megszerezte a vezetést a vendégeknek (0–1). Megérdemelt fór.

Az MU egyből feljebb kapcsolt, a City viszont mintha megijedt volna az előnytől, mert több hibát is elkövetett az első félidő ráadásában, s az egyikért megbűnhődött. Egy felívelt labdát nagyon csúnyán elnézett Fabian Delph, a jobbösszekötő pozíciójában Marcus Rashford került ziccerbe, és higgadtan, laposan a hosszú sarokba is lőtt (1–1) – döntetlenről folytatódhatott a csúcsderbi.

A szünetben Guardiola szerkezetileg is belenyúlt a csapatba (Fernandinho a védelem közepébe húzódott vissza, Vincent Kompany lejött, Ilkay Gündogan lett a kapocs védelem és középpálya között), Mourinho pedig posztra cserélt (az első félidőben is ápolt Marcos Rojót Victor Lindelöf váltotta). Az első félidőnél kevésbé óvatos játékkal kezdődött a második, az 54. percben aztán a Manchester City megszerezte a második gólját is – ismét egy súlyos védelmi hiba kellett ehhez.

David Silva ívelt be a bal oldalról szabadrúgást, Lukaku ritka sután akart felszabadítani, embert talált telibe, a labda a kapu felé pattant vissza, s a helyzetet remekül felismerő Nicolás Otamendi közelről, elvetődve a hálóba lőtt (1–2)!

Guardiola egyből váltott, lehozta centerét, Gabriel Jesust, és a középhátvéd Eliaquim Mangalát küldte pályára. A City hamar bevihetett volna egy újabb csapást, de hiába készített remekül elő a bal oldalon a United védelmét megbontó Silva Gündogannak, a német légiós nem tudott pontosan középre adni. A meccsen sok lövési lehetőséghez nem jutó Kevin De Bruyne aztán megtornáztatta De Geát, ám az MU kapusa jelezte, semmit sem romlott a formája az Arsenal elleni rangadó óta.

José Mourinho a hajrára beküldte Zlatan Ibrahimovicot (a váltás előtt Rashford erős lövését mentette Ederson), és a svéd centernek kulcsszerepe volt a 84. percben abban az akcióban, amelyből az MU legnagyobb helyzete alakult ki. Ibra visszatett egy labdát a szintén a hajrára becserélt Juan Matának, aki Anthony Martialnak balra passzolt. A francia beadására Lukaku érkezett, ám nem bírta befejezni ziccerben az akciót, és az elsőre nagy reflexszel hárító Ederson Mata közeli ismétlését is védeni tudta.

Ennél nagyobb ziccerig már nem is jutott el az MU, a hosszabbításban csak a kedvére kontrázó City alakított ki helyzeteket – a listavezető teljesen megérdemelten nyert az Old Traffordon, egymás után 14. győzelmét aratta, és 11 pontosra növelte az előnyét a tabella élén. A Manchester United teljesítménye csalódást okozott, a házigazda az első félidőben csak ellenfele játékát ölte, a másodikban ötlettelen volt, és a City úgy is meg tudta nyerni a rangadót, hogy szintén elmaradt a legjobbjától.

ANGOL PREMIER LEAGUE
16. FORDULÓ
Manchester United–Manchester City 1–2 (Rashford 45+2., ill. D. Silva 43., Otamendi 54.)

KORÁBBAN
Liverpool–Everton 1–1
(Szalah 43., ill. Rooney 77. – 11-esből)
Southampton–Arsenal 1–1(Austin 3., ill. Giroud 88.)
Szombaton játszották
West Ham United–Chelsea 1–0(Arnautovic 6.)
Burnley–Watford 1–0(Arfield 45.)
Crystal Palace–AFC Bournemouth 2–2(Milivojevics 41. – 11-esből, Dann 44., ill. Defoe 10., 45+3.)
Huddersfield Town–Brighton & Hove Albion 2–0(Mounié 12., 43.)
Swansea City–West Bromwich Albion 1–0(Bony 81.)
Tottenham Hotspur–Stoke City 5–1(Shawcross 21. – öngól, Szon Hung Min 53., Kane 54., 65., Eriksen 74., ill. Shawcross 80.)
Newcastle United–Leicester City2–3(Joselu 4., Gayle 73., ill. Mahrez 20., D. Gray 60., Ayoze Pérez 86.)